Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі кваліфікаційної палати:
головуючого – Козьякова С.Ю.,
членів Комісії: Бутенка В.І., Василенка А.В., Заріцької А.О., Козлова А.Г., Лукаша Т.В., Луцюка П.С., Макарчука М.А., Мішина М.І., Прилипка С.М., Тітова Ю.Г., Устименко В.Є., Шилової Т.С., Щотки С.О.,
розглянувши питання про участь Вовка Павла Вячеславовича у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, оголошеному рішенням Комісії від 07 листопада 2016 року,
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - Комісія) від 07 листопада 2016 року № 145/зп-16 оголошено конкурс на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду.
Рішенням Комісії від 11 січня 2017 року № 1/зп-17 для проведення кваліфікаційного оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 07 листопада 2016 року № 145/зп-16, до роботи кваліфікаційної палати Комісії залучено членів палати з питань добору і публічної служби суддів Комісії Бутенка В.І., Заріцьку А.О., Козлова А.Г., Луцюка П.С., Макарчука М.А., Прилипка С.М. та Устименко B.Є.
Згідно з частиною дев’ятою статті 79 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон) Комісія проводить такий конкурс на основі рейтингу учасників за результатами кваліфікаційного оцінювання.
Вовк П.В. 07 грудня 2016 року звернувся до Комісії із заявою про проведення стосовно нього кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за спеціальною процедурою призначення.
Відповідно до Умов проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, затверджених рішенням Комісії від 07 листопада 2016 року № 145/зп-16 (зі змінами), кваліфікаційне оцінювання проходить як особа, яка має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1-3 цієї частини статті 38 Закону, щонайменше десять років (адвокат та суддя).
Рішенням Комісії від 13 грудня 2016 року № 145/вс-16 Вовка П.В. допущено до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Рішенням Комісії від 11 січня 2017 року № 2/зп-17 призначено кваліфікаційне оцінювання 653 кандидатів, допущених до участі у конкурсі на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, зокрема Вовка П.В.
Комісією 08 лютого 2017 року прийнято рішення № 17/вс-17 про допуск Вовка П.В. до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до частин першої та другої статті 83 Закону кваліфікаційне оцінювання проводиться Комісією з метою визначення здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними критеріями. Такими критеріями є: компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо), професійна етика, доброчесність.
Частиною першою статті 85 Закону визначено, що кваліфікаційне оцінювання включає такі етапи:
- складення іспиту (складення анонімного письмового тестування та виконання практичного завдання);
- дослідження досьє та проведення співбесіди.
Згідно з пунктом 6.4 Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16, кваліфікаційне оцінювання проводиться відповідно до порядку та методології кваліфікаційного оцінювання.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 6 розділу II Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16 (далі - Положення), встановлення відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням відповідно до результатів кваліфікаційного оцінювання. Показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та у сукупності.
Вовк П.В. 16 лютого 2017 року склав анонімне письмове тестування, за результатами якого набрав 75,75 бала, і згідно з рішенням Комісії від 17 лютого 2017 року № 12/зп-17 допущений до виконання практичного завдання на етапі іспиту під час кваліфікаційного оцінювання у межах процедури конкурсу до відповідних касаційних судів у складі Верховного Суду.
За результатами виконаного 21 лютого 2017 року практичного завдання Вовк П.В. набрав 94,5 бала та згідно з рішенням Комісії від 29 березня 2017 року № 22/зп-17 визнаний таким, що допущений до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» у межах процедури конкурсу до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Загальний результат складеного кандидатом іспиту становить
170,25 бала.
Відповідно до частини третьої статті 85 Закону рішенням Комісії від 29 березня 2017 року № 24/зп-17 запроваджено тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей під час кваліфікаційного оцінювання кандидатів на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду у межах конкурсу, оголошеного 07 листопада 2016 року.
Вовк П.В. пройшов тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, за результатами якого складено висновок та визначено рівні показників критеріїв особистої, соціальної компетентності, професійної етики та доброчесності.
Відповідно до положень статті 87 Закону з метою сприяння Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання утворюється громадська рада доброчесності, яка надає, за наявності відповідних підстав, висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності.
До Комісії надійшов висновок Громадської ради доброчесності про невідповідність кандидата на посаду судді Верховного Суду Вовка П.В. критеріям доброчесності та професійної етики, затверджений 12 квітня 2017 року.
