X

40/вс-24

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
14.05.2024
Дата надходження документа: 
14.05.2024
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
14.05.2024
40/вс-24
Про розгляд питання щодо допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23.11.2023 № 145/зп-23, Мельник Ольги Олегівни

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Сергія ЧУМАКА,

членів Комісії: Ярослава ДУХА (доповідач), Олексія ОМЕЛЬЯНА,

розглянувши питання допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23, Мельник Ольги Олегівни,

встановила:

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23 оголошено конкурс на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, з яких до: Вищого антикорупційного суду як суду першої інстанції – 15 посад суддів; Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду – 10 посад суддів (далі – Конкурс).

Особливості проведення Комісією Конкурсу визначено статтею 79-3 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон).

Згідно з частиною третьою статті 79-3 Закону з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України:

1) письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання;

2) документи, визначені пунктами 2–13 частини першої статті 72 цього Закону;

3) документи, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 28, частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 цього Закону відповідно.

Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє.

Відповідно до частин другої та третьої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» на посаду судді Вищого антикорупційного суду громадянин України може бути призначений, якщо він відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, передбаченим Законом, а також володіє знаннями та практичними навичками, необхідними для здійснення судочинства у справах, пов’язаних з корупцією, та відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;

2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;

3) має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років;

4) має сукупний стаж (досвід) зазначеної у пунктах 1–3 цієї частини роботи (професійної діяльності) щонайменше сім років.

Для цілей частини другої цієї статті терміни «стаж професійної діяльності у сфері права», «науковий ступінь», «стаж наукової роботи» вживаються у значенні, наведеному в частині шостій статті 69 Закону.

Рішенням Комісії від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23 затверджено текст Оголошення про проведення конкурсу на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду (далі – Оголошення) та Умови проведення конкурсу на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду (далі – Умови проведення Конкурсу).

Підпунктами 4, 5, 10, 15 пункту 6 Оголошення визначено, що для участі в Конкурсі кандидат на посаду судді має подати, серед іншого, декларацію родинних зв’язків кандидата на посаду судді; декларацію доброчесності кандидата на посаду судді; згоду на проведення стосовно нього спеціальної перевірки відповідно до закону за формою згідно з Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, та  заяву згідно з додатком 3 до Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) (далі – Положення), з якою необхідно надати, зокрема, документи, які підтверджують дотримання однієї із вимог, передбачених частиною другою статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».

Документи, визначені підпунктами 2–16 пункту 6 Оголошення, оформлюються у вигляді додатка до заяви і мають бути розміщені в порядку їх черговості, визначеному формою заяви.

Відповідно до Умов проведення Конкурсу до участі в першій стадії Конкурсу допускаються особи, які:

1) у порядку та строки, визначені Оголошенням, подали всі необхідні документи;

2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 33, 69 та 81 Закону, а також статтею 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» вимогам до кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду.

Отже, обов’язковою умовою допуску до першого етапу Конкурсу є подання кандидатом у встановлені строки та спосіб належно оформлених документів, перелік яких передбачено правилами проведення Конкурсу.

Перевіривши подані кандидатом документи, заслухавши доповідача, Комісія встановила таке.

Кандидат на посаду судді Мельник О.О. просила допустити її до участі в Конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 4 частини другої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», оскільки вона має сукупний стаж (досвід) зазначеної у пунктах 1–3 цієї частини роботи (професійної діяльності) щонайменше сім років.

Подаючи декларацію родинних зв’язків та декларацію доброчесності, кандидат на посаду судді повинен дотримуватись вимог Правил заповнення та подання форми декларації доброчесності кандидата на посаду судді, затверджених рішенням Комісії від 24 вересня 2018 року № 205/зп-18 (у редакції рішення Комісії від 02 листопада 2023 року № 120/зп-23, зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 11 січня 2024 року № 1/зп-24), та Правил заповнення та подання декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді, затверджених рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 24 вересня 2018 року № 204/зп-18).

Так, пунктом 5 Правил заповнення та подання форми декларації доброчесності кандидата на посаду судді встановлено, що у декларації, яка подається вперше в межах відповідної процедури конкурсу кандидатом, який не є суддею, зазначаються: період, за який подається декларація, не заповнюється; 2) твердження щодо обставин, які мали місце упродовж усього життя особи, яка її заповнює, та актуальні на дату подання декларації.

Антологічне правило стосується кандидата, який є суддею, однак не має обов’язку, покладеного частиною першою статі 62 Закону, щорічно подавати декларації доброчесності судді, у зв’язку із звільненням з посади судді у відставку.

Пунктом 1 Правил заповнення та подання декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді визначено, що декларація родинних зв’язків кандидата на посаду судді подається особисто кандидатом шляхом її заповнення на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України із зазначенням відомостей за останні п’ять календарних років.

Отже, обов’язковою умовою допуску до першого етапу Конкурсу – кваліфікаційного оцінювання, є подання кандидатом у встановлені строк та спосіб належно оформлених документів, перелік яких передбачено правилами проведення Конкурсу. Коли ж йдеться про декларації доброчесності та родинних зв’язків кандидата, який не є суддею, та кандидата, який є суддею у відставці, то декларація доброчесності кандидата на посаду судді повинна бути подана без зазначення у полі під назвою «декларації» періоду, за який вона подається, та з твердженнями щодо обставин, які охоплюють увесь період життя кандидата, а декларація родинних зв’язків – за 2019–2023 роки.

