Версiя для друку

Практичний семінар для дисциплінарних інспекторів та членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з питань розслідування фактів неналежної поведінки судді

24-26 липня 2013 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККСУ) спільно з Проектом USAID «Справедливе правосуддя» провели практичний семінар для дисциплінарних інспекторів та членів ВККСУ з питань розслідування фактів неналежної поведінки судді.

Метою семінару було покращення практичних навиків дисциплінарних інспекторів та членів ВККСУ проведення перевірки даних щодо неналежної поведінки судді та ознайомлення їх з передовим американським та європейським досвідом здійснення дисциплінарного провадження.

Участь у семінарі взяли також судді Вищого адміністративного суду України, представники Вищої ради юстиції та залучені Проектом USAID «Справедливе правосуддя» експерти зі Сполучених Штатів Америки та Португалії.

«Найактуальнішим, суспільно значимим питанням, безумовно, залишається забезпечення справедливого правосуддя, підвищення статусу суддів, що передбачає їх незалежність, безсторонність та професіоналізм. Судді, безперечно, є незалежними, але поряд з цим вони мають зобов’язання перед суспільством, які повинні виконуватися за будь-яких умов», – зазначив Голова ВККСУ Ігор Самсін. За його словами, Вища кваліфікаційна комісія суддів України, здійснюючи дисциплінарне провадження, приймаючи рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, повинна завжди відчувати тонку межу між наглядом за діяльністю суддів та їх незалежним статусом.

Під час семінару українські та міжнародні експерти висвітлили найбільш актуальні питання здійснення дисциплінарного провадження відповідно до міжнародних стандартів. Для закріплення отриманих знань учасники семінару виконували вправи у групах. Зокрема, під час групової роботи учасники розробляли план проведення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, план спілкування із суддею та план опитування інших учасників дисциплінарного провадження, проект висновків за результатами проведення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, проекти рішень ВККСУ про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

У заключний день семінару Олександр Удовиченко, заступник голови Вищої ради юстиції, Михайло Зайцев, секретар другої судової палати Вищого адміністративного суду України та інші доповідачі поділилися своїми пропозиціями стосовно удосконалення дисциплінарного провадження щодо суддів в Україні.

Керівник Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Вон наголосив, що це один з найбільш успішних практичних заходів, проведених спільно з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України. Окрім того, він зауважив, що під час семінару були окреслені методи покращення всієї процедури дисциплінарного провадження, виявлені законодавчі прогалини, з’ясовані напрями покращення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також визначена роль Вищої ради юстиції та Вищого адміністративного суду у процесі удосконалення процедури дисциплінарного провадження, адже вони розглядають скарги на рішення Комісії про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.

Перейти на початок