X

Про відрядження суддів до Франківського районного суду міста Львова

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
26.06.2024
42/пс-24
Про відрядження суддів до Франківського районного суду міста Львова

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Першої палати:

головуючого – Галини ШЕВЧУК,

членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ (доповідач), Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА,

розглянувши питання про відрядження суддів до Франківського районного суду міста Львова,

встановила:

До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 28 травня 2024 року надійшло повідомлення з Державної судової адміністрації України (далі – ДСА України) про необхідність розгляду питання щодо відрядження двох суддів до Франківського районного суду міста Львова у зв’язку з виявленням надмірного рівня судового навантаження в цьому суді.

Автоматизованою системою розподілу доповідачем у справі визначено члена Комісії Кобецьку Н.Р.

Комісією 30 травня 2024 року розпочато процедуру відрядження (як тимчасового переведення) та встановлено семиденний строк (з дня оголошення про початок процедури відрядження судді) для подання документів, визначених пунктом 6 розділу IV-1 Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17 (зі змінами, далі – Порядок).

Указаний строк закінчився 07 червня 2024 року.

Упродовж встановленого строку до Комісії надійшли згоди на відрядження від чотирьох суддів:

- Кирильчука Олега Ігоровича, судді Ленінського районного суду міста Миколаєва;

- Швед Наталії Петрівни, судді Яворівського районного суду Львівської області;

- Кушнір Богдани Богданівни, судді Чернівецького районного суду Вінницької області;

- Харабадзе Карини Шакровни, судді Лозівського міськрайонного суду Харківської області.

Питання щодо відрядження суддів до Франківського районного суду міста Львова призначено до розгляду на 26 червня 2024 року.

У засідання Комісії 26 червня 2024 року з’явився суддя Ленінського районного суду міста Миколаєва Кирильчук О.І. Суддя Чернівецького районного суду Вінницької області Кушнір Б.Б. приймала участь в засіданні в режимі відеоконференції.  

Суддя Яворівського районного суду Львівської області Швед Н.П. та суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Харабадзе К.Ш., в засідання не з’явилися.

Згідно з пунктом 8 розділу ІІІ Порядку неявка судді не перешкоджає розгляду питання щодо внесення подання про відрядження судді за його відсутності.

Заслухавши доповідача, проаналізувавши матеріали щодо відрядження суддів до Франківського районного суду міста Львова, Комісія встановила таке.

Відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження у відповідному суді, припиненням роботи суду у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя може бути, за його згодою, відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя.

У повідомленні ДСА України зазначено, що у штаті Франківського районного суду міста Львова визначено 12 посад суддів. Фактично на посадах у цьому суді перебувають 8 суддів.

За даними звітності за перший квартал 2024 року, нормативний час, потрібний суддям для розгляду справ і матеріалів, що надійшли до місцевих загальних судів, у середньому по Україні становить 106 днів для кожного повноважного судді з урахуванням рекомендованих рішенням Вищої ради правосуддя від 24 листопада 2020 року № 3237/0/15-20 показників середньої тривалості розгляду справ.

У Франківському районному суді міста Львова середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, які надійшли за звітний період, одним поважним суддею становить 157 днів, тобто перевищує середній показник по Україні, що дає ДСА України підстави стверджувати про наявність у суді надмірного рівня судового навантаження та вважає, що вирішення питання надмірного навантаження у цьому суді можливе за умови відрядження до нього двох суддів.

Відповідно до пункту 10 розділу ІІІ Порядку при розгляді питання щодо відрядження судді у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя або виявленням надмірного рівня судового навантаження Вищою кваліфікаційною комісією суддів України враховуються такі критерії: якість розгляду справ суддею, стаж роботи на посаді судді, інформація про стан здійснення правосуддя в суді, в якому суддя обіймає штатну посаду. Комісією можуть бути враховані й інші обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження судді.

Крім того, за загальним правилом, визначеним абзацом четвертим пункту 1 розділу І Порядку, відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), відрядження суддів із судів, у яких вони обіймають штатні посади, не повинно суттєво впливати на середній рівень судового навантаження та доступ до правосуддя в цих судах.

Розглянувши кандидатури суддів, які виявили бажання бути відрядженими до Франківського районного суду міста Львова, Комісією встановлено таке.

