Версiя для друку

Практичний семінар на тему: «Добір суддів та дисциплінарна практика: здобутки, досвід Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та її діяльність в нових умовах»

19-20 лютого 2015 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України спільно з проектом USAID «Справедливе правосуддя» провели практичний семінар на тему: «Добір суддів та дисциплінарна практика: здобутки, досвід Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та її діяльність в нових умовах».

Мета семінару – ознайомлення новопризначених членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з іноземним досвідом та практикою з питань добору суддів та дисциплінарної відповідальності, обговорення проблемних аспектів діяльності Комісії, а також питання впровадження в її діяльності сучасних технологій та автоматизації.

Участь у семінарі взяли члени Комісії, працівники секретаріату Комісії, члени Вищої ради юстиції, працівники секретаріату Вищої ради юстиції, члени Ради суддів України, представники Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації України, члени Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, міжнародні та вітчизняні експерти.

Відкриваючи захід, до присутніх з вітальним словом звернулись Голова Комісії Сергій Козьяков, керівник проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Майкл Вон та ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук.

Протягом першого дня роботи семінару було проведено 4 сесії. У першій сесії – «Інституційне становлення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України: досвід, засвоєні уроки та діяльність в нових умовах» учасники семінару обговорили важливість забезпечення наступництва у діяльності Комісії та потребу формування й підтримання інституційної пам’яті в її роботі з метою збереження досягнень, врахування досвіду, в тому числі, щодо подолання викликів, які стоять перед Комісією.

Голова Комісії С. Козьяков розповів про діяльність Комісії в нових умовах. Він наголосив на важливості внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». С. Козьяков зауважив, що членами Комісії було внесено 150 пропозицій до проекту Закону, які стосувались процедур роботи Комісії, і 90 з них увійшли до Закону.

С. Козьяков звернув увагу присутніх на нові процедури та функції у роботі Комісії. До кваліфікаційної та дисциплінарної функцій згідно нового Закону додається оцінювання результатів роботи суддів та ведення суддівського досьє.

Про проблемні питання окремих процедур, пов’язаних із суддівською кар’єрою розповів заступник Голови Комісії Микола Патрюк. На його думку, кандидат на посаду судді повинен обов’язково проходити співбесіду, адже це важлива процедура на шляху до кар’єри судді. Він навів приклад з досвіду, який використовується у Нідерландах, де кандидат на посаду судді проходить декілька співбесід.

Під час першої сесії експертом з питань функціонування судової системи Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Оленою Овчаренко було представлено звіт за результатами дослідження «Питання удосконалення процедури переведення судді до іншого суду в межах п’ятирічного строку». Також під час сесії учасники обговорили питання врахування факторів незалежності суддів у діяльності Комісії.

Про анонімне тестування кандидатів на посаду судді та забезпечення якості, під час другої сесії розповів начальник відділу науково-методичного забезпечення діяльності Комісії Національної школи суддів України Олександр Іщенко. Він представив досвід НШСУ у розробці тестових завдань та проблеми, які постають перед розробниками в цьому процесі. Продовжив сесію експерт з тестових методологій проекту USAID «Справедливе правосуддя» Сергій Мудрук, який презентував практику, принципи та сучасні тенденції тестування у процесі професійної сертифікації. С. Мудрук також ознайомив учасників семінару з аналізом результатів анонімного тестування під час третього добору кандидатів на посаду судді в Україні.

Під час третьої сесії керівник проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Майкл Вон розповів про міжнародний та європейський досвід у формуванні та визначенні суддівських компетенцій, оцінки якостей кандидатів на посаду судді, результати діяльності Проекту з ключовими судовими інституціями щодо формування переліку суддівських компетенцій. Також під час сесії МГО «Універсальна екзаменаційна мережа» в особі її президента Сергія Мудрука представила результати дослідження «Аналіз суддівської практики», яке було проведено за підтримки проекту USAID «Справедливе правосуддя» та у співпраці з Комісією, НШСУ, суддівським корпусом та громадськими організаціями. Обговорено питання формування та визначення професійних, особистих та соціальних компетенцій судді.

