Версiя для друку

Робочий семінар на тему “Практичні аспекти притягнення судді до дисциплінарної відповідальності”

7- 9 липня 2011 року у місті Кам'янець-Подільскому Хмельницької області Вища кваліфікаційна комісія суддів України за підтримки проекту United States Agency International Development (USAID) “Україна: верховенство права” провела триденний робочий семінар на тему “Практичні аспекти притягнення судді до дисциплінарної відповідальності”.

На семінар були запрошені представники Вищої ради юстиції, Ради суддів України, вищих спеціалізованих судів, Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації України, голови апеляційних судів та інш.

Необхідність проведення такого заходу була викликана потребою обговорення стану справ у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України щодо процедури здійснення дисциплінарного провадження щодо суддів; проектів документів, які регулюють процес притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності; шляхів впровадження у діяльність ВККСУ сучасних інформаційних технологій та стандартизованих документів задля вдосконалення та підвищення ефективності вирішення питання про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності; ознайомлення членів і працівників секретаріату Комісії з іноземним досвідом організації роботи державного органу, уповноваженого розглядати питання притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності та вироблення концептуальних засад проведення конкурсу на заміщення вакантної посади судді.

У перший день роботи семінару темами для обговорення були дисциплінарна відповідальність судді як складова суддівської підзвітності у демократичному суспільстві; стан справ у ВККСУ щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності; огляд законодавчих прогалин у регулюванні питання притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності; досвід Сполучених Штатів Америки у процедурі притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності та обсяг обов'язків і організація роботи дисциплінарного інспектора.

Запрошені на робочий семінар американські колеги, а саме — суддя Федерального окружного суду США Вільям Даффі, суддя і голова Кваліфікаційної комісії суддів штату Джорджія Джон Аллен та експерт з суддівських питань, колишній член Ради Комітету з питань суддівської етики Юридичної конференції США Мерилін Холмс поділилися своїм досвідом роботи.

Ними були висвітлені організаційні засади притягнення судді до дисциплінарної відповідальності у штаті Джорджія, окреслені питання підзвітності та дисциплінарної відповідальності федеральних суддів у США, а також детально поінформовано про структуру, функції та організацію роботи органів, уповноважених розглядати питання дисциплінарної відповідальності.

В свою чергу, секретар Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Володимир Маслій окреслив картину дисциплінарної відповідальності судді в Україні, а член Комісії Анатолій Марцинкевич повідав присутнім про стан справ у ВККСУ щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.

Свою думку з приводу досягнень і недоліків регулювання дисциплінарної процедури у Законі України “Про судоустрій і статус суддів” висловив Куйбіда Роман, заступник Голови правління Центру політико-правових реформ.

Також учасники семінару приділили увагу обговоренню проекту Положення про службу дисциплінарних інспекторів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. До зазначеного проекту учасниками дискусії було запропоновано цілу низку пропозицій.

Другий день роботи семінару був присвячений питанням відкриття та розгляду дисциплінарної справи, прийняттю рішення у справі, створенню ефективної служби дисциплінарних інспекторів, рекомендаціям по застосуванню стандартизованих документів у роботі ВККСУ та автоматизації процедури обігу скарг, а також питанню забезпечення доступу громадян до інформації про дисциплінарну відповідальність судді.

Окрім обговорення вищезазначених питань учасниками заходу було ініційовано для обговорення питання розгляду звернень громадян на дії суддів, заслухано інформацію про специфіку розгляду таких звернень у Вищій раді юстиції, яка в своєму апараті має структурний підрозділ, який попередньо аналізує звернення й подає пропозиції щодо можливості розгляду звернень у порядку дисциплінарного провадження чи відповідно до Закону України “Про звернення громадян”.

Крім того, заступником керівника проекту USAID “Україна: верховенство права” Наталією Петровою було запропоновано внести до регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України положення про визначення критеріїв прийнятності до розгляду скарг на дії суддів.

Також, в рамках робочого семінару відбулася конференція представників ВККСУ та керівника Проекту “Україна: верховенство права” Девіда Вона з представниками засобів масової інформації.

З питанням проведення ВККСУ конкурсу на зайняття вакантної посади судді учасники семінару ознайомилися у третій день роботи.

Предметом обговорення стали питання особливостей проведення конкурсу на заміщення вакантних посад суддів кандидатами на посаду судді вперше та конкурсу при переведенні суддів, які викликали жваву дискусію. Учасники дискусії висловились з приводу необхідності визначення критеріїв конкурсного добору та запропонували свої пропозиції щодо таких критеріїв.

По завершенню семінару й за результатами обговорення його підсумків було прийнято рішення обробити, систематизувати інформацію і висловлені пропозиції й урахувати їх в роботі Комісії в межах повноважень, визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Представниками Комісії було висловлено сподівання на подальшу співпрацю між Проектом USAID «Україна: верховенство права» та Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, оскільки обмін досвідом, експертна і технічна допомога Проекту відіграли неоціненну роль у ідейно-практичному оформленні роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Перейти на початок