Версiя для друку

Круглий стіл з питань виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Олександр Волков проти України»

Круглий стіл з питань виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Олександр Волков проти України»

28 жовтня 2015 року у рамках Проекту Ради  Європи «Підтримка реформи системи суддівської відповідальності» відбувся круглий стіл з питань виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Олександр Волков проти України».

У роботі круглого столу взяли участь секретар дисциплінарної палати Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Михайло Макарчук, Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло, Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, Урядовий уповноважений України у справах Європейського суду з прав людини Борис Бабін, суддя Верховного Суду України Олег Кривенда, суддя Верховного Суду України Олександр Волков, голова апеляційного суду Запорізької області Віктор Городовенко.

Рада Європи на цьому заході була представлена головою Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ханною Юнкер, суддею Верховного Суду Хорватії, Віце-президентом Консультативної ради європейських суддів Джуро Сесом, головою суду Флорісдорф міста Відень, експертом Венеціанської комісії Герхардом Райснером.

У своєму вітальному виступі Олександр Нечитайло підкреслив, що реформування судової влади повинно відбутися лише у рамках законодавчого поля та відповідно до європейських стандартів.

Як зазначила Валентина Сімоненко, основною метою конституційної реформи є зміцнення судової влади та відновлення довіри до органів правосуддя. Також вона наголосила на необхідності виконання основних положень рішення Європейського суду з прав людини у справі «Олександр Волков проти України», зокрема щодо звільнення суддів за порушення присяги.

Урядовий уповноважений України у справах Європейського суду з прав людини Борис Бабін засвідчив, що справа «Олександр Волков проти України» насправді визнала системні вади у функціонуванні судової системи України. Крім того, Борис Бабін окремо зупинився на проблемі невиконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні, що також, на його думку, носить комплексний характер. Доповідач запевнив учасників круглого столу, що профільний структурний підрозділ Міністерства юстиції вживає всіх заходів як індивідуального, так і загального характеру задля подолання цієї проблеми. Урядовий уповноважений висловив сподівання на кооперацію Міністерства юстиції з судовими та іншими державними органами України з метою професійного використання суддями практики Європейського суду та належного виконання його рішень в Україні.

У свою чергу Голова Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ханне Юнкер привітала учасників заходу з України та інших країн та запевнила, що Рада Європи і надалі надаватиме нашій державі необхідну допомогу в реформуванні судової системи відповідно до європейських стандартів. Пані Юнкер закликала всіх присутніх до більш детального вивчення та аналізу документів Ради Європи, зокрема висновків Венеціанської комісії, Консультативної ради європейських суддів та Європейської комісії з питань ефективності правосуддя Ради Європи.

Під час роботи першої сесії круглого столу Віце-президент Консультативної ради європейських суддів Джуро Сеса та представник України у Консультативній раді європейських суддів, голова апеляційного суду Запорізької області Віктор Городовенко презентували учасникам заходу Висновок №18 Консультативної ради європейських суддів «Позиція судової влади та її відносини з іншими гілками державної влади в умовах сучасної демократії», який був прийнятий у Страсбурзі 16 жовтня цього року. Переважно цей Висновок стосується принципу поділу влади, елементів її легітимності та різних форм взаємодії органів судової влади з представниками інших гілок влади.

Друга сесія круглого столу була присвячена рішенню Європейського суду з прав людини у справі «Олександр Волков проти України» та його впливу на правосуддя в Україні та інших країнах.

Перейти на початок