X

468/дс-24

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
23.05.2024
Дата надходження документа: 
23.05.2024
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
23.05.2024
468/дс-24
Про проведення співбесіди з переможцем конкурсу на зайняття вакантних посад суддів місцевих судів, оголошеного рішенням Комісії від 14.09.2023 № 95/зп-23, Коломійцем Володимиром Михайловичем

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Руслана СИДОРОВИЧА,

членів Комісії: Людмили ВОЛКОВОЇ, Романа КИДИСЮКА (доповідач),

провівши співбесіду з переможцем конкурсу на зайняття вакантних посад суддів місцевих судів, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 95/зп-23, Коломійцем Володимиром Михайловичем,

встановила:

Стислий виклад інформації про кандидата.

Коломієць Володимир Михайлович, ____ року народження, громадянин України, відповідно до державного сертифіката володіє державною мовою на рівні вільного володіння другого ступеня.

Освіта вища, у 2000 році закінчив Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого, спеціальність правознавство.

Стаж професійної діяльності у сфері права становить понад п’ять років.

Інформація про етапи конкурсу на зайняття вакантних посад суддів місцевих судів.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 03 квітня 2017 року № 28/зп-17 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 600 прогнозованих вакантних посад суддів місцевого суду.

До Комісії 26 травня 2017 року надійшла заява Коломійця В.М. про допуск до участі в доборі кандидатів на посаду судді місцевого суду.

Рішенням Комісії від 20 вересня 2017 року № 5/дс-17 Коломійця В.М. допущено до участі в доборі та складення відбіркового іспиту як особу яка не має трирічного стажу роботи на посаді помічника судді.

Рішенням Комісії від 07 червня 2018 року № 254/дс-18 Коломійця В.М. визнано таким, що за результатами спеціальної перевірки відповідає установленим Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) вимогам до кандидата на посаду судді.

Рішенням Комісії від 01 серпня 2023 року № 45/зп-23 продовжено термін дії результатів кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого загального, адміністративного, господарського судів, визначено рейтинг кандидатів на посаду судді та затверджено резерв кандидатів на заміщення вакантних посад суддів.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 95/зп-23 оголошено конкурс на зайняття 560 вакантних посад суддів у місцевих судах для кандидатів на посаду судді, зарахованих до резервів на заміщення вакантних посад суддів місцевих судів. Встановлено загальний порядок та строки подання кандидатами заяв та документів для участі в цьому конкурсі, затверджено умови проведення конкурсу та визначено, що питання допуску до участі в конкурсі вирішується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України у складі колегій.

До Комісії 15 жовтня 2023 року надійшла заява Коломійця В.М. про допуск його до участі в оголошеному конкурсі як особи, яка відповідає вимогам статті 69 Закону, перебуває в резерві на заміщення вакантних посад суддів та не займає суддівської посади.

Відповідно до автоматизованого розподілу справ заяву Коломійця В.М. передано на розгляд члену Комісії Кидисюку Р.А.

Рішенням Комісії від 01 грудня 2023 року № 11/дс-23 Коломійця В.М. допущено до участі в оголошеному рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 95/зп-23 конкурсі.

Рішенням Комісії від 19 грудня 2023 року № 177/зп-23 затверджено та оприлюднено на офіційному вебсайті Комісії рейтинг кандидатів на посади суддів місцевих загальних судів у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 95/зп-23. Зокрема, визначено рейтинг кандидатів на посаду судді Броварського міськрайонного суду Київської області, в якому Коломієць В.М. зайняв переможну позицію.

Комісією у засіданнях 04 квітня та 23 травня 2024 року проведено співбесіду з кандидатом на посаду судді Коломійцем В.М.

Джерела права та їх застосування.

Відповідно до частини третьої статті 127 Конституції України на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою. Законом можуть бути передбачені додаткові вимоги для призначення на посаду судді.

Згідно з пунктом 58 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів місцевих судів, оголошений рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 95/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри».

Частинами першою та другою статті 795 Закону передбачено, що після визначення переможця конкурсу Вища кваліфікаційна комісія суддів України на своєму засіданні проводить з ним співбесіду.

За результатами співбесіди Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення про рекомендацію або про відмову в наданні рекомендації про призначення кандидата на посаду судді.

Згідно з частиною шостою статті 795 Закону за результатами конкурсу Вища кваліфікаційна комісія суддів України надсилає до Вищої ради правосуддя відповідно до кількості вакантних посад суддів рекомендації про призначення кандидатів суддями.

Висновок Комісії за результатами проведеної співбесіди.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє в системі правосуддя України, основною метою якого є формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів.

На етапах призначення на посаду судді, визначених Законом, встановлюється відповідність кандидата передбаченим Конституцією України та Законом вимогам, зокрема критеріям доброчесності та професійної етики. Комісія має перевірити наявність інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв’язку з призначенням кандидата на посаду судді. Ці заходи об’єднані метою забезпечити авторитет та довіру до судової влади, які формуються залежно від персонального складу осіб, що призначаються на посади суддів. Комісія не обмежена в аналізі лише тієї інформації про кандидата, яка надходить на запити від органів державної влади чи громадських організацій, а й проводить оцінку інформації про кандидата з інших джерел, в тому числі з інтернету та відкритих соціальних мереж.

