У м. Кельн (Федеративна Республіка Німеччина) 4–7 листопада 2024 року пройшов науково-дослідницький семінар в межах проєкту «Електронне правосуддя у фокусі: Порівняльне дослідження Німеччини та України», в якому брав участь член Комісії Руслан Сидорович. Захід організовано спільно з Національним університетом «Києво-Могилянська Академія» на науковій базі Кельнського Університету технологій, мистецтв та наук.
У центрі уваги учасників були результати впровадження цифрового правосуддя в Україні та Німеччині. Експерти країн-членів Європейського Союзу ознайомились з реалізованими Комісією цифровими рішеннями, запропонували до обговорення відповідні рекомендації.
Руслан Сидорович розповів учасникам семінару, в яких умовах, пов’язаних з військовою агресією рф, Вища кваліфікаційна комісія суддів України працює над вдосконаленням конкурсних процедур, зокрема щодо їх цифровізації.
Так, восени 2023 року Комісією ухвалено рішення про прийняття документів для участі у конкурсі на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах виключно в електронній формі. З 01 травня 2024 року електронне досьє кандидата на посаду судді ведеться в електронній формі. Електронний інтерфейс даних досьє кандидата дозволяє швидко знайти необхідну інформацію та проаналізувати її, потенційно може скоротити строки проведення конкурсних процедур.
Член Комісії презентував слухачам інтерфейс та ознайомив із особливостями його використання. Він також поінформував про плани ВККСУ розпочати введення в роботу перших модулів електронного суддівського досьє – орієнтовно до кінця 2025 року.
Як зауважив Руслан Сидорович, цифровізація роботи судової влади в Україні, у тому числі органів суддівського врядування, має також і нові виклики. Йдеться, зокрема, про персональні дані. Реформування українського законодавства в контексті європейської інтеграції, очевидно, вимагатиме також і впровадження європейських стандартів роботи з персональними даними, у тому числі GDPR.
Окрім внесення змін до законодавства, необхідно забезпечити навчання працівників апаратів органів суддівського врядування, передусім державних службовців. Стандарти GDPR слід буде відразу враховувати при розробці або кастономізації програмного забезпечення в рамках створення електронного суддівського досьє, кожного його модуля.
У семінарі також взяли участь науковці у сфері права Німеччини – доктор Саймон Хітткамп, доктор Девід Стадерманн, доктор Крістіан Піроутек та інші, представники судової влади України – суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Олександра Яновська та перший заступник керівника апарату Верховного Суду Расім Бабанли, а також науковці Національного університету «Києво-Могилянська Академія» – Володимир Венгер, Дар’я Богатчук та Андрій Кошман.