X

Про розгляд клопотання Генерального прокурора України від 11 січня 2016 року щодо продовження строку відсторонення Оберемка Владислава Олександровича від посади судді Макарівського районного суду Київської області у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
25.01.2016
5/вп-16
Про розгляд клопотання Генерального прокурора України від 11 січня 2016 року щодо продовження строку відсторонення Оберемка Владислава Олександровича від посади судді Макарівського районного суду Київської області у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі кваліфікаційної та дисциплінарної палат:

головуючого – Козьякова С.Ю.,

членів Комісії: Бутенка В.І., Василенка А.В., Весельської Т.Ф., Заріцької А.О., Луцюка П.С., Макарчука М.А., Мішина М.І., Прилипка С.М., Устименко В.Є., Шилової Т.С., Щотки С.О.,

розглянувши клопотання Генерального прокурора України від 11 січня 2016 року про продовження строку відсторонення Оберемка Владислава Олександровича від посади судді Макарівського районного суду Київської області у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності,

встановила:

Указом Президента України від 23 серпня 2012 року № 484/2012 Оберемка В.О. призначено строком на п’ять років на посаду судді Макарівського районного суду Київської області.

Рішенням Комісії від 02 вересня 2015 року № 58/вп-15 Оберемка В.О. відсторонено від посади судді Макарівського районного суду Київської області строком на два місяці, а рішеннями від 02 листопада 2015 року № 70/вп-15, від 30 листопада 2015 року № 82/вп-15 та від 25 грудня 2015 року № 91/вп-15 строк відсторонення продовжено на один місяць.

14 січня 2016 року до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, передбаченому частиною третьою статті 154, частиною першою статті 158 Кримінального процесуального кодексу України та частиною четвертою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», надійшло клопотання Генерального прокурора України від 11 січня 2016 року про продовження строку відсторонення Оберемка Владислава Олександровича від посади судді Макарівського районного суду Київської області строком на один місяць у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності.

Як зазначено в клопотанні, на розгляді Подільського районного суду міста Києва перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням судді Макарівського районного  суду  Київської  області  Оберемка  В.О.  у  вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 129, частиною першою статті 345, частиною четвертою статті 296 Кримінального кодексу України. Суддя Оберемко В.О. обвинувачується в тому, що він вчинив погрози вбивством стосовно громадянина, працівника правоохоронних органів, грубо порушив громадський порядок з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося винятковим цинізмом із застосуванням предмета, спеціально пристосованого для нанесення тілесних ушкоджень.

Судді Оберемку В.О. 05 березня 2015 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 129, частиною першою статті 345, частиною четвертою статті 296 Кримінального кодексу України. Відповідно до розписки про отримання копії клопотання про продовження строку відсторонення від посади та матеріалів, що обґрунтовують клопотання, суддя Оберемко В.О. 14 січня 2016 року отримав вказані документи.

Клопотання Генерального прокурора України про продовження строку відсторонення Оберемка В.О. від посади судді мотивовано тим, що перебуваючи на посаді судді Оберемко В.О. може впливати на свідків, потерпілого, в інший спосіб чинити на них тиск з метою примусити змінити показання, продовжити вчиняти кримінальні правопорушення, знищити та приховати докази, які викривають його у вчиненні кримінальних правопорушень, та іншим чином перешкоджати судовому розгляду кримінального провадження.

Під час засідання Комісії представник Генерального прокурора України Капшученко Ю.М. клопотання про продовження строку відсторонення Оберемка Владислава Олександровича від посади судді Макарівського районного суду Київської області у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності підтримав та наголосив на необхідності застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження.

На засідання Комісії 25 січня 2016 року Оберемко В.О. не з’явився.

Повідомлення про дату, час та місце розгляду питання про продовження строку відсторонення від посади направлено судді Макарівського районного суду Київської області Оберемку Владиславу Олександровичу у строк, визначений Законом України «Про судоустрій і статус суддів» та Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженим рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 08 червня 2011 року № 1802/зп-11 (у редакції рішення від 03 квітня 2015 року № 13/зп-15, зі змінами) (далі – Регламент Вищої кваліфікаційної комісії суддів України).

Листом від 18 січня 2016 року № 1.5.-1/5/16 в.о. голови Макарівського районного суду Київської області Мазка Н.Б. поінформувала, що Оберемко В.О. повідомлений по телефону про засідання Комісії 25 січня 2016 року. Також повідомила, що з 21 серпня 2015 року по 26 червня 2018 року суддя перебуває ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до пункту 4.1.4 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України особа, щодо якої має розглядатися питання, повідомляється про дату, час і місце проведення засідання Комісії шляхом розміщення інформації про це на офіційному веб-сайті Комісії не пізніш як за 10 днів до дня проведення засідання Комісії (палати). Винятки із загального правила повідомлення про засідання в зв’язку зі специфікою розгляду певних питань процедурної діяльності Комісії визначаються цим Регламентом. Повідомлення про проведення засідання 25 січня 2016 року із переліком питань, які планується розглянути, розміщено на офіційному веб-сайті Комісії у встановлений строк.

