X

Про розгляд питання щодо підтвердження здатності кандидата на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Сіроша Миколи Васильовича здійснювати правосуддя у відповідному суді, стосовно якого оголошено перерву відповідно до абзацу другого частини першої статті 88 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
17.07.2017
199/вс-17
Про розгляд питання щодо підтвердження здатності кандидата на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Сіроша Миколи Васильовича здійснювати правосуддя у відповідному суді, стосовно якого оголошено перерву відповідно до абзацу другого частини першої статті 88 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:

головуючого - Козьякова С.Ю.,

членів Комісії: Василенка А.В., Весельської Т.Ф., Заріцької А.О., Козлова А.Г., Лукаша Т.В., Луцюка П.С., Макарчука М.А., Мішина М.І., Прилипка С.М., Тітова Ю.Г., Устименко В.Є., Щотки С.О.,

розглянувши питання про підтвердження здатності кандидата на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Сіроша Миколи Васильовича здійснювати правосуддя у відповідному суді, стосовно якого оголошено перерву відповідно до абзацу другого частини першої статті 88 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»,

встановила:

Рішенням Комісії від 07 листопада 2016 року № 145/зп-16 оголошено конкурс на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду.

Сірош М.В. 02 грудня 2016 року звернувся до Комісії із заявою про проведення стосовно нього кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за спеціальною процедурою призначення.

Комісією 20 грудня 2016 року прийнято рішення № 158/вс-16, зокрема, про допуск Сіроша М.В. до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Рішенням Комісії від 11 січня 2017 року № 2/зп-17 призначено кваліфікаційне оцінювання 653 кандидатів, допущених до участі у конкурсі на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, зокрема Сіроша М.В.

Комісією 08 лютого 2017 року прийнято рішення № 17/вс-17, зокрема, про допуск Сіроша М.В. до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Положеннями статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон) закріплено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України з метою визначення здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними критеріями. Такими критеріями є: компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо), професійна етика, доброчесність.

Сірош М.В. 16 лютого 2017 року склав анонімне письмове тестування, за результатами якого набрав 65,25 бала, і згідно з рішенням Комісії від 17 лютого 2017 року № 12/зп-17 допущений до виконання практичного завдання на етапі іспиту під час кваліфікаційного оцінювання у межах процедури конкурсу до відповідних касаційних судів у складі Верховного Суду.

За результатами виконаного 21 лютого 2017 року практичного завдання Сірош М.В. набрав 78,5 бала та згідно з рішенням Комісії від 29 березня 2017 року № 22/зп-17 визнаний таким, що допущений до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» у межах процедури конкурсу до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

У статті 10 Основних принципів незалежності судових органів, схвалених резолюціями Генеральної Асамблеї ООН від 29 листопада 1985 року № 40/32 та від 13 грудня 1985 року № 40/146, визначено, що особи, відібрані для судових посад, повинні мати високі моральні якості і здібності, а також відповідну кваліфікацію в галузі права.

Ці основоположні принципи формування суддівського корпусу імплементовані у національне законодавство, що визначає основними складовими авторитету судової влади та довіри до суду - доброчесність судді.

Згідно з цими приписами під час кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді касаційного суду у складі Верховного Суду Комісія виходить з того, що кандидати на посаду судді найвищого суду у системі судоустрою мають відповідати найвищим стандартам за критеріями компетентності та професійної етики за відсутності будь-яких обґрунтованих сумнівів у їх доброчесності, що можуть негативно вплинути на суспільну довіру до новоствореного Верховного Суду.

Згідно з абзацом 3 пункту 20 розділу III Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16, (далі - Положення) під час співбесіди обов’язковому обговоренню із суддею (кандидатом) підлягають дані щодо його відповідності критеріям професійної етики та доброчесності.

У пунктах 1, 2 глави 6 розділу II Положення передбачено, що встановлення відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням відповідно до результатів кваліфікаційного оцінювання. Показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та у сукупності.

Відповідно до положень статті 87 Закону з метою сприяння Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання утворюється Громадська рада доброчесності, яка надає, за наявності відповідних підстав, висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності.

Громадською радою доброчесності надано висновок про невідповідність кандидата на посаду судді Верховного Суду Сіроша М.В. критеріям доброчесності та професійної етики, затверджений 14 квітня 2017 року.

Стосовно вказаних у висновку Громадської ради доброчесності доводів кандидат на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Сірош М.В. надав усні та письмові пояснення, а також докази, які було оцінено колегією Комісії під час співбесіди.

Колегія Комісії думку Громадської ради доброчесності про невідповідність кандидата критеріям доброчесності та професійної етики визнала спірною та винесла зазначене питання на розгляд Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у складі палат.