Указом Президента України від 23 травня 2013 року № 302/2013 «Про призначення суддів» Кирильчука О.І. призначено на посаду судді Свердловського міського суду Луганської області вперше строком на п’ять років.

Указом Президента України від 14 лютого 2015 року № 81/2015 «Про переведення суддів» Кирильчука О.І. переведено на посаду судді Ленінського районного суду міста Миколаєва в межах п’ятирічного строку.

Указом Президента України від 17 жовтня 2019 року № 760/2019 «Про призначення суддів» Кирильчука О.І. призначено на посаду судді безстроково.

Відповідно до довідки Ленінського районного суду міста Миколаєва суддею Кирильчуком О.І. у 2022 році розглянуто: 38 кримінальних справ (відомості про скасовані чи змінені відсутні); 8 цивільних справ (з них рішення в 1 справі змінено); 33 справи про адміністративні правопорушення (з них рішення в 1 справі скасовано). При цьому з 01 лютого 2022 року і дотепер у провадженні судді Кирильчука О.І. не перебуває жодної справи.

Штатна чисельність суддів у Ленінському районному суді міста Миколаєва  становить 14 посад, фактична чисельність суддів – 9, кількість суддів, які здійснюють правосуддя, – 8.

Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Ленінського районного суду міста Миколаєва становить: кримінальні справи – 782, цивільні справи – 955, адміністративні справи – 17, справи про адміністративні правопорушення – 587.

За інформацією, наданою на запит Комісії головою Ленінського районного суду міста Миколаєва, наказом від 01 лютого 2022 року № 01ос/г/22 судді Кирильчуку О.І. надано відпустку ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01 лютого 2022 року по 04 лютого 2023 року включно. Наказом від 24 лютого 2022 року № 04ос/г/22 відповідно до поданої заяви суддю Кирильчука О.І. відкликано з відпустки ІНФОРМАЦІЯ_2. Наказом від 01 березня 2022 року № 06ос/г/22 суддю Кирильчука О.І. увільнено від виконання службових обов’язків з 01 березня 2022 року у зв’язку з призовом на військову службу. На сьогодні в Ленінському районному суді міста Миколаєва наявний надмірний рівень судового навантаження, що призводить до об’єктивного недотримання розумних строків, збільшення залишку нерозглянутих справ, зростання кількості скарг учасників процесу на дії і рішення суддів. Ленінський  районний суд міста Миколаєва працює у критичних умовах, пов’язаних з нестачею суддів майже п’ять років. У зв’язку з цим голова суду у 2020 та 2021 роках звертався до ДСА України з поданням щодо відрядження суддів до цього суду. Таким чином, відрядження судді Кирильчука О.І. суттєво вплине на доступ до правосуддя та на рівень судового навантаження в Ленінському районному суді міста Миколаєва.

У своїй згоді на відрядження суддя Кирильчук О.І. вказав, що 18 травня 2024 року набули чинності зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», за змістом яких відповідно до підпункту «з» пункту другого частини четвертої статті 26 цього закону він має право на звільнення з військової служби під час воєнного стану у зв’язку із перебуванням на посаді судді. Кирильчук О.І. бажає повернутися до здійснення правосуддя в разі його відрядження до Франківського районного суду міста Львова.

У Ленінському районному суді міста Миколаєва середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, які надійшли за перший квартал 2024 року, одним повноважним суддею становить 136 днів, що перевищує середній показник по Україні (106 днів).

За умови відрядження одного судді із зазначеного суду середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів одним повноважним суддею, становитиме 155 днів, що майже дорівнює середньому показнику у Франківському районному суді міста Львова (157 днів).

Указом Президента України від 17 січня 2014 року № 13/2014 «Про призначення суддів» Швед Н.П. призначено на посаду судді Яворівського районного суду Львівської області вперше строком на п’ять років.

Указом Президента України від 07 жовтня 2019 року № 735/2019 «Про призначення суддів» Швед Н.П. призначено на посаду судді Яворівського районного суду Львівської області безстроково.