Отже, про розгляд Комісією питання про продовження строку відсторонення від посади суддя Оберемко В.О. мав можливість дізнатися з офіційного веб-сайту Комісії.

Відповідно до абзацу другого пункту 15.4 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України неявка на засідання Комісії судді, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце засідання, не перешкоджає розгляду Комісією питання про відсторонення його від посади.

Відповідно до частини третьої статті 154 Кримінального процесуального кодексу України та частини четвертої статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відсторонення судді від посади здійснюється Вищою кваліфікаційною комісією суддів України на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора України на строк не більше двох місяців в порядку, встановленому законодавством. Продовження строку відсторонення судді від посади у зв'язку з притягненням до кримінальної відповідальності здійснюється в тому ж порядку на строк не більше одного місяця. Клопотання про продовження строку такого відсторонення судді від посади подається не пізніше п'ятнадцяти днів до закінчення строку, на який суддю було відсторонено.

Відповідно до положень частини другої статті 158 Кримінального процесуального кодексу України, строк відсторонення від посади продовжується у разі, якщо обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати.

Статтею 157 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:

  1. правову підставу для відсторонення від посади;
  2. достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;
  3. наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Пунктом 15.10 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначено, що Комісія продовжує строк відсторонення судді від посади на підставі відповідного вмотивованого клопотання Генерального прокурора України про продовження цього строку. Строк продовження відсторонення судді не може становити більше одного місяця. Вимоги до клопотання про продовження строку відсторонення судді від посади у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності встановлюються процесуальним законом.

Як зазначено у пункті 15.11 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, розгляд клопотання Генерального прокурора України про продовження строку відсторонення судді від посади здійснюється Комісією в порядку, передбаченому пунктами 15.5 та 15.6 Розділу XV Регламенту.

Відповідно до пункту 15.6 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, вирішуючи питання про відсторонення судді від посади, Комісія враховує:

  • мотиви, наведені в клопотанні Генерального прокурора України;
  • правову підставу для відсторонення судді від посади;
  • наслідки відсторонення судді від посади для інших осіб.

Беручи до уваги наведене, системно аналізуючи норми права, які містять підстави для продовження строку відсторонення від посади судді та зобов’язують врахувати наслідки такого відсторонення, Комісія вважає, що клопотання Генерального прокурора України підлягає задоволенню, оскільки, перебуваючи на посаді судді Макарівського районного суду Київської області та користуючись наданими йому владними повноваженнями, Оберемко В.О. як суддя може незаконними засобами впливати на свідків, потерпілого, чинити на них тиск з метою примусити змінити показання. Також існують ризики, що суддя Оберемко В.О. матиме можливість перешкоджати судовому розгляду кримінального провадження іншим чином.

Наявність судового провадження за обвинуваченням судді у вчиненні кримінального правопорушення з огляду на норми Кодексу суддівської етики не узгоджується із встановленими ним морально-етичними принципами, згідно з якими суддя повинен бути прикладом неухильного додержання вимог закону і принципу верховенства права, присяги судді, а також дотримання високих стандартів поведінки з метою зміцнення довіри громадян у чесність, незалежність, неупередженість та справедливість суду.

Та обставина, що Оберемко В.О. перебуває ІНФОРМАЦІЯ_1 не спростовує доводів про наявність відповідних ризиків, оскільки така відпустка надана судді за його заявою і будь-коли може бути припинена.

Клопотання Генерального прокурора України та матеріали, які його обґрунтовують, не містять посилань на обставини, які б вказували на те, що продовження строку відсторонення Оберемка В.О. від посади судді призведе до негативних наслідків для інших осіб.

Комісія дійшла висновку, що обставини, які стали підставою для відсторонення судді від посади, продовжують існувати.

Мотиви, наведені Генеральним прокурором України у клопотанні про продовження строку відсторонення Оберемка В.О., Комісія визнає достатніми, обґрунтованими та підтвердженими відповідними матеріалами кримінального провадження та приходить до висновку про необхідність продовження строку відсторонення від посади судді строком на один місяць.

Керуючись статтями 49, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та частиною третьою статті 154, частиною першою статті 158 Кримінального процесуального кодексу України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України

вирішила:

клопотання Генерального прокурора України задовольнити.

Продовжити строк відсторонення Оберемка Владислава Олександровича від посади судді Макарівського районного суду Київської області строком на один місяць у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності.

 

Головуючий                                                                С.Ю. Козьяков

Члени Комісії:                                                             В.І. Бутенко

                                                                                     А.В. Василенко

                                                                                     Т.Ф. Весельська

                                                                                     А.О. Заріцька

                                                                                     П.С. Луцюк

                                                                                     М.А. Макарчук

                                                                                     М.І. Мішин

                                                                                     С.М. Прилипко

                                                                                     В.Є. Устименко

                                                                                     Т.С. Шилова

                                                                                     С.О. Щотка