Версiя для друку

Робоча зустріч Голови Комісії з представниками програмної місії штаб-квартири Європейського Союзу щодо боротьби з корупцією

27 січня 2016 року відбулася робоча зустріч Голови Комісії Сергія Козьякова з представниками програмної місії штаб-квартири Європейського Союзу щодо боротьби з корупцією.

До складу місії ввійшли експерт з питань правосуддя та внутрішніх справ Катя Ленцінг, координатор по боротьбі з корупцією та протидії легалізації брудних коштів (служба з підтримки структурної реформи) Тео Страйкер, представники Консультативної місії Європейського Союзу Клеменс Мюллер і Сергій Деркач та секторальний менеджер по боротьбі з корупцією Представництва Європейського Союзу в Україні Марія Стогова.

Також участь взяли член кваліфікаційної палати Комісії Андрій Василенко, член Вищої ради юстиції Андрій Бойко та представники секретаріатів обох органів.

Захід був організований з метою визначення цілей та шляхів співпраці з Європейським Союзом у рамках нового проекту, що спрямований на зміцнення потенціалу українських органів у боротьбі з корупцією у судовій системі. Представники місії мали на меті з’ясувати стан справ з протидії корупції у судах, наявність спеціалізації суддів для розгляду справ щодо фінансових злочинів та механізмів внутрішнього контролю у судовій системі.

Сергій Козьяков ознайомив представників місії ЄС з особливостями корупції у судовій системі та детально зупинився на заходах щодо запобігання та протидії, які застосовуються та заплановані в Україні. Зокрема, Голова Комісії вказав на такі нові процедури Комісії, як ведення суддівського досьє та оцінювання суддів, спрямовані на виявлення тих суддів, які ведуть спосіб життя, не відповідний їхнім доходам. Окремо пан Козьяков відзначив роль Національної школи суддів у запобіганні корупції шляхом відповідного навчання кандидатів на посаду судді під час спеціальної підготовки та суддів під час проходження курсу підвищення кваліфікації.

Також учасники обговорили питання суддівської незалежності, зокрема суб’єктів впливу на суддів та шляхи врегулювання цього питання. Голова Комісії підкреслив роль незалежного та всеохоплюючого опитування серед суддів, яке б показало, хто реально на даний час впливає на них.

Член кваліфікаційної палати Комісії Андрій Василенко наголосив на необхідності створення комплексної системи запобігання, профілактики та боротьби з корупцією на всіх стадіях суддівської кар’єри, що має включати, зокрема, такі превентивні заходи, як обов’язкове декларування суддями правочинів та інтересів. Пан Василенко звернув увагу на важливість співпраці з громадськими організаціями, але лише з тими, які дійсно націлені на реформування судової системи, а не намагаються здійснювати тиск на суддів, переслідуючи власні інтереси.

Член Вищої ради юстиції Андрій Бойко зазначив, що відповідно до нового законодавства обов’язок доводити законність походження свого майна лягає на суддів, однак це сприймається деякими суддями як порушення презумпції невинуватості. З метою з’ясування особливостей регулювання цього питання в інших державах пан Бойко висловив пропозицію провести міжнародну науково-практичну конференцію.

Експерт з питань правосуддя та внутрішніх справ Катя Ленцінг за результатами робочої зустрічі окреслила напрями майбутньої співпраці в рамках нового проекту Європейського Союзу, а саме розробку навчального антикорупційного курсу для помічників суддів, залучення експертів з комунікаційної стратегії для роботи з громадськими організаціями, впровадження спеціального курсу для суддів щодо розслідування фінансових злочинів, проведення загального опитування суддів про існуючі загрози та суб’єкти тиску на суддів.

Перейти на початок