Відповідно до довідки Яворівського районного суду Львівської області суддею Швед Н.П. у 2022 році розглянуто: 374 кримінальні справи (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні); 267 цивільних справ (з них рішення в 1 справі скасовано); 10 адміністративних справ (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні); 527 справ про адміністративні правопорушення (з них рішення в 3 справах скасовано); у 2023 році – 436 кримінальних справ (з них рішення в 1 справі змінено); 495 цивільних справ (з них скасовано рішення в 2 справах); 16 адміністративних справ (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні); 1 064 справи про адміністративні правопорушення (з них рішення в 2 справах скасовано). У провадженні судді Швед Н.П. перебуває: 194 кримінальні справи, з яких 106 справ, що розглядаються понад три місяці; 200 цивільних справ, з них 155 справ, що розглядається понад три місяці; 10 адміністративних справ.

За інформацією, наданою головою Яворівського районного суду Львівської області у провадженні суду перебувають 8 справ, які розглядаються колегіально, з них 3 справи під головуванням судді Швед Н.П., ще у 4 справах суддя бере участь у складі колегії. У справах, які розглядаються колегіально під головуванням судді Швед Н.П., у 2 справах  провадження зупинено у зв’язку з проходженням військової служби обвинуваченим; 1 справа на стадії судового розгляду. У справах, де суддя Швед Н.П. входить до складу колегії, 3 справи на стадії дослідження доказів, в 1 справі призначено підготовче засідання на 06 серпня 2024 року. Штатна чисельність суддів у Яворівському районному суді Львівської області становить 7 посад, фактична чисельність суддів – 7, кількість суддів, які здійснюють правосуддя, – 4. Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Яворівського районного суду Львівської області, становить: кримінальні справи – 851, цивільні справи – 1 103, адміністративні справи – 35, справи про адміністративні правопорушення – 746. Станом на 14 травня 2024 року залишок нерозглянутих справ та матеріалів, що перебувають на розгляді в судді Швед Н.П., становить 478. Відрядження судді Швед Н.П. негативно вплине на доступ до правосуддя та на рівень судового навантаження в цьому суді, оскільки середньомісячне надходження справ і матеріалів на одного суддю у 2023 році в Яворівському районному суді Львівської області є найбільшим по області.

У Яворівському районному суді Львівської області середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, які надійшли за перший квартал 2024 року, одним повноважним суддею становить 169 днів, що перевищує середній показник по Україні (106 днів), та у Франківському районному суді міста Львова (157 днів).

За умови відрядження одного судді із Яворівського районного суду Львівської області середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів одним повноважним суддею, становитиме 225 днів.

Таким чином, в Яворівському районному суді Львівської області зі штатної чисельності в 7 суддів здійснюють правосуддя тільки 4, при цьому рівень навантаження в цьому суді перевищує рівень навантаження у Франківському районному суді міста Львова, а відрядження одного судді не тільки збільшить ці показники, а й може створити проблеми при формуванні колегій.

Указом Президента України від 15 лютого 2010 року № 162/2010 «Про призначення суддів» Харабадзе К.Ш. призначено на посаду судді Лозівського міськрайонного суду Харківської області строком на п’ять років.

Указом Президента України від 12 червня 2017 року № 157/2017 «Про призначення суддів» Харабадзе К.Ш. призначено на посаду судді Лозівського міськрайонного суду Харківської області.

Відповідно до довідки Лозівського міськрайонного суду Харківської області суддею Харабадзе К.Ш. у 2022 році розглянуто: 107 кримінальних справ (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні); 66 цивільних справ (із них в 1 справі рішення скасовано); 2 адміністративні справи (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні); 14 справ про адміністративні правопорушення (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні). Відомості про розглянуті суддею справи у 2023 році відсутні. На сьогодні в провадженні судді перебуває: 11 кримінальних справ, з яких не розглянутих понад 3 місяці – 2 справи; 56 цивільних справ; 1 адміністративна справа; 16 справ про адміністративні правопорушення. Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Лозівського міськрайонного суду Харківської області: кримінальні справи – 134; цивільні справи – 411; адміністративні справи – 4; справи про адміністративні правопорушення – 146.

Штатна чисельність суддів Лозівського міськрайонного суду Харківської області становить 12 посад, фактична чисельність суддів – 6, кількість суддів, які здійснюють правосуддя, – 6.

У Лозівському міськрайонному суді Харківської області середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, які надійшли за перший квартал 2024 року, одним повноважним суддею становить 121 день, що перевищує середній показник по Україні (106 днів).

