Версiя для друку

Конференція на тему: «Судова реформа: стратегічне планування та подальші кроки»

15 червня 2015 року у Верховному Суді України відбулась конференція «Судова реформа: стратегічне планування та подальші кроки». Конференція була організована Радою з питань судової реформи за підтримки Верховного Суду України та проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».

Від ВККСУ в заході брали участь заступник Голови Комісії Микола Патрюк, секретар кваліфікаційної палати Комісії Станіслав Щотка, член Комісії Юрій Тітов, радник Голови Комісії Андрій Василенко та начальник відділу міжнародного співробітництва Комісії Поліна Казакевич.

В рамках конференції обговорено Стратегію судової реформи та її імплементації. Під час панельних дискусій порушувались питання внесення змін до процесуального законодавства, реформування прокуратури, адвокатури, системи виконання судових рішень.

Як зазначив у своєму виступі Перший Радник, Керівник Програм зовнішньої допомоги Представництва Європейського Союзу в Україні Беренд де Гроот, їхні експерти допомагають реформувати судову систему України і є очікування на прогрес у вирішенні цього питання.

Заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов відмітив, що очікувати на швидкий успіх реформи не варто. Другорядним, на думку О.Філатова, є питання ланок, юрисдикцій, спеціалізацій, адже        головне — хто здійснює правосуддя. І саме тому судова реформа розпочалась із зміни якісних підходів до формування суддівського корпусу.

З огляду на це О.Філатов наголосив на важливій ролі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції, які сформовані за новими правилами і до яких входять високопрофесійні та авторитетні юристи. Він також нагадав, що найближчим часом Комісія має затвердити процедури та розпочати кваліфікаційне оцінювання спочатку суддів Верховного Суду України та вищих судів, а пізніше суддів апеляційної та першої інстанції.

“Проведення оцінювання кожного судді є принципово важливим на шляху судової реформи”, - зазначив О.Філатов. На його думку, метою оцінювання є: очищення суддівського корпусу від не професіоналів і суддів, які не відповідають критеріям, що висуває антикорупційне законодавство та відновлення довіри до суддівського корпусу.

Великих зусиль докладають парламентарі та інші органи, що опікуються судовою реформою, аби очистити судовий корпус і судді, як ніхто, повинні бути зацікавлені в цьому процесі. Таку думку висловив перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Леонід Ємець. Він також додав, що сповнений оптимізму щодо тих осіб, які увійшли до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції, але допоки не буде результату в діяльності обох органів, не можна говорити, що вони працюють ефективно.

У панельній дискусії «Судоустрій: яка модель є оптимальною для України?» Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк відстоював точку зору про трьохланкову систему судів. У Голови Вищого господарського суду України Богдана Львова, заступника Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Марини Червинської та заступника Голови Вищого адміністративного суду України Михайла Смоковича була інша думка і вони наводили аргументи та відстоювали чотириланкову систему.

В одній з панельних дискусій, де модератором виступав секретар кваліфікаційної палати Комісії Станіслав Щотка, роздумували над пошуком ідеальної «формули» нового судді.

Як зазначив суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук, найбільші сподівання суспільство покладає на принцип незалежності судді. У той же час він запитує: а чи готове суспільство жити в умовах незалежності суду і чи влаштовує державу незалежна судова система? Тому перш за все потрібно забезпечити умови для появи нового судді.

Суддівський корпус повинен бути більш відкритим, вважає Голова комітету з процесуального права Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України» Анна Огренчук. Вона також зазначила, що налагодження професійного діалогу суддів з адвокатами забезпечить високу оцінку довіри до суду. А новий суддя, переконана А.Огренчук — це суддя, якому довіряють.

Погодився з цією думкою і Станіслав Щотка, додавши, що суддя повинен любити свою справу. Людина з холодним розумом і гарячим патріотичним серцем, ось яким повинен бути суддя, і є сподівання, що таких суддів ми отримаємо, підкреслив С.Щотка.

Перейти на початок