Версiя для друку

Розпочались іспити для 836 кандидатів до Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду

Розпочались іспити для 836 кандидатів до Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду

Вища кваліфікаційна комісія суддів України 12 листопада 2018 року розпочала кваліфікаційне оцінювання 566 кандидатів, що беруть участь у другому конкурсі на посади суддів Верховного Суду та 270 кандидатів, що претендують на посади суддів Вищого антикорупційного суду. Кваліфікаційне оцінювання складається із дворівневого іспиту та співбесіди.

12 листопада кандидати, що попередньо пройшли процедуру допуску, протягом 2,5 годин виконають анонімне письмове тестування. 14 листопада кандидати, які успішно складуть першу частину іспиту, протягом 5,5 годин писатимуть практичне завдання – проект судового рішення відповідно до спеціалізації суду.

На 10 годину 30 хвилин 12 листопада зареєстровано 767 кандидатів.

«Сьогодні – важливий день для майбутнього нового Верховного Суду, адже під час другого конкурсу ми завершуємо формування найвищого судового органу, яке було розпочато у 2016 році. За результатами кваліфікаційного оцінювання ми оберемо суддів, які допоможуть формувати в країні нову судову практику. Це також важливий день для всіх, хто доклав багато зусиль для створення нового суду, що матиме спеціалізацію на антикорупційних справах. Конкурси в обидва суди після процедури допуску є високими і становлять сім осіб на одне місце», – сказав Голова ВККСУ Сергій Козьяков.

Як і під час першого конкурсу до Верховного Суду, кандидатами в нові суди є адвокати, науковці та судді всіх інстанцій. Сергій Козьяков також повідомив, що до складення іспиту допущено 62% суддів та 38% кандидатів з іншим правничим досвідом, з яких 17% науковці та 14% адвокати. «Нагадаю, що під час першого конкурсу до Верховного Суду після етапу спецперевірки було 70% суддів та 30% з іншим досвідом, з яких 10,4% адвокати, 12% науковці та 7% правників із сукупним стажем. Тобто у другому конкурсі «не суддів» більше, хоча етап спецперевірки ще попереду», – сказав він.

Кандидати писатимуть анонімне письмове тестування відповідно до спеціалізації, розподіл заяв на конкурс до Верховного Суду за касаційними судами такий:

- Касаційний цивільний суд – 160, що становить 7 осіб на місце;

- Касаційний кримінальний суд – 159, що становить 13 осіб на місце;

- Касаційний господарський суд – 111, що становить 7 осіб на місце;

- Касаційний адміністративний суд – 136, що становить 6 осіб на місце.

На конкурсі до Верховного Суду на цьому етапі 63% – чоловіки (354) та 37% – жінки (212).

Найбільше кандидатів у віці 40—49 років – 47%. У віці 50—59 років – 29%, у віці 30—39 років – 21% правників. У регіональному зрізі найбільше кандидатів з міста Києва – 136 осіб або 24%. На другому місці – Харківська область – 47 кандидатів або 8% та Дніпропетровська – 40 кандидатів або 7%.

На конкурсі до Вищого антикорупційного суду до анонімного письмового тестування допущені:

- до Апеляційної палати ВАС – 89 кандидатів, що становить 8 осіб на місце;

- до першої інстанції ВАС – 181 кандидат, що становить 7 осіб на місце.

«Після допуску маємо рівномірний розподіл між суддями та «не суддями», що претендують на крісло судді Вищого антикорупційного суду. Так, серед кандидатів 50% суддів, 30% адвокатів, 14% науковців та 6% правників із сукупним стажем. Кандидатів і докторів наук серед них 69, тоді як за посаду суддів Верховного Суду змагаються 199 правників з науковим званням», – сказав Голова ВККСУ Сергій Козьяков.

Серед кандидатів до Вищого антикорупційного суду на цьому етапі найбільше кандидатів наймолодшої групи – від 30 до 39 років – 45%, від 40 до 49 років – 30% та 22% кандидатів від 50 до 59 років. У регіональному зрізі найбільше кандидатів з Києва – 59 осіб або 22%. З Дніпропетровської і Харківської області 22 особи (8%) та 20 осіб (7%) відповідно.

Як зазначив Сергій Козьяков, така кількість кандидатів із різним професійним досвідом свідчить про те, що правники готові до здорової конкуренції на публічних засадах та довіряють конкурсним процедурам Комісії.

За словами заступника Голови ВККСУ Станіслава Щотки, за виконання анонімного письмового тестування кандидати максимально можуть отримати 90 балів, а отримані ними кодовані результати будуть повідомлені у день тестування. «Після цього Комісія визначить найкращих кандидатів у кількості, що в чотири рази перевищує кількість вакантних посад, а саме 312 осіб до Верховного Суду та 156 – до Вищого антикорупційного суду. Ці кандидати 14 листопада будуть писати практичне завдання, за яке можна отримати максимальні 120 балів», – пояснив Станіслав Щотка.

Допомагати Комісії у проведенні кваліфікаційного оцінювання кандидатів будуть:

- під час конкурсу до Вищого антикорупційного суду — Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ) у кількості шістьох суддів та прокурорів з іноземних держав, склад якої 6 листопада затвердила ВККСУ;

- під час конкурсу до Верховного Суду – Громадська рада доброчесності (ГРД) у кількості 20 українських представників громадянського суспільства, новий склад якої наразі формується.

На кандидатів, які отримають прохідний бал, очікують співбесіди з психологами, членами ВККСУ, кандидатів до ВС – з членами ГРД, а кандидатів до ВАКС – з членами ГРМЕ.

За перебігом іспитів спостерігають міжнародні представники із більше ніж семи інституцій, представники засобів масової інформації. Крім того, кожен громадянин може спостерігати за перебігом іспиту на каналі ВККСУ в YouTube.

Нагадаємо, у межах судової реформи в країні формуються нові суди: Верховний Суд, Вищий антикорупційний суд та Вищий суд з питань інтелектуальної власності. У 2017 році за результатом першого публічного конкурсу сформовано новий Верховний Суд, який почав діяти в грудні 2017 року. Вища кваліфікаційна комісія суддів України 2 серпня 2018 року оголосила другий конкурс на 78 посад суддів Верховного Суду, 39 посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Станом на 24 вересня 2018 року Комісією отримано 1001 заяву з пакетами документів, з них 659 – для участі у другому конкурсі до Верховного Суду та 342 – до Вищого антикорупційного суду.

Переможців буде визначено у першому кварталі 2019 року.

Вci новини
Перейти на початок