За умови відрядження одного судді із зазначеного суду середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів одним повноважним суддею, становитиме 146 днів, що несуттєво відрізняється від середнього показника навантаження у Франківському районному суді міста Львова (157 днів).

За інформацією, наданою виконувачем обов’язків голови Лозівського міськрайонного суду Харківської області у провадженні суду перебувають 2 справи, які розглядаються колегіально, з них 1 справа перебуває у провадженні судді Харабадзе К.Ш. на стадії судового розгляду. В іншій справі суддя Харабадзе К.Ш. входить до складу колегії, у справі призначено підготовче судове засідання. Кількість суддів, які на сьогодні здійснюють правосуддя у Лозівському міськрайонному суді Харківської області, становить лише 50% від штатної чисельності. У разі відрядження Харабадзе К.Ш. кількість суддів, які здійснюють правосуддя в суді, зменшиться. Це може вплинути на зростання рівня судового навантаження та, як наслідок, на якість та порушення розумних строків розгляду справ і належних умов доступу громадян до правосуддя. Також відрядження судді може вплинути на можливість визначення складу суду в колегіальному розгляді справ.

Згідно з частиною першою статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України (підпункт 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі щодо принципу інстанційності в системі судів загальної юрисдикції від 12 липня 2011 року № 9 рп/2011).

Зазначений конституційний принцип знаходить своє відображення в тому, що суддя першочергово зобов’язаний забезпечити потребу в доступі до правосуддя в суді, до якого він призначений, крім випадків, коли здійснення правосуддя в такому суді є неможливим або коли навантаження в суді, до якого його призначено, дозволяє без шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя здійснити відрядження судді до іншого суду.

Закон та Порядок визнають відрядження як екстраординарну процедуру, що може бути застосована з метою зменшення надмірного навантаження в суді, до якого здійснюється відрядження. При цьому таке відрядження можливе виключно за умови, що шкоди для реалізації конституційного принципу забезпечення доступу до правосуддя не буде завдано в суді, з якого суддя відряджається.

Комісія вважає, що відрядження суддів, які не здійснюють повноваження судді у зв’язку із призовом на військову службу та відрядження яких негативно вплине на доступ до правосуддя в судах, з яких вони відряджаються, нівелює мету інституту відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), адже не забезпечить доступу до правосуддя в судах, у яких виявлено надмірний рівень судового навантаження, та не вирівняє навантаження на суди.

Ураховуючи зазначене, на основі дослідження стану здійснення правосуддя в названих вище судах, Комісія дійшла висновку про відмову у відрядженні судді Ленінського районного суду міста Миколаєва Кирильчука О.І., судді Яворівського районного суду Львівської області Швед Н.П., судді Лозівського міськрайонного суду Харківської області Харабадзе К.Ш.  у відряджені до Франківського районного суду міста Львова, адже таке відрядження негативно вплине на доступ до правосуддя у відповідних судах.

Указом Президента України від 12 грудня 2019 року № 900/2019 «Про призначення суддів» Кушнір Б.Б. призначено на посаду судді Чернівецького районного суду Вінницької області.

Відповідно до довідки Чернівецького районного суду Вінницької області суддею Кушнір Б.Б. у 2022 році розглянуто: 14 кримінальних справ (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні); 64 цивільні справи (з них рішення в 1 справі скасовано); 4 адміністративні справи (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні); 71 справу про адміністративні правопорушення (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні); у 2023 році – 20 кримінальних справ (з них рішення в 1 справі змінено); 100 цивільних справ (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні); 1 адміністративну справу (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні); 79 справ про адміністративні правопорушення (відомості про скасовані чи змінені рішення відсутні). Загальна кількість справ, що перебувають у провадженні судді: кримінальні справи – 3; цивільні справи – 19. Кількість справ, що перебувають у провадженні суддів Чернівецького районного суду Вінницької області: кримінальні справи – 14; цивільні справи – 75; адміністративні справи – 1; справи про адміністративні правопорушення – 39.

Штатна чисельність суддів Чернівецького районного суду Вінницької області становить 3, фактична чисельність суддів – 3, кількість суддів, які здійснюють правосуддя, – 3.

