X

Про розгляд дисциплінарної справи стосовно судді Харківського окружного адміністративного суду Самойлової Валентини Василівни, відкриту за зверненням голови ліквідаційної комісії ОСББ «Садиба Чернишова» Корольова В.В

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
20.01.2016
97/дп-16
Про розгляд дисциплінарної справи стосовно судді Харківського окружного адміністративного суду Самойлової Валентини Василівни, відкриту за зверненням голови ліквідаційної комісії ОСББ «Садиба Чернишова» Корольова В.В

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі:

головуючого ‑ Патрюка М.В.,

членів Комісії: Бутенка В.І., Заріцької А.О., Луцюка П.С., Мішина М.І., Прилипка С.М., Устименко В.Є., Шилової Т.С.,

розглянувши дисциплінарну справу стосовно судді Харківського окружного адміністративного суду Самойлової Валентини Василівни, відкриту за зверненням голови ліквідаційної комісії ОСББ «Садиба Чернишова» Корольова В.В.,

встановила:

У березні 2015 року голова ліквідаційної комісії ОСББ «Садиба Чернишова» Корольов В.В. звернувся до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з проханням притягнути до дисциплінарної відповідальності суддю Самойлову В.В.

Заявник зазначає, що суддя Самойлова В.В. не залучила до участі у справі як третю особу ОСББ «Садиба Чернишова», хоча судове рішення вплинуло на статус останнього.

Також скаржник вважає, що суддя Самойлова В.В. безпідставно встановила факт того, що відповідно до статуту ОСББ «Садиба Чернишова» його виконавчим органом є правління на чолі з Островською Р.Й., оскільки на той час рішенням суду апеляційної інстанції статут ОСББ було визнано недійсним, державну реєстрацію скасовано, а також призначено голову ліквідаційної комісії.

Стосовно обставин, викладених у зверненні, суддею Самойловою В.В. надано Комісії письмові пояснення та копії окремих матеріалів справи.

Відповідно до вимог статті 86 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції 2010 року) членом Комісії проведено перевірку даних про наявність підстав для відкриття дисциплінарної справи та притягнення судді Самойлової В.В. до дисциплінарної відповідальності, за результатами якої складено висновок з викладенням фактів та обставин, виявлених у ході перевірки.

Постановою Верховної Ради України від 15 березня 2007 року № 750-V Самойлову В.В. обрано на посаду судді Харківського окружного адміністративного суду безстроково.

Рішенням Комісії від 12 жовтня 2015 року № 2486/дп-15 стосовно судді Самойлової В.В. відкрито дисциплінарну справу за зверненням Корольова В.В.

Розглянувши дисциплінарну справу, заслухавши доповідача, пояснення судді Самойлової В.В., перевіривши зібрані матеріали, Комісія встановила такі факти та обставини.

У провадженні Харківського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом Островської Р.Й. до Реєстраційної служби Харківського МУЮ в особі державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Кравченко Н.В. про визнання дій відповідача незаконними та зобов’язання вчинити певні дії.

Постановою суду від 28 листопада 2014 року позов було задоволено, зобов’язано Реєстраційну службу Харківського МУЮ скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу ‑ ОСББ «Садиба Чернишова».

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2015 року постанову суду першої інстанції скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.

У тексті постанови суд апеляційної інстанції вказав, що державний реєстратор при вчиненні реєстраційних дій дотримався вимог законодавства, а суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права.

У своїх письмових поясненнях суддя Самойлова В.В. вказала, що ні позивач, ні відповідач, ні голова ліквідаційної комісії ОСББ «Садиба Чернишова» Корольов В.В. не зверталися до суду з клопотанням про залучення цієї юридичної особи як третьої особи, а суд відповідно до частини 2 статті 53 КАС України на час розгляду справи не мав підстав вважати, що рішення може вплинути на права чи обов’язки ОСББ «Садиба Чернишова».

Відповідно до частини 2 статті 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Зі змісту позовних вимог очевидно, що судовий розгляд справи мав вирішити питання, пов’язані з правами та інтересами конкретної юридичної особи ‑ ОСББ «Садиба Чернишова». Тим не менше всупереч вимогам частини 2 статті 53 КАС України суд не залучив ОСББ «Садиба Чернишова» як третю сторону у справі, відмовивши юридичній особі у доступі до правосуддя з підстав, не передбачених законом.

Ураховуючи зазначене, встановлені обставини свідчать про наявність у діях судді Самойлової В.В. ознак дисциплінарного проступку, наслідком якого може бути притягнення до дисциплінарної відповідальності з підстав, передбачених пунктом 1 частини 1 статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції 2010 року).

Відповідно до приписів частини 2 статті 87 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції 2010 року) при обранні дисциплінарного стягнення стосовно судді враховуються характер проступку, його наслідки, особа судді, ступінь його вини, обставини, що впливають на можливість притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

Вирішуючи питання про обрання дисциплінарного стягнення, комісія враховує характеристику, надану головою Харківського окружного адміністративного суду Кучмою Ю.В., відповідно до якої суддя Самойлова В.В. за час роботи зарекомендувала себе кваліфікованим спеціалістом, володіє фаховими знаннями та достатнім рівнем теоретичної підготовки, за час роботи на посаді судді Харківського окружного адміністративного суду до дисциплінарної відповідальності не притягувалася.

Відповідно до довідки про показники роботи за 2014 рік суддя Самойлова В.В. розглянула 886 справ (з них 55 рішень скасовано, 1 змінено).

Станом на 06 листопада 2015 року суддя Самойлова В.В. за 2015 рік розглянула 841 справу (з них 49 рішень скасовано, 4 змінено).

Комісія дійшла висновку про задовільний рівень професійної кваліфікації судді Самойлової В.В.

Оцінюючи ступінь вини судді Самойлової В.В., Комісія бере до уваги, що таке порушення було нею допущене вперше.

Також Комісія враховує, що дисциплінарне стягнення до судді Самойлової В.В. застосовується у строк, передбачений частиною 4 статті 87 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції 2010 року).

Стаття 58 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Закон України «Про судоустрій та статус суддів» у редакції від 2 березня 2015 року передбачає такий вид дисциплінарного стягнення як попередження, котре є менш суворішим дисциплінарним стягненням ніж догана.

Зважаючи на викладене, Комісія дійшла висновку про необхідність притягнення судді Самойлової В.В до дисциплінарної відповідальності з підстав, передбачених пунктом 1 частини 1 статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції 2010 року), та застосовує до неї дисциплінарне стягнення у виді попередження.

Керуючись статтями 83-89, 91, 97 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” (у редакції 2010 року), Комісія

вирішила:

притягнути до дисциплінарної відповідальності суддю Харківського окружного адміністративного суду Самойлову Валентину Василівну.

Застосувати до судді Харківського окружного адміністративного суду Самойлової Валентини Василівни дисциплінарне стягнення у виді попередження.

Рішення Комісії про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності може бути оскаржене суддею, стосовно якого воно прийнято, до Вищої ради юстиції або Вищого адміністративного суду України не пізніше одного місяця з дня вручення йому чи отримання поштою копії рішення.

Скарга до Вищої ради юстиції подається суддею через Вищу кваліфікаційну комісію суддів України.

До Вищого адміністративного суду України рішення оскаржується в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Головуючий                                                                                               М.В. Патрюк

Члени комісії                                                                                             В.І. Бутенко

                                                                                                                      А.О. Заріцька

                                                                                                                      П.С. Луцюк

                                                                                                                      М.І. Мішин

                                                                                                                      С.М. Прилипко

                                                                                                                      В.Є. Устименко

                                                                                                                      Т.С. Шилова