13 та 14 грудня 2024 року в Києві відбувся другий щорічний круглий стіл «Сприяння утвердженню доброчесності та професійної етики суддів: досягнення, виклики та подальші кроки», організований Програмою USAID «Справедливість для всіх».
Міжнародними партнерами заходу також виступили Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), Проєкт USAID «Сприяння доброчесності в публічному секторі (Pro-integrity)», Проєкт ЄС «Право-Justice» та Міжнародна організація права розвитку (IDLO). Вищу кваліфікаційну комісію суддів України представили члени ВККСУ Руслан Сидорович, Олег Коліуш та Роман Сабодаш.
Учасники заходу обговорили прогрес судової влади, досягнутий протягом року, сприяння доброчесності та дотримання суддями вимог професійної етики, визначили виклики та шляхи їх подолання, а також наголосили на необхідності розроблення рекомендацій та подальшого формування культури доброчесності в судовій системі.
Вітаючи присутніх, Руслан Сидорович зазначив, що питання забезпечення доброчесного суддівського корпусу і запобігання конфлікту інтересів в органах суддівського врядування є одним із наріжних каменів побудови довіри суспільства до судової влади і держави загалом.
Під час сесії «Міжнародні та європейські підходи і кращі практики забезпечення доброчесності та професійної етики суддів: уроки для України» пан Сидорович окреслив поняття доброчесності з позиції його сприйняття деякими правниками. Він звернув увагу, що ця дефініція – не просто елемент законодавства в частині запобігання корупції, а комплекс характеристик, що корелюються з англомовним терміном integrity – доброчесність, професійна етика, моральні якості та інші поняття, над якими можна тривало дискутувати.
Член Комісії Олег Коліуш навів аналітичну статистику щодо проведених на початку 2024 року співбесід із переможцями завершеного конкурсу до місцевих судів. Він зауважив, що під час співбесід основна увага приділялась майновим питанням. Пан Коліуш також наголосив, що нерозуміння або ігнорування положень Кодексу суддівської етики та Бангалорських принципів поведінки суддів, отримання привілеїв під час здійснення професійної діяльності, факти притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності тощо також враховувались Комісією під час оцінювання доброчесності кандидатів.
Аналізуючи такі співбесіди, Олег Коліуш висловив думку, що доброчесність та професійна етика судді не можуть оцінюватися в балах. На його переконання, суддя або відповідає цим критеріям, або ні.
Роман Сабодаш виступив модератором другої сесії круглого столу «Європейські підходи і кращі практики забезпечення доброчесності та професійної етики суддів: від теорії до практики». Йшлося, зокрема, про діяльність Європейської мережі рад правосуддя (ЄМРП), досвід Литви у сфері доброчесності та професійної етики суддів, а також про нещодавно прийнятий Кодекс Суддівської етики в Нідерландах і заходи, які вживаються для забезпечення належного рівня дотримання суддями правил професійної етики. Учасники обговорили Варшавські рекомендації (Рекомендації щодо незалежності та підзвітності судової влади) та виклики в діяльності Громадської ради доброчесності.
Окремо учасники другої сесії звернули увагу на вплив звіту ЄМРП «Щодо кодексів поведінки для членів рад у справах правосуддя» на оцінку доброчесності членів вищих рад правосуддя та відповідність зазначених стандартів вимогам до посади судді.
Круглий стіл відвідали судді та правники-науковці Сполучених Штатів Америки та країн ЄС: суддя у відставці, суддя King County Superior Court у 2000 – 2020 роках (США), ад’юнкт-професор Школи права університету Сіетла та член Конкурсної комісії ВРП з проведення конкурсу на зайняття посади керівника Служби дисциплінарних інспекторів, його заступника та дисциплінарних інспекторів Джон Ерлік; суддя Верховного суду Литви, екс-Президент Європейської мережі рад суддів Далія Васарієнє; старший суддя Апеляційного суду Третього округу (США) Ентоні Джозеф Ширика; заступник голови окружного суду Амстердама і водночас куратор міжнародного співробітництва і дослідження проблематики правовладдя Естер де Рой (Нідерланди); суддя Окружного суду США для Східного округу Пенсільванії, США Джеральд А. МакГ’ю та інші експерти.
Українську правову спільноту представили члени Вищої ради правосуддя Олександр Сасевич, Оксана Кваша, судді Верховного Суду, співробітники керівної ланки Міністерства юстиції України, Національного агентства з питань запобігання корупції, науковці та дослідники у сфері права провідних навчальних закладів, а також члени Громадської ради доброчесності.