Комісією у складі Колегії досліджено досьє, висновок, наданий Громадською радою доброчесності, пояснення кандидата і 21 квітня 2017 року проведено співбесіду.
За результатами співбесіди відповідно до вимог абзацу другого частини першої статті 88 Закону прийнято рішення про внесення на розгляд Комісії у пленарному складі питання про підтвердження здатності кандидата на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Вовка П.В. здійснювати правосуддя у цьому суді.
До Комісії 11 липня 2017 року Громадською радою доброчесності передано рішення про надання інформації на доповнення до висновку про невідповідність кандидата на посаду судді Верховного Суду Вовка П.В. критеріям доброчесності та професійної етики, яке затверджено того ж дня.
Комісія 12 липня 2017 року у пленарному складі дійшла висновку про необхідність відкладення розгляду зазначеного питання на 17 липня 2017 року з метою надання судді можливості ознайомитись з рішення Громадської ради доброчесності та надати свої письмові пояснення і заперечення.
До Комісії 17 липня 2017 року надійшла заява Вовка П.В. про те, що під час проведення конкурсу на посаду судді Верховного Суду кандидат систематично відчував тиск з боку правоохоронних органів, деяких членів ГРД, окремих політиків, журналістів та громадських активістів з метою створення штучних перешкод успішному завершенню участі кандидата у конкурсі та поширення наклепницької інформації про нього, що є маніпуляцією. Для її спростування та доведення правомірності своєї поведінки кандидату необхідний час на використання правових механізмів.
З метою недопущення будь-яких сумнівів в об’єктивності прийняття рішень, не бажаючи підірвати довіру до Комісії, правоохоронних органів, Громадської ради доброчесності, та ідеї конкурсу кандидат висловив прохання призупинити стосовно нього кваліфікаційне оцінювання та конкурс з можливістю відновлення його участі у конкурсі з даного етапу (зі збереженням вакансії при цьому доборі або при наступному доборі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду).
Водночас згідно з частиною шостою статті 84 Закону, якщо в процесі кваліфікаційного оцінювання судді Комісії стане відомо про обставини, що можуть свідчити про порушення суддею законодавства у сфері запобігання корупції, Комісія негайно повідомляє про це спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції. Комісія має право зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання цього судді до отримання відповіді від спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.
За результатами засідання у пленарному складі 17 липня 2017 року Комісією прийнято рішення № 193/вс-17 про зупинення кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Вовка П.В., оскільки до Комісії надійшла інформація про обставини, які можуть свідчити про порушення суддею законодавства у сфері запобігання корупції.
Відповідно до частини першої статті 38 та частини другої статті 81 Закону на посаду судді Верховного Суду може бути призначений кандидат, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив здатність здійснювати правосуддя у Верховному Суді.
Стосовно кандидатів, які пройшли всі етапи кваліфікаційного оцінювання, Комісією ухвалюється одне з рішень, передбачених частиною першою статті 88 Закону.
Відповідно до частини дванадцятої статті 79 Закону конкурс на зайняття вакантної посади судді полягає у визначенні учасника конкурсу, який має вищу позицію за рейтингом. Частиною дев’ятою статті 79 та пунктом 4 частини п’ятої статті 81 Закону встановлено, що рейтинг для участі у конкурсі визначається Комісією за результатами кваліфікаційного оцінювання для кандидата, який підтвердив здатність здійснювати правосуддя у відповідному касаційному суді у складі Верховного Суду.
З огляду на викладене та враховуючи той факт, що Вовк П.В не пройшов усіх етапів кваліфікаційного оцінювання, що унеможливлює визначення його результатів та рейтингу для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, оголошеному рішенням Комісії від 07 листопада 2016 року № 145/зп-16, Комісія дійшла висновку про припинення його участі у зазначеному конкурсі.
Керуючись статтями 38, 79, 81, 84, 85, 88, 93, 101 Закону, Комісія
вирішила:
припинити участь Вовка Павла Вячеславовича у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, оголошеному рішенням Комісії від 07 листопада 2016 року № 145/зп-16.
Головуючий С.Ю. Козьяков
Члени Комісії: В.І. Бутенко
А.В. Василенко
А.О. Заріцька
А.Г. Козлов
Т.В. Лукаш
П.С. Луцюк
М.А. Макарчук
М.І. Мішин
С.М. Прилипко
Ю.Г. Тітов
В.Є. Устименко
Т.С. Шилова
С.О. Щотка