Тема спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді в Україні стала предметом обговорення у четвертій сесії. З першим досвідом в її проведенні присутніх ознайомив ректор НШСУ Микола Оніщук. У його виступі йшлося про забезпечення процесу спеціальної підготовки, формуванні структури, розробці програми підготовки та формуванні її змісту. Про проблеми в процесі організації та здійснення спеціальної підготовки та шляхи їх вирішення розповів Девід Майкл Вон. Керівник проекту USAID «Справедливе правосуддя» презентував результати співпраці Проекту з Національною школою суддів України щодо розробки та впровадження навчальних курсів. Також про розроблення нових курсів для суддівського навчання розповів менеджер проекту «Освіта суддів – для економічного розвитку» Ігор Осика.

У ході другого дня роботи семінару відбулось три сесії: «Добір кандидатів на посаду судді: європейський досвід», «Дисциплінарна практика: досвід, результати та шляхи вдосконалення» та «Забезпечення прозорості в діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, оптимізація процесів та перспективи впровадження інформаційних технологій».

Як відбувається добір суддів у Нідерландах розповів під час скап-конференції директор консалтингової компанії «LTP Business Psychologists» Франк ван Лайк. Аби стати суддею у Нідерландах потрібно пройти 10- ступеневий шлях, а призначення відбувається королем. Франк ван Лайк зазначив, що дуже важлива роль у відборі – це психологічне тестування.

З досвідом професійної підготовки кандидатів на посаду судді у Польщі учасників семінару ознайомив представник департаменту міжнародного співробітництва Національної школи судочинства та прокуратури Польщі Гжегож Борковскі. Професійна підготовка на посаду судді у наших західних сусідів триває 48 місяців. В межах професійної підготовки у Польщі учасники відвідують 30-місячні курси в Національній школі, а також проходять практику відповідно до програми підготовки.

Під час наступної сесії експерт проекту USAID «Справедливе правосуддя» Олександр Сердюк представив результати моніторингу дисциплінарної практики Комісії. Дослідження було проведено Інститутом прикладних гуманітарних досліджень у квітні-червні 2013 року.

В рамках цієї ж сесії міжнародні експерти ознайомили учасників з іноземним досвідом та практикою стандартизації процедур притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності та організації дисциплінарного процесу щодо суддів.

Суддя Апеляційного суду Лісабонського судового округу Жозе Мануель Кардозо розповів, що у Португалії система притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності перебуває під повним і виключним контролем Вищої ради суддів, а її рішення по суті можуть бути оскаржені у Верховному Суді. У Португалії існує орган дисциплінарних інспекторів, до якого входять 20 інспекторів, закріплених за 20 географічними районами для проведення роботи з дисциплінарних питань та для цілей оцінювання.

Про санкції, які застосовуються до суддів у штаті Джорджія (США), розповів член Кваліфікаційної комісії суддів цього штату Річард Хайд. Суддя може бути звільнений, відсторонений, або іншим чином притягнутий до відповідальності за: навмисне допущення неналежної поведінки, навмисне та систематичне невиконання обов’язків судді, зловживання алкоголем, обвинувачення у вчиненні аморального злочину, упереджене відправлення правосуддя, що призвело до негативної репутації суддівської посади.

Про досвід Румунії у стандартизації та впровадженні процедур добору суддів розповів член Вищої Ради Судівництва Румунії Крісті Данілет.

Секретар Комісії Станіслав Щотка у своєму виступі не оминув увагою питання дисциплінарної практики Комісії. Він нагадав, що Комісія у новому складі провела 4 засідання з розгляду дисциплінарних питань, на яких розглянула 331 дисциплінарне провадження. С. Щотка зауважив, що пріоритетними для Комісії сьогодні є розгляд скарг на суддів, які приймали рішення стосовно учасників подій під час Революції гідності. Внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» удосконалює процедуру притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.

В заключній сесії експерт з суддівських питань Памела Деніелс (США) звернула увагу учасників заходу наскільки важливою є прозорість у процесі добору кандидатів на посаду судді та притягнення судді до відповідальності. Було також наголошено на можливостях підвищення ефективності використання інформаційних технологій в діяльності Комісії. Експерт з інформаційних технологій проекту USAID «Справедливе правосуддя» Борис Шустер ознайомив присутніх з результатами роботи Проекту над підготовкою концепцій автоматизації робочих процесів Комісії та автоматизації кваліфікаційного іспиту, який проводить Комісія в процедурі добору та переведення суддів.

Голова Комісії Сергій Козьяков та керівник проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Майкл Вон подякували присутнім за участь у семінарі та висловили сподівання на подальшу співпрацю.

Перейти на початок