X

Про звернення до Вищої ради правосуддя про вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
17.04.2025
88/зп-25
Про звернення до Вищої ради правосуддя про вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:

головуючого – Андрія ПАСІЧНИКА (доповідач),

членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Людмили ВОЛКОВОЇ, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Олега КОЛІУША, Руслана МЕЛЬНИКА, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША, Руслана СИДОРОВИЧА, Сергія ЧУМАКА,

розглянувши питання про звернення до Вищої ради правосуддя про вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя,

встановила:

Відповідно до частини першої статті 92 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) Вища кваліфікаційна комісія суддів України є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє у системі правосуддя України.

Статтею 6 Конституції України передбачено, що державну владу в Україні здійснюють на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, а органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Згідно з Конституцією України виключно законами України визначаються, зокрема, судоустрій, судочинство, організація і діяльність прокуратури та органів досудового розслідування.

Частиною одинадцятою статті 94 Закону встановлено, що вплив на членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у будь-який спосіб забороняється.

Таким чином, заборонено будь-які дії незалежно від форми їх прояву, зокрема з боку державних органів, установ та організацій, їх посадових і службових осіб, якщо вони вчиняються з метою перешкодити виконанню членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України професійних обов’язків або схилити їх до ухвалення незаконних рішень.

Положення Закону, що гарантують незалежність членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, пов’язані з принципом поділу державної влади й зумовлені потребою гарантувати самостійність і незалежність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України як державного колегіального органу суддівського врядування. Визначальною властивістю судової влади в демократичній правовій державі є її самостійність та інституційна відокремленість.

Забезпечення незалежності судової влади та недопущення будь-якого впливу на неї є обов’язком усіх органів державної влади, їх посадових осіб й інших осіб.

Відповідно до Бангалорських принципів поведінки суддів від 19 травня 2006 року, схвалених Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН від 27 липня 2006 року № 2006/23, довіра суспільства до судової системи, а також до авторитету судової системи в питаннях моралі, чесності та непідкупності судових органів посідає першочергове місце в сучасному демократичному суспільстві.

Пунктом 1 розділу «Незалежність судових органів» Основних принципів незалежності судових органів, схвалених резолюціями 40/32 та 40/146 Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 29 листопада та 13 грудня 1985 року, встановлено, що незалежність судових органів гарантується державою і закріплюється в конституції та законах країни. Усі державні та інші установи зобов’язані шанувати незалежність судових органів і дотримуватися її.

Судові органи вирішують передані їм справи безсторонньо, на основі фактів та відповідно до закону, без будь-яких обмежень, неправомірного впливу, спонукання, тиску, погроз або втручання, прямого чи непрямого, з будь-якого боку і з будь-яких би то не було причин.

Принцип незалежності судових органів дає їм право і вимагає від них забезпечення справедливого здійснення своїх функцій.

Незалежність представників судової влади не є привілеєм, а встановлюється з метою забезпечення і дії принципу верховенства права.

У Висновку № 1 (2001) Консультативної ради європейських суддів для Комітету міністрів Ради Європи про стандарти незалежності судових органів та незмінюваність суддів зазначено, що незалежність судової влади повинна гарантуватися національними стандартами на максимально можливому високому рівні. Для виконання своєї ролі судова влада повинна бути незалежною від інших органів та їх  впливу. Отже, незалежність використовується як гарантія неупередженості.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.

До повноважень Вищої ради правосуддя належить, зокрема, вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя.

Згідно зі статтею 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя:

1) веде і оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті реєстр повідомлень суддів про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя, проводить перевірку таких повідомлень, оприлюднює результати та ухвалює відповідні рішення;

2) вносить до відповідних органів чи посадових осіб подання про виявлення та притягнення до встановленої законом відповідальності осіб, якими вчинено дії або допущено бездіяльність, що порушує гарантії незалежності суддів або підриває авторитет правосуддя;

3) вносить на розгляд зборів відповідного суду подання про звільнення судді з адміністративної посади у разі невиконання ним рішення Вищої ради правосуддя;

4) ухвалює та оприлюднює публічні заяви і звернення;

