X

Розгляд заяви члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Коліуша О.Л. щодо врегулювання потенційного конфлікту інтересів

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
12.07.2023
21/зп-23
Розгляд заяви члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Коліуша О.Л. щодо врегулювання потенційного конфлікту інтересів

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:

головуючого – Ігнатова Р.М.,

членів Комісії: Богоноса М.Б., Волкової Л.М., Гацелюка В.О., Кидисюка Р.А., Кобецької Н.Р.,  Мельника Р.І., Омельяна О.С., Пасічника А.В., Сабодаша Р.Б., Сидоровича Р.М., Чумака С.Ю., Шевчук Г.М.,

розглянувши заяву члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Коліуша Олега Леонідовича щодо врегулювання потенційного конфлікту інтересів,

встановила:

Рішенням Вищої ради правосуддя від 01 червня 2023 року № 600/0/15-23 Коліуша Олега Леонідовича призначено на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

З 12 червня 2023 року Коліуша О.Л. зараховано до штату Комісії.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07 червня 2018 року № 133/зп-18  призначено кваліфікаційне оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Коліуш Галини Вадимівни.

Членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Коліушем О.Л. 13 червня 2023 року подано заяву про врегулювання конфлікту інтересів під час здійснення ним своїх повноважень щодо проведення кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді згідно з рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07 червня 2018 року № 133/зп-18 судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Коліуш Г.В., яка є його дружиною.

Розглянувши вказану заяву, Комісія встановила таке.

Згідно з частинами першою, п’ятою статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі – Закон) кваліфікаційне оцінювання проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України з метою визначення здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними законом критеріями. Порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Частиною першою статті 85 Закону визначено, що кваліфікаційне оцінювання включає такі етапи:

1) складення іспиту;

2) дослідження досьє та проведення співбесіди.

Рішення про черговість етапів проведення кваліфікаційного оцінювання ухвалює Вища кваліфікаційна комісія суддів України.

Відповідно до частини другої статті 85 Закону іспит є основним засобом встановлення відповідності судді (кандидата на посаду судді) критерію професійної компетентності та проводиться шляхом складення анонімного письмового тестування та виконання практичного завдання з метою виявлення рівня знань, практичних навичок та умінь у застосуванні закону, здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією.

Порядок проведення іспиту та методика встановлення його результатів затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади за рішенням Вищої ради правосуддя на підставі подання відповідної колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі – Закон № 1700-VII) потенційний конфлікт інтересів – наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 28 вказаного закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані: вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Частиною другою статті 29 Закону № 1700-VII визначено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, у яких наявний реальний чи потенційний конфлікт інтересів, можуть самостійно вжити заходів щодо його врегулювання шляхом позбавлення відповідного приватного інтересу з наданням підтверджуючих це документів безпосередньому керівнику або керівнику органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припинено. Вища кваліфікаційна комісія суддів України протягом двох місяців з дня формування її нового складу завершує процедуру добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Комісії від 3 квітня 2017 року № 28/зп-17. Інші процедури, які були розпочаті Вищою кваліфікаційною комісією суддів України відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" до набрання чинності цим Законом, продовжуються новим складом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, утвореної відповідно до цього Закону.

Згідно з пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 98 Закону організаційними формами діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України є засідання у пленарному складі Комісії, у складі її палат та колегій залежно від питань, визначених цим Законом та Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Підпунктами 2.1.1 і 2.1.2 пункту 2.1 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначено, що організаційними формами діяльності Комісії є засідання у складі колегій, палат або у пленарному складі – залежно від питань, визначених Законом та цим Регламентом. Колегія, її склад визначаються рішенням Комісії.

Проте на сьогодні рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України склад колегій для проведення кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді не визначено, автоматичний розподіл справ, відповідно, не здійснювався.

У зв’язку з викладеним Комісія дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Коліуша О.Л. про врегулювання конфлікту інтересів під час здійснення ним повноважень члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо проведення кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді згідно з рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07 червня 2018 року № 133/зп-18 судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Коліуш Г.В., яка є його дружиною, у зв’язку з її передчасністю.

Керуючись статтями 92, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 1, 28, 29 Закону України «Про запобігання корупції» та Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України

вирішила:

у задоволенні заяви члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Коліуша Олега Леонідовича про врегулювання конфлікту інтересів під час здійснення ним повноважень члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо проведення кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді згідно з рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07 червня 2018 року № 133/зп-18 його дружини – Коліуш Галини Вадимівни, як судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області, відмовити.

Головуючий                                                                         Р.М. Ігнатов

Члени Комісії:                                                                      М.Б. Богоніс

                                                                                              Л.М. Волкова

                                                                                              В.О. Гацелюк

                                                                                              Р.А. Кидисюк

                                                                                              Н.Р. Кобецька

                                                                                              Р.І. Мельник

                                                                                              О.С. Омельян

                                                                                              А.В. Пасічник

                                                                                              Р.Б. Сабодаш

                                                                                              Р.М. Сидорович

                                                                                              С.Ю. Чумак

                                                                                              Г.М. Шевчук