Версiя для друку

Робоча зустріч керівництва Комісії та представників проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні»

Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков зустрівся з керівником групи експертів проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліусом Валанчусом. У зустрічі також взяли участь секретар кваліфікаційної палати Комісії Станіслав Щотка та національні експерти проекту Юлія Землицька і Олександр Павленко.

Під час заходу обговорили можливість розгортання в Україні окремого довготривалого проекту ЄС з ознайомлення суддівського корпусу України та працівників апаратів судів з принципами, механізмами дії, сферою регулювання та складовими частинами правової системи ЄС у контексті взятих Україною на себе зобов’язань за Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС. Зокрема, щодо застосування норм та правил Угоди судами України як результату адаптації українського законодавства з acquis communautaire (правовий доробок ЄС) .

С.Козьяков підкреслив, що застосування норм та правил acquis communautaire у судовій практиці вимагає від суддівського корпусу ґрунтовних знань з питань складових частин доробку Спільноти. Йдеться про зміст та основоположні засади установчих договорів ЄС, ухвалених на виконання установчих договорів правових актів, а також практики Суду ЄС, ухвалених заяв, рішень та декларацій, правових актів в сфері юстиції та внутрішніх справ, укладених Співтовариством міжнародних договорів тощо.

Як зазначив Голова Комісії, важливо започаткувати процес підготовки українських суддів та представників апаратів судів з метою надання їм необхідного обсягу знань, інформації та документів для можливості застосування acquis communautaire у судовій практиці. Окремим напрямком цього проекту може стати вивчення практичної діяльності Суду ЄС.

Інша складова проекту – навчання українських суддів правилам та порядкам застосування норм новітнього міжнародного права, з огляду на триваючу агресію з боку РФ, анексію Криму, масові порушення прав людини та злочини проти людяності, що відбуваються на тимчасово окупованих територіях України.

Голова Комісії також звернув увагу В.Валанчуса на той факт, що згідно з положеннями Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ВККСУ має право та уповноважена бути бенефіціаром міжнародної технічної допомоги, головним розпорядником міжнародної допомоги від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій.

В.Валанчус підтримав пропозицію створення довготривалого проекту ЄС щодо навчання суддівського корпусу України правил та порядків застосування acquis communautaire, рішень Суду ЄС, норм міжнародного права у судовій практиці і створення бази документів судових органів ЄС, у першу чергу рішень Суду ЄС.

В.Валанчус поінформував про литовський досвід з цього питання та запропонував на базі Національної школи суддів України проведення короткотермінових оглядових тренінгів для українських суддів. Він також зазначив, що матиме зустріч з Послом Європейського Союзу в Україні Яном Томбінським, на якій обговорюватиме можливість та формат запропонованого проекту.

Перейти на початок