Під час співбесіди з кандидатом та дослідження досьє Комісією встановлено його належність до громадянства України, перевірено дотримання вікового та професійного цензу та документ про підтвердження рівня  володіння державною мовою відповідно до визначеного стандарту.

Проаналізовано інформацію, зібрану з відкритих джерел, встановлені фактичні обставини, які свідчать про недотримання етичних норм кандидатом на посаду судді Коломійцем В.М. Йдеться про поширення кандидатом інформації (коментарів) в соціальних мережах щодо рішень органів судової влади. На поставлене кандидату запитання, яким чином має регулюватися поведінка судді в соціальних мережах, Коломієць В.М. висловив суперечливу позицію щодо власних дописів в соціальних мережах та негативного коментування рішень органів суддівського врядування в аспекті кодексу суддівської етики та обмежень щодо професійної етики судді (https://youtu.be/0A0WBN5UeRY?t=17222).

Водночас Комісія акцентує увагу, що активна громадянська позиція кандидата Коломійця В.М. у професійному та особистому житті є гарним прикладом ініціативи, боротьби за справедливість, яка сприяє дотриманню моральних принципів у суспільстві. Проте Комісія має сумнів у прийнятності способу доведення кандидатом своєї позиції до учасників суспільства, зокрема йдеться про словесне вираження думок у дописах кандидата у відкритих соціальних мережах.

При ухваленні рішення про надання рекомендації для призначення на посаду судді Комісія враховує міжнародні та національні стандарти добору суддівських кадрів.

Так, згідно з пунктом 10 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Основні принципи незалежності судових органів» від 13 грудня 1985 року особи, відібрані для судових посад, повинні мати високі моральні якості та здібності. Вимоги щодо високих моральних і етичних якостей кандидата на посаду судді закріплені також в Європейській Хартії про статус суддів 1998 року, Бангалорських принципах поведінки суддів від 19 травня 2006 року, схвалених резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН 27 липня 2006 року № 2006/23.

За правилами Кодексу суддівської етики суддя має право брати участь у громадській діяльності, публічних заходах, якщо вони не завдають шкоди його статусу, авторитету суду і не можуть вплинути на здійснення правосуддя, проте повинен уникати взаємовідносин, які можуть вплинути на незалежність та неупередженість судді (стаття 17).

Активність судді у соціальних мережах, інтернет-форумах та використання ним інших форм спілкування в мережі Інтернет є допустимими, проте суддя може розміщувати лише ту інформацію, коментарі, що не завдають шкоди авторитету судді та судової влади (стаття 20 Кодексу суддівської етики).

Наведені положення є взірцем для наслідування суддями, особами, які претендують на посаду судді.

Вказані Комісією обставини в сукупності характеризують кандидата на посаду судді місцевого суду як особу, яка може свідомо допускати нехтування встановленими правилами, що є несумісним зі статусом судді, у тому числі в питаннях моралі, чесності, дотримання інших етичних норм та стандартів поведінки, які забезпечують суспільну довіру до суду.

Комісія відзначає, що майбутній суддя має бути прикладом законослухняності, поводитись професійно, дотримуючись законів, правил і етичних норм своєї професії, найвищих стандартів чесності та старанності, має утримуватися від поведінки, будь-яких дій або висловлювань, що можуть призвести до втрати віри громадян у порядність суддів, докладати всіх зусиль для того, щоб, на думку розсудливої, законослухняної та поінформованої людини, його поведінка була бездоганною.

Отже, на переконання Комісії, дописи кандидата у соціальних мережах завдали шкоди авторитету судової влади та правосуддю як інституційному явищу.

Крім того, із отриманої на запит Комісії інформації встановлено значну кількість звернень кандидата до правоохоронних органів, в деяких випадках події розвивались за непрогнозованим сценарієм, мали ознаки конфлікту з представниками правоохоронних органів (https://youtu.be/0A0WBN5UeRY?t=14062).

Згідно з частиною третьою статті 795 Закону Комісія ухвалює вмотивоване рішення про відмову в наданні рекомендації про призначення кандидата на посаду судді в разі наявності обґрунтованого сумніву щодо його відповідності критеріям доброчесності чи професійної етики.

З’ясовані під час дослідження досьє та співбесіди з кандидатом на посаду судді обставини розглядаються Комісією в сукупності як такі, що викликають обґрунтований сумнів у відповідності Коломійця В.М. критерію доброчесності та професійної етики.

Отже, за результатами проведеної з Коломійцем В.М. співбесіди Комісія в складі колегії дійшла висновку про його невідповідність вимогам до кандидата, передбаченим Конституцією України та Законом, що є підставою для ухвалення рішення про відмову в наданні рекомендації про призначення кандидата на посаду судді Броварського міськрайонного суду Київської області.

Керуючись статтями 69, 795, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України двома голосами «за» та одним голосом «проти»

вирішила:

відмовити в наданні рекомендації для призначення Коломійця Володимира Михайловича на посаду судді Броварського міськрайонного суду Київської області.

Головуючий                                                                           Руслан СИДОРОВИЧ / «ПРОТИ»

Члени Комісії:                                                                       Людмила ВОЛКОВА / «ЗА»

                                                                                               Роман КИДИСЮК / «ЗА»