Версiя для друку

Участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції “Навчальні заклади для суддів та судоустрій” з нагоди п'ятої річниці заснування Вищої школи юстиції Грузії

17-18 листопада 2011 року на запрошення Голови Верховного Суду Грузії, Голови Незалежної ради Вищої школи юстиції Костянтина Кублашвілі члени делегації на чолі з Головою Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігорем Самсіним взяли участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції “Навчальні заклади для суддів та судоустрій” з нагоди п'ятої річниці заснування Вищої школи юстиції Грузії, а також провели у Тбілісі низку двосторонніх зустрічей із представниками місцевої судової влади та експертами Ради Європи.

Члени делегації, до складу якої увійшли заступник Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Микола Пінчук, заступник керівника секретаріату Комісії Нані Отрода та начальник відділу з питань добору кадрів на посаду судді вперше Комісії Людмила Майстренко, ознайомилися із досвідом масштабного реформування судової системи Грузії, порядком добору кандидатів на посаду судді, системою навчання та підвищення кваліфікації суддів.

Виступаючи з вітальним словом перед учасниками конференції, Голова Комісії Ігор Самсін зазначив, що: “і Україна, і Грузія надають важливого значення питанню належної професійної підготовки суддів, яка є передумовою забезпечення високих стандартів якості в судовій системі. Адже лише професіонали, які володіють високою кваліфікацією, здатні вчиняти таке правосуддя, яке б повною мірою гарантувало забезпечення прав учасників судового розгляду.

“Практичний аспект підготовки у Вищій школі юстиції Грузії є чудовим прикладом для підготовки українських суддів” - підсумував Голова ВККСУ.

У роботі конференції також взяли участь представники Азербайджану, Естонії, Литви, Німеччини, Польщі, Угорщини, Франції, які ознайомили інших учасників конференції із досвідом своїх держав у таких сферах як: функціонування навчальних закладів для суддів, спеціальної підготовки на посаду судді та підвищення кваліфікації суддів. Доповідачі також обговорили основні напрями діяльності Вищої школи юстиції Грузії та оцінили п'ятирічний досвід її роботи.

Серед порушених питань особливий інтерес та жваву дискусію викликали наступні аспекти підготовки кандидатів на посаду судді: критерії оцінювання практичних завдань кандидатів на посаду судді, підходи до виявлення особистих та моральних якостей кандидата на посаду судді, необхідність включення до програми підготовки кандидата на посаду судді курсу з вивчення Європейської конвенції з прав людини та основних свобод 1950 року.

Також значну увагу було приділено питанню забезпечення належного рівня оплати викладацького складу Вищої школи юстиції Грузії та залучення з цією метою реальної фінансової допомоги міжнародних інституцій. Окрім того, було зазначено, що до кінця поточного року планується підвищити стипендію слухачів Вищої школи юстиції Грузії до 1000 ларі, що станом на 21.11.2011 року складає 604,5 дол. США.

Під час своєї доповіді модератор конференції Констянтин Кублашвілі підкреслив схожість процедур добору кандидатів на посаду судді Грузії та України.

Навчання в Вищій школі юстиції триває 10 місяців і складається з трьох етапів. Перший етап триває 5 місяців і включає поглиблене теоретичне навчання з основних галузей права, особливостей суддівської етики, риторики, орфографії, іноземної мови, судового менеджменту, взаємодії зі ЗМІ. Після проходження складається тест зі 100 питань. Для переходу до другого етапу кандидату необхідно набрати не менше 80 балів. Другий етап передбачає проходження стажування протягом чотирьох місяців, яке буває двох видів: обов'язкове — в загальних судах та альтернативне — в прокуратурі, нотаріаті тощо. Суддя-наставник оцінює роботу стажиста за кожний день. Для переходу до третього етапу кандидат має набрати менше 2/3 від загальної кількості балів та скласти письмовій звіт про стажування. Третій етап передбачає семінарські заняття протягом одного місяця. Семінари імітують судовий процес: кожного дня кандидат одержує одну “справу”, яку він має розглянути та винести рішення. Оцінює успішність виконаного завдання куратор. По завершенні навчання проводиться загальний іспит, у ході якого кандидат отримує одну “справу” зі спеціалізацією на свій вибір, яку він має розглянути, підготувати рішення та захистити його перед екзаменаційною комісією.

У другий день роботи конференції її учасники відвідали Верховний Суд Грузії та Вищу школу юстиції Грузії.

У ході зустрічей, що відбувались у рамках конференції, представники Азербайджану та Литви висловили зацікавленість досвідом України у сфері підготовки кандидатів на посаду судді та запросили українську делегацію відвідати їхні країни та ознайомитися із досвідом діяльності органів, відповідальних у цій сфері.

Візит закінчився екскурсією по м. Тбілісі та давній столиці грузинської держави м. Мцхета.

Перейти на початок