5) звертається до суб’єктів права законодавчої ініціативи, органів, які уповноважені приймати правові акти, із пропозиціями щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя;

6) звертається до прокуратури та органів правопорядку щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів, вчинених щодо суду, суддів, членів їх сімей, працівників апаратів судів, злочинів проти правосуддя, вчинених суддями, працівниками апарату суду;

7) готує у співпраці з органами суддівського самоврядування, іншими органами та установами системи правосуддя, громадськими об’єднаннями і оприлюднює щорічну доповідь про стан забезпечення незалежності суддів в Україні;

8) вживає інших заходів, які є необхідними для забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

Заслухавши члена Комісії – доповідача та обговоривши зазначене питання, Комісія дійшла висновку про необхідність звернення до Вищої ради правосуддя.

Починаючи з листопада 2024 року на адресу Комісії надходили запити Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури щодо надання інформації та документів у межах кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 190 Кримінального кодексу України.

У березні 2025 року на адресу Комісії надійшов запит Національного антикорупційного бюро України в межах зазначеного кримінального провадження, але зі зміненою кваліфікацією – кримінальне правопорушення,  передбачене частиною четвертою статті 191 Кримінального кодексу України.

Комісією надано запитувані інформацію та документи у визначених обсягах та строки.

Отже, як Комісія, так і окремі члени Комісії не створювали будь‑яких перешкод в наданні запитуваних інформації або документів, нічого не приховували.

Не зважаючи на такі обставини, 17 квітня 2025 року працівниками Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури проведено слідчі (розшукові) дії у виді обшуку за місцем проживання члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та в його службовому кабінеті в приміщенні Комісії. Звертаємо увагу, що такий вид слідчих (розшукових дій) може бути застосований, зокрема, якщо обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування.

Насамперед Комісія відзначає, що органи досудового розслідування відіграють важливу роль у забезпеченні правопорядку в країні, особливо в умовах правового режиму воєнного стану, сприяння їх діяльності є обов’язком державних органів.

Комісія наголошує, що завжди вчасно і в повному обсязі виконувала всі законні вимоги органів досудового розслідування. Не було жодного випадку ігнорування відповідних звернень.

Комісія діє виключно в межах закону та виконує свої функції відповідально й неупереджено, забезпечуючи незалежність судової влади як однієї з ключових засад демократичної держави.

Відповідно до статей 92, 93 Закону жоден інший орган чи установа, крім Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, не уповноважені здійснювати конституційні функції добору та оцінювання суддів. Виключно Комісія уповноважена  визначати, як має здійснюватися процедура оцінювання та що саме підлягає з’ясуванню під час проведення оцінювання судді та кандидата на посаду судді. Такий підхід обумовлений  поділом державної влади на законодавчу, виконавчу та судову. Втручання у виконання Вищою кваліфікаційною комісією суддів України конституційної функції є неприпустимим та таким, що суперечить принципам незалежності судової влади.

Згідно зі статтею 344 «Втручання у діяльність державного діяча» Кримінального кодексу України незаконний вплив у будь-якій формі на Голову чи члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з метою перешкодити виконанню ними службових обов’язків або добитися прийняття незаконних рішень має наслідком кримінальну відповідальність.

Відповідно до статті 351² «Перешкоджання діяльності Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» Кримінального кодексу України створення штучних перешкод у роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України чи члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України також має наслідком кримінальну відповідальність.

Ураховуючи викладене, керуючись статтями 92, 93, 98, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

звернутися до Вищої ради правосуддя про вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя у зв’язку з наведеними вище обставинами та з метою недопущення порушення гарантій незалежності членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Головуючий                                                                      Андрій ПАСІЧНИК

Члени Комісії:                                                                  Михайло БОГОНІС

                                                                                            Людмила ВОЛКОВА

                                                                                            Віталій ГАЦЕЛЮК

                                                                                            Олег КОЛІУШ

                                                                                            Руслан МЕЛЬНИК

                                                                                            Олексій ОМЕЛЬЯН

                                                                                            Роман САБОДАШ

                                                                                            Руслан СИДОРОВИЧ

                                                                                            Сергій ЧУМАК