У Чернівецького районного суду Вінницької області середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, які надійшли за перший квартал 2024 року, одним повноважним суддею становить 24 дні.

За інформацією, наданою головою Чернівецького районного суду Вінницької області, справи, які розглядаються колегіально, станом на 17 червня 2024 року відсутні, справи зазначеної категорії до суду не надходили з 01 січня 2021 року. Відрядження Кушнір Б.Б. в незначній мірі вплине на рівень судового навантаження та доступу до правосуддя у Чернівецькому районному суді Вінницької області.  Обставини, які можуть свідчити про вплив відрядження судді Кушнір Б.Б. на середній рівень судового навантаження та доступу до правосуддя у Чернівецькому районному суді Вінницької області, відсутні.

Отже, штат суддів у Чернівецькому районному суді Вінницької області укомплектований на 100%, справи, які розглядаються колегіально, в провадженні суду не перебувають та не надходили з 01 січня 2021 року. Середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, у Чернівецькому районному суді Вінницької області становить 24 дні, що складає близько ¼ від середнього показника навантаження по Україні.

Беручи до уваги наведене та актуальну інформацію про стан здійснення правосуддя суддею Кушнір Б.Б., ураховуючи, що відрядження судді Кушнір Б.Б. з огляду на показники навантаження на одного повноважного суддю Чернівецького районного суду Вінницької області не вплине на доступ до правосуддя в цьому суді, натомість дасть змогу врегулювати навантаження в Франківському районному суді міста Львова, Комісія вважає за можливе внести до Вищої Ради правосуддя подання з рекомендацією на відрядження до Франківського районного суду міста Львова судді Чернівецького районного суду Вінницької області Кушнір Б.Б.

За інформацією ДСА України, за умови відрядження одного судді до Франківського районного суду міста Львова середня кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів одним повноважним суддею, становитиме 139 днів (двох – 125 днів) та залишиться вищою за середній рівень навантаження суддів місцевих загальних судів в Україні. Комісія відзначає, що переведення (відрядження) 1 судді до Франківського районного суду міста Львова дозволить частково врегулювати рівень судового навантаження в цьому суді.

Відповідно до абзацу першого пункту 11 розділу ІІІ Порядку за результатами розгляду питання про відрядження судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України приймає одне з таких рішень:

- про внесення подання до Вищої ради правосуддя з рекомендацією на відрядження судді;

- про відмову у внесенні подання до Вищої ради правосуддя на відрядження судді;

- про залишення без розгляду та повернення до Державної судової адміністрації України повідомлення про необхідність розгляду питання щодо відрядження судді.

Згідно з пунктом 12 розділу ІІІ Порядку в рішенні Комісії про внесення подання з рекомендацією на відрядження судді зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові судді; найменування судів, з якого та до якого пропонується відрядити суддю; строк відрядження; обґрунтування встановлення надмірного навантаження у суді, до якого суддя відряджається; обґрунтування відсутності суттєвого впливу на середній рівень судового навантаження та доступ до правосуддя у суді, з якого суддя відряджається.

У разі ухвалення рішення про відмову у внесенні подання до Вищої ради правосуддя про дострокове закінчення відрядження судді Комісією в ньому наводяться відповідні доводи та обґрунтування.

Ураховуючи викладене, та, керуючись статтями 55, 93 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Порядком відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

1. Внести до Вищої ради правосуддя подання з рекомендацією на відрядження до Франківського районного суду міста Львова строком на один рік судді Чернівецького районного суду Вінницької області Кушнір Богдани Богданівни.

2. Відмовити у внесенні до Вищої ради правосуддя подання про відрядження до Франківського районного суду міста Львова:

- судді Ленінського районного суду міста Миколаєва Кирильчука Олега Ігоровича;

- судді Яворівського районного суду Львівської області Швед Наталії Петрівни;

- судді Лозівського міськрайонного суду Харківської області Харабадзе Карини Шакровни.

Головуючий                                                                                           Галина ШЕВЧУК

Члени Комісії:                                                                                        Михайло БОГОНІС

                                                                                                                 Віталій ГАЦЕЛЮК

                                                                                                                 Надія КОБЕЦЬКА

                                                                                                                 Володимир ЛУГАНСЬКИЙ

                                                                                                                 Руслан МЕЛЬНИК