Версiя для друку

Робочій візит представників ВККСУ до Королівства Іспанії

2–6 травня 2011 року у рамках Спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу “Прозорість та ефективність судової системи України” відбувся робочий візит представників Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради юстиції України, Верховного Суду України та Конституційного Суду України до Королівства Іспанії.

Робочий візит було організовано з метою ознайомлення з досвідом роботи судової гілки влади Іспанії, особливістю функціонування якої є повна та, головне, реальна незалежність від інших гілок влади не лише на законодавчому рівні. Незалежність судової гілки влади в Іспанії реалізується завдяки широкому обсягу повноважень, наданих Конституцією Іспанії 1978 року та Законом «Про судову владу» 1985 року незалежному органу самоврядування суддів – Генеральній Раді Юстиції Іспанії. Інші гілки влади не втручаються в процес діяльності Генеральної Ради Юстиції, зокрема у процес призначення, обрання та звільнення суддів. Будь-яке пересування судді протягом його суддівської кар’єри відбувається під контролем Генеральної Ради Юстиції, таким чином, будь-який зовнішній вплив на діяльність судової влади в Іспанії зводиться нанівець.

2 травня члени делегації мали змогу відвідати Школу суддів Генеральної Ради Юстиції (La Escuela Judicial), яка функціонує з 1997 року, де познайомилися із засадами діяльності школи, принципами та пріоритетами навчального процесу, організацією роботи персоналу, викладацького складу та основними функціями Школи суддів, зокрема системами добору студентів, які в подальшому стають кандидатами на посаду судді. підвищення кваліфікації суддів та міжнародного співробітництва у сфері навчання суддів.

Організаторами візиту української делегації до Школи суддів були старші судді, керівники відділу міжнародних зв’язків Школи суддів Франсіско Пюг (Francisco de PAULA PUIG BLANES), Ізабель Гарсія (Isabel TOMAS GARCIA) та Роза Санчес (Rosa ACEBEDO SANCHEZ). Колеги з Іспанії провели для членів делегації історичний екскурс, продемонстрували технічні можливості Школи та останні розробки щодо вдосконалення процесу навчання студентів – кандидатів та діючих суддів.

Сторонами робочої зустрічі було окреслено загальний підхід до процесу добору кандидатів у студенти Школи і далі – на посаду судді, окрему увагу було приділено процедурі добору. Так, представники Школи суддів наголосили на важливості досвіду роботи у сфері юриспруденції, відповідного стажу та рівня теоретичних знань кандидатів на посаду судді. Особливо важливою умовою зайняття посади судді в Іспанії є здатність особи логічно мислити та бути психологічно стабільною при спілкуванні з іншими людьми. З метою виявлення рівня психологічної придатності кандидатів до процесу підготовки тесту залучаються не лише професійні юристи, а й психологи.

Окрім того, представники Школи суддів пояснили, чому кількість студентів є обмеженою (150 осіб). Генеральна Рада Юстиції Іспанії один раз на рік визначає потребу у суддях виходячи з прогнозованих вакантних посад судді, прораховує кількість кандидатів, яким необхідно пройти навчання у Школі суддів, та на підставі цього здійснює добір студентів до Школи. Після закінчення навчання випускники Школи не складають випускних іспитів, а залежно від місця в рейтингу за результатами навчання мають право обрати посаду судді, що є вакантною.

Після ознайомлення з роботою Школи суддів Генеральної Ради юстиції члени делегації відвідали Парламент Каталонії (автономної одиниці Королівства Іспанії), де мали змогу ознайомитися з його повноваженнями та поспілкуватися з юрист-консультантами Парламенту щодо системи розподілу повноважень між центральними органами держави та автономними одиницями.

Цікавою з точки зору інформативності стала зустріч членів делегації з Головою Парламенту Каталонії Нурією Катала (Nuria de GISPER I CATALA). З її розповіді про історію будівлі Парламенту стало відомо про те, що після завершення громадянської війни в Іспанії під час франкістської диктатури протягом 1939 – 1980 років Парламент Каталонії не виконував своїх обов’язків.

3 травня українська делегація ознайомилася з роботою міських суддів Барселони першої інстанції у так званому Місті справедливості (La Ciutat de la Justicia). Суддя Антоніо Марчал та старший суддя Крістіна Феррандо провели екскурсію по Місту справедливості, під час якої члени делегації відвідали зали судових засідань, потрапили до внутрішнього службового коридору, через який суддя та учасники процесу входять до зали судового засідання. В приміщенні діє спеціальна система безпеки для свідків від обох сторін та обвинуваченого у справі в рамках кримінального провадження. Зала судового засідання обладнана спеціальним, відокремленим місцем із дзеркальними дверима для збереження анонімності особи свідка у справі під час його свідчень.

