X

Про розгляд дисциплінарної справи стосовно судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Бібіка Миколи Миколайовича за зверненням Шевченка Е.В.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
07.04.2016
792/дп-16
Про розгляд дисциплінарної справи стосовно судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Бібіка Миколи Миколайовича за зверненням Шевченка Е.В.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі:

головуючого − Патрюка М.В.,

членів Комісії: Бутенка В.І., Весельської Т.Ф., Заріцької А.О., Луцюка П.С., Макарчука М.А., Мішина М.І., Прилипка С.М., Тітова Ю.Г., Устименко В.Є., Щотки С.О.,

розглянувши дисциплінарну справу стосовно судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Бібіка Миколи Миколайовича за зверненням Шевченка Е.В.,

встановила:

У березні 2014 року до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - Комісія) надійшло звернення Шевченка Е.В. щодо поведінки судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Бібіка М.М.

Заявник зазначає, що суддя Бібік М.М. під час розгляду клопотання про застосування до ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою допустив істотні порушення норм процесуального права, пов'язані з відмовою у доступі особи до правосуддя з підстав, не передбачених законом. Зокрема, суддя безпідставно провів закрите судове засідання, не допустив у судове засідання його близьких родичів, членів сім'ї та представників засобів масової інформації.

Суддя також допустив порушення вимог статей 177, 193, 194 КПК України, тим самим порушив правила суддівської етики та присягу судді. Зокрема, суддя Бібік М.М. проігнорував факт відсутності у сторони обвинувачення доказів, які б свідчили про обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 294 КК України, а ухвала слідчого судді ґрунтується лише на припущеннях. Крім того, в судове засідання не було допущено жодного свідка, показання яких мали значення для вирішення вказаного клопотання та не досліджено жодного письмового матеріалу кримінального провадження.

Крім того, Шевченко Е.В. зазначив , що підозру ОСОБА_1 було вручено пізно ввечері 26 січня 2014 року, а судове засідання розпочато через кілька годин вночі з 26 на 27 січня 2014 року. Також на думку Шевченка Е.В., суддя Бібік М.М. під час проведення судового засідання перебував у стані алкогольного сп'яніння.

На підставі викладених у зверненні обставин, порушено питання про дисциплінарну відповідальність судді Бібіка М.М.

Відповідно до статті 86 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" членом Комісії проведено перевірку викладених у зверненні фактів та обставин.

Рішенням Комісії від 18 серпня 2014 року № 1061/дп-14 стосовно судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Бібіка М.М. відкрито дисциплінарну справу.

Розглянувши зібрані у процесі перевірки матеріали, заслухавши доповідача, Комісія дійшла висновку, що дисциплінарне провадження підлягає припиненню з таких підстав.

Установлено, що Указом Президента України від 07 грудня 2009 року № 1016/2009 Бібіка М.М. призначено на посаду судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська.

Указом Президента України від 23 листопада 2015 року № 651/2015 Бібіка Миколу Миколайовича звільнено із займаної посади судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська у відповідності до пункту 5 частини 5 статті 126 Конституції України у зв’язку з порушенням присяги судді.

У відповідності до вимог статей 84, 85 Закону України "Про судоустрій статус суддів" у редакції 2010 року, дисциплінарне провадження − це процедура розгляду органом, визначеним законом, звернення, в якому містяться відомості про порушення суддею вимог щодо його статусу, посадових обов’язків чи присяги судді.

У статті 51 вказаного закону визначено, що суддею є громадянин України, який відповідно до Конституції України та цього Закону призначений чи обраний суддею, займає штатну суддівську посаду в одному з судів України і здійснює правосуддя на професійній основі.

Згідно з Указом Президента України від 23 листопада 2015 року № 651/2015 Бібіка М.М. позбавлено статусу судді у розумінні статті 51 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Ураховуючи наведене,підстави для здійснення Комісією дисциплінарного провадження стосовно судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Бібіка М.М. відсутні.

Частиною 3 статті 90 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у редакції 2010 року, передбачено, що порядок роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначається її Регламентом.

Відповідно до підпункту 13.2.12 пункту 13.2 розділу XIII Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України розгляд питання про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності у разі подання ним заяви про відставку здійснюється у загальному порядку. Якщо на момент розгляду такого питання суддя звільнений з посади уповноваженим органом чи до Комісії надійшло повідомлення від голови суду, в якому суддя обіймав посаду, про смерть судді, Комісія припиняє дисциплінарне провадження із зазначенням у рішенні цих обставин.

Ураховуючи викладене, керуючись статтями 83-86, 91, 97 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” у редакції 2010 року та підпунктом 13.2.12 пункту 13.2 розділу XIII Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у редакції 2011 року, Комісія

вирішила:

припинити дисциплінарне провадження стосовно Бібіка Миколи Миколайовича.

Головуючий                                                                                                            М.В. Патрюк

Члени Комісії:                                                                                                         В.І. Бутенко

                                                                                                                                  Т.Ф. Весельська

                                                                                                                                  А.О. Заріцька

                                                                                                                                  П.С. Луцюк

                                                                                                                                  М.А. Макарчук

                                                                                                                                  М.І. Мішин

                                                                                                                                  С.М. Прилипко

                                                                                                                                  Ю.Г. Тітов

                                                                                                                                  В.Є. Устименко

                                                                                                                                  С.О. Щотка