Під час засідання у пленарному складі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 17 липня 2017 року встановлено, що кандидат на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Сірош М.В. через кабінет особистого прийому Комісії подав дві письмові заяви про призупинення розгляду питання щодо його участі у конкурсі у зв’язку з досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні, на засідання кандидат Сірош М.В. не з’явився.

Із повідомлення Печерського УП ГУ НП від 17 липня 2017 року № 4384/125/52-2017 вбачається, що слідчим відділом цього управління розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудового розслідування за № НОМЕР_1, за фактом зникнення гербової печатки Вищого адміністративного Суду України, що відбулося 12 січня 2010 року, за ознаками кримінального правопорушення. У кримінальному провадженні Сірош М.В. має процесуальний статус - свідок.

Проте задовольнити заяву кандидата Сіроша М.В. щодо призупинення розгляду питання щодо його участі у конкурсі у зв’язку із досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні не є можливим у зв’язку з необґрунтованістю та з огляду на таке.

Відповідно до частин п’ятої, шостої та сьомої статті 84 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі виявлення під час проведення кваліфікаційного оцінювання фактів, що можуть мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, Вища кваліфікаційна комісія суддів України може звернутися до органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо судді, для вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті.

У разі звернення до органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо судді, для вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті або надходження під час проведення кваліфікаційного оцінювання до органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо судді, скарги щодо поведінки судді, яка може мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, Вища кваліфікаційна комісія суддів України має право зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання цього судді.

Якщо в процесі кваліфікаційного оцінювання судді Вищій кваліфікаційній комісії суддів України стане відомо про обставини, що можуть свідчити про порушення суддею законодавства у сфері запобігання корупції, Комісія негайно повідомляє про це спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції. Вища кваліфікаційна комісія суддів України має право зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання цього судді до отримання відповіді від спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

У разі порушення кримінального провадження щодо судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України має право зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання цього судді до набрання законної сили вироком суду або припинення кримінального провадження.

Обставини, зазначені кандидатом Сірошем М.В. у заявах, відповідно до частин п’ятої, шостої та сьомої статті 84 Закону не є підставою для зупинення кваліфікаційного оцінювання.

Згідно з частиною четвертою статті 84 Закону кваліфікаційне оцінювання проводиться прозоро та публічно, у присутності судді (кандидата на посаду судді), який оцінюється, та будь-яких заінтересованих осіб. У розгляді питання про кваліфікаційне оцінювання судді можуть бути присутніми представники органу суддівського самоврядування.

Відповідно до абзацу третього пункту 20 розділу III Положення, під час співбесіди обов’язковому обговоренню із суддею (кандидатом) підлягають дані щодо його відповідності критеріям професійної етики та доброчесності.

Згідно з пунктом 12, абзацом четвертим пункту 13 розділу III Положення особиста участь судді (кандидата на посаду судді) під час проведення кваліфікаційного оцінювання є обов’язковою. Неявка судді (кандидата на посаду судді) для проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на заняття вакантної посади судді не перешкоджає проведенню конкурсу та є підставою припинення стосовно нього кваліфікаційного оцінювання.

У ході засідання Комісією встановлено, що кандидат Сірош М.В., подавши 17 липня 2017 року письмові заяви про призупинення розгляду питання щодо його участі у конкурсі, у цей же день не з’явився на засідання Комісії для проходження кваліфікаційного оцінювання.

Ураховуючи наведені обставини, Комісія дійшла висновку припинити кваліфікаційне оцінювання стосовно кандидата Сіроша М.В.

Керуючись статтями 84, 88, 90, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розділом III Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16, Комісія

вирішила:

відмовити Сірошу Миколі Васильовичу у задоволенні заяв від 17 липня 2017 року про призупинення розгляду питання щодо його участі у конкурсі.

Припинити щодо Сіроша Миколи Васильовича проведення кваліфікаційного оцінювання на підставі абзацу четвертого пункту 13 розділу III Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення.

Головуючий                                                                        С.Ю. Козьяков

Члени Комісії:                                                                     А.В. Василенко

                                                                                               Т.Ф. Весельська

                                                                                               А.О. Заріцька

                                                                                               А.Г. Козлов

                                                                                               Т.В. Лукаш

                                                                                               П.С. Луцюк

                                                                                               М.А. Макарчук

                                                                                               М.І. Мішин

                                                                                               С.М. Прилипко

                                                                                               Ю.Г. Тітов

                                                                                               В.Є. Устименко

                                                                                               С.О. Щотка