Для участі в Конкурсі з-поміж іншого Мельник О.О. до Комісії подано декларацію родинних зв’язків кандидата за 2023 рік та декларацію доброчесності кандидата на посаду судді за 2023 рік. Водночас не подано декларації доброчесності кандидата на посаду судді за увесь період життя та декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді за 2019–2023 роки.

Тобто подані Мельник О.О. документи стосуються лише 2023 року.

Згідно з частиною четвертою статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» не може бути призначена суддею Вищого антикорупційного суду особа:

1) яка упродовж десяти років, що передують призначенню: працювала (проходила службу) в органах прокуратури України, внутрішніх справ України, Національної поліції України, Державному бюро розслідувань, інших правоохоронних органах (органах правопорядку), податковій міліції, Службі безпеки України, митних органах, Національному антикорупційному бюро України, Бюро економічної безпеки України, Національному агентстві з питань запобігання корупції, Національному агентстві України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших кримінальних правопорушень, Антимонопольному комітеті України, Рахунковій палаті, центральному органі виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму; обіймала політичні посади, мала представницький мандат;

2) яка упродовж останніх п’яти років входила до складу керівних органів політичної партії або перебувала у трудових чи інших договірних відносинах з політичною партією;

3) відомості про яку внесені до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення;

4) яка входила до складу керівного органу чи наглядової ради юридичної особи, відомості про яку внесені до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення;

5) яка була членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або Вищої ради юстиції до набрання чинності Законом України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні»;

6) яка входила до складу Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель до створення електронної системи закупівель відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі»;

7) яка відповідно до вироку суду, що набрав законної сили, була позбавлена права обіймати посади або займатися діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (крім осіб, які були реабілітовані), незалежно від зняття чи погашення такої судимості, або яка мала судимість за вчинення будь-якого умисного кримінального правопорушення, незалежно від зняття чи погашення такої судимості.

У визначений Комісією строк кандидатом Мельник О.О. не подано заяви про відсутність обставин, зазначених у частині четвертій статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».

В анкеті кандидата на посаду судді Мельник О.О. зазначає, що в неї наявний науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права, а також досвід професійної діяльності адвоката.

Відповідно до пункту 3 частини сьомої статті 69 Закону для цілей цього Закону науковим ступенем вважається науковий ступінь у сфері права, здобутий у вищому навчальному закладі (університеті, академії чи інституті, крім вищих військових навчальних закладів) чи науковій установі України або аналогічному вищому навчальному закладі чи науковій установі іноземної держави. Науковий ступінь, здобутий у вищому навчальному закладі чи науковій установі іноземної держави, повинен бути визнаний в Україні в установленому законодавством порядку.

Згідно з пунктом 4 частини сьомої статті 69 Закону для цілей цього Закону стажем наукової роботи вважається стаж професійної діяльності у сфері права на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників у вищому навчальному закладі (університеті, академії чи інституті, крім вищих військових навчальних закладів) чи науковій установі України або аналогічному вищому навчальному закладі чи науковій установі іноземної держави.

З наданих кандидатом документів Комісією встановлено, що Мельник О.О. станом на дату подання документів для участі в Конкурсі має науковий ступінь у сфері права – кандидат юридичних наук, а також стаж наукової роботи у сфері права – менше 7 років (з 26 березня 2018 року до 30 червня 2018 року, з 17 вересня 2018 року до 18 грудня 2023 року).

Згідно з пунктом 3.4 розділу 3 Положення досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, може бути підтверджено копією свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю, копією витягу з реєстру адвокатів та такими документами: договорами, ордерами або іншими документами, що посвідчували повноваження адвоката на надання правової допомоги під час здійснення ним професійної діяльності; деклараціями про доходи від професійної діяльності для самозайнятої особи або фізичної особи – підприємця; довідками з місця роботи, про заробітну плату, трудовою книжкою – для осіб, що здійснюють адвокатську діяльність у складі юридичної особи чи адвокатського об’єднання; документами про доходи за період здійснення професійної діяльності адвоката; копіями судових рішень та інших процесуальних документів, які у сукупності дозволяють встановити участь адвоката у справі (провадженні); іншими документами, поданими відповідно до умов проведення конкурсу.

Однак Мельник О.О. на підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката надала Комісії тільки свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 25 липня 2012 року № 5120, копію довідки форми ОК-5 та витяг з Єдиного реєстру адвокатів України. Копій судових рішень або інших документів (журнали судових засідань, судові повістки тощо, договори, ордери), які підтверджували б її участь у здійсненні представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, нею не надано.

Отже, подані кандидатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, довідки форми ОК-5 та витягу з Єдиного реєстру адвокатів України не підтверджують наявність досвіду професійної діяльності адвоката.

Виявлені недоліки документів та відсутність сукупного стажу (досвіду) роботи (професійної діяльності) щонайменше сім років відповідно до Закону, Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» та Умов проведення Конкурсу є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду.

Керуючись статтями 79-3, 83, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

відмовити Мельник Ользі Олегівні в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23.

 

 

Головуючий                                                                                                      Сергій ЧУМАК

Члени Комісії:                                                                                                   Ярослав ДУХ

                                                                                                                          Олексій ОМЕЛЬЯН