Інтерес у делегації викликала і система цілодобового чергування суддів з метою обрання запобіжного заходу покарання, прийняття термінового рішення у справі, розгляду справ щодо насильства у сім’ї та справ щодо неповнолітніх.

Всього у Місті справедливості функціонує 200 суддів різних юрисдикцій (цивільної, сімейної, комерційної, кримінальної), в будинку є прес-центр, конференц-зал, архів та бібліотека.

4 травня під час офіційного візиту до Верховного Суду Іспанії члени делегації мали честь висловити свою повагу Голові Верховного Суду пану Карлосу Бланко (Mr Carlos DIVAR BLANCO), який за іспанським законодавством одночасно є Головою Генеральної Ради Юстиції Іспанії.

Після привітання Голови Верховного Суду та Генеральної Ради Юстиції Іспанії члени делегації провели робочу зустріч з членами та представниками апарату Генеральної Ради Юстиції Іспанії у приміщенні Ради.

Із доповідей членів Генеральної Ради Юстиції Мігеля КАРМОНА РУАНО (Miguel CARMONA RUANO) — голови Комісії з міжнародних відносин, Гемми ГАЛЬЕГО САНЧЕС (Gemma GALLEGO SANCHEZ) — члена Комісії, судді і прокурора Карлоса АЛЬМЕЛА ВІЧ (Carlos ALMELA VICH) — голови Відділу Служби міжнародних відносин українська делегація дізналася про особливості структури та повноважень Генеральної Ради Юстиції. Зокрема, про постійно діючі Комісії у складі Ради, що опікуються певною сферою діяльності Ради. На сьогодні функціонують постійні Комісії з міжнародних зв’язків, інспектування суддів, дисциплінарна та кваліфікаційна Комісії.

До складу Генеральної Ради Юстиції входить 20 членів, які діють на постійній основі, з них 12 членів – професійні судді (судді магістрату) та 8 – професійні юристи (юристи визнаної компетенції).

Члени Генеральної Ради Юстиції визначають викладацький склад Школи суддів. Члени – судді магістрату можуть самі викладати у Школі, отримуючи при цьому статус Радника Генеральної Ради Юстиції.

Відбулася також робоча зустріч і з Луісом Франсиско ВАКАС ГАРСІЯ АЛОСОМ (Luis Francisco VACAS GARC?A ALOS), суддею магістрату – головою Відділу з дисциплінарних питань Генеральної Ради Юстиції. Він поінформував українських колег про те, що спочатку, до створення Ради, повноваження щодо дисциплінарної відповідальності суддів належали до компетенції виконавчої гілки влади Іспанії.

Також, пан Луіс розповів, що всі питання стосовно дисциплінарної відповідальності судді (підстави, поділ проступків за рівнем тяжкості та відповідні міри покарання) визначено спеціальним Законом Іспанії «Про судову владу» 1985 року.

Так, до особливо тяжких проступків, що вчиняються суддями, Закон відносить: свідоме недотримання положень Конституції, членство у політичних партіях, втручання у суддівську діяльність іншого судді, вчинення дій, не сумісних із статусом судді (надання юридичних порад, комерційна діяльність), невиконання обов’язку відсторонення від справи у випадку існування його зацікавленості у справі, невихід на роботу більше 7 днів, винесення немотивованих рішень, недотримання принципу конфіденційності.

Рішення дисциплінарної Комісії можуть бути оскаржені перед Пленумом Ради. У разі якщо особа оскаржує рішення Пленуму (стосовно особливо тяжких проступків), оскарження здійснюється у судовому порядку до адміністративної палати Верховного Суду Іспанії.

5 травня члени української делегації мали можливість обмінятися досвідом роботи з іспанськими колегами, членами постійної (офіційної) Кваліфікаційної комісії Генеральної Ради Юстиції, створення та діяльність якої регламентується згаданим спеціальним Законом Іспанії.

Від іспанської сторони в робочій зустрічі взяли участь члени Кваліфікаційної комісії пані Консепсьон ЕСПЕХЕЛЬ ХОРКЕРА (Concepcion ESPEJEL JORQUERA), пан Кларо Хосе ФЕРНАНДЕС-КАРНІСЕРО (Claro Jose FERNANDEZ-CARNICERO) та пані Кармен САМПЕДО КОРРАЛЬ (Carmen SAMPEDRO CORRAL) — голова Відділу відбору Генеральної Ради юстиції, юрист служби суддівських кадрів.

На зустрічі йшлося про повноваження Кваліфікаційної комісії, до яких, зокрема, належить: надання рекомендацій Пленуму щодо призначення голів палат Верховного Суду Іспанії, голів вищих судів автономних одиниць, голів палат судів автономних одиниць та голів судів перших інстанцій автономних одиниць. Рішення про надання рекомендацій стосовно призначень приймаються Пленумом та мають консультативний характер. Прийняття рішень Пленумом відбувається лише в повному складі.

Мануель ОЛЬМЕДО ПАЛАСІОