X

Про продовження кваліфікаційного оцінювання суддів

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
11.01.2024
6/зп-24
Про продовження кваліфікаційного оцінювання суддів

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:

головуючого – Сидоровича Р.М.,

членів Комісії: Духа Я.М., Кидисюка Р.А., Кобецької Н.Р., Коліуша О.Л., Мельника Р.І., Омельяна О.С., Пасічника А.В., Сабодаша Р.Б. (доповідач), Чумака С.Ю., Шевчук Г.М.,

розглянувши питання продовження кваліфікаційного оцінювання суддів,

встановила:

В.о. Голови Державної судової адміністрації України 07.12.2023 поінформував Вищу раду правосуддя про те, що станом на 16.11.2023 у штаті судів, що ліквідовані, тривалий час перебувають судді: у Рівненському апеляційному господарському суді – один суддя, у Харківському апеляційному адміністративному суді – один суддя, в Окружному адміністративному суді міста Києва – сорок дев’ять суддів та один суддя, відряджений до цього суду. У зв’язку з цим Робочою групою з розробки та запровадження заходів реагування щодо запобігання випадкам неефективного використання коштів Державного бюджету України розпорядниками коштів нижчого рівня в умовах воєнного стану було констатовано неефективність використання коштів державного бюджету на передбачену законодавством виплату суддівської винагороди таким суддям.

Відповідно до частин першої – третьої статті 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) суддя може бути переведений, у тому числі тимчасово шляхом відрядження, на посаду судді до іншого суду Вищою радою правосуддя в порядку, передбаченому законом.

Переведення судді на посаду судді до іншого суду здійснюється на підставі та в межах рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, внесеної за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади судді, проведеного в порядку, визначеному статтею 79 Закону. Переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого або нижчого рівня може здійснюватися без конкурсу тільки у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.

Пунктом 61 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого або нижчого рівня у разі реорганізації або ліквідації суду, в якому такий суддя обіймає посаду, може здійснюватися без конкурсу виключно після підтвердження таким суддею відповідності займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)».

Таким чином, з метою запобігання неефективному використанню коштів Державного бюджету України доцільно невідкладно продовжити кваліфікаційне оцінювання суддів ліквідованих судів, стосовно яких не проведено оцінювання на відповідність займаній посаді.

Згідно з підпунктом 4 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 93 Закону до повноважень Вищої кваліфікаційної комісії суддів України належить проведення кваліфікаційного оцінювання.

Пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону передбачено, що відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом, за правилами, які діяли до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри», та з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом. Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади за рішенням Вищої ради правосуддя на підставі подання відповідної колегії або пленарного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Згідно з абзацом сьомим пункту 1.2 Положення про автоматизовану систему визначення членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для підготовки до розгляду і доповіді справ, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07.11.2016 № 146/зп-16 (зі змінами), між членами Комісії розподіляються справи за заявами (рішеннями) про проведення кваліфікаційного оцінювання, зокрема кваліфікаційного оцінювання у зв’язку з накладенням дисциплінарного стягнення.

Пунктом 2.9 вказаного положення передбачено, що у випадках, визначених чинним законодавством (припинення повноважень члена Комісії), справи (документи), розподілені на члена Комісії, за рішенням Комісії підлягають повторному автоматизованому розподілу без урахування цього члена Комісії. Повторний автоматизований розподіл здійснюється за дорученням Голови Комісії відповідно до рішення Комісії.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» з дня набрання чинності цим законом (07.11.2019) припинено повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Вищою радою правосуддя 01.06.2023 призначено шістнадцять членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України, заслухавши доповідача та обговоривши питання порядку денного, дійшла висновку про необхідність продовження кваліфікаційного оцінювання суддів.

Керуючись статтями 92, 93, 101, пунктами 20, 61 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положенням про автоматизовану систему визначення членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для підготовки до розгляду і доповіді справ, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно,

вирішила:

1. З метою продовження процедур оцінювання, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», здійснити автоматизований розподіл справ (повторний автоматизований розподіл справ) між членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України стосовно суддів місцевих та апеляційних судів, а саме:

щодо яких Вищою радою правосуддя відмовлено в задоволенні подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про звільнення у зв’язку з невідповідністю займаній посаді судді (згідно з додатком № 1 до цього рішення);

суддів ліквідованих судів, здійснення правосуддя в яких припинено відповідно до закону (згідно з додатком № 2 до цього рішення).

2. Здійснювати автоматизований розподіл справ (повторний автоматизований розподіл справ), визначених у пункті першому цього рішення, між членами Комісії, в тому числі у період їх відсутності (відрядження, відпустка, тимчасова непрацездатність) та в інших випадках, передбачених законом.

3. Встановити, що під час автоматизованого розподілу справ (повторного автоматизованого розподілу справ), визначеному в пункті першому цього рішення, відсоток участі Голови Комісії становитиме – 100, заступника Голови Комісії – 100.

 

 

Головуючий                                                                                                                      Р.М. Сидорович

Члени Комісії:                                                                                                                   Я.М. Дух

Р.А. Кидисюк

Н.Р. Кобецька

О.Л. Коліуш

Р.І. Мельник

А.В. Пасічник

Р.Б. Сабодаш

С.Ю. Чумак

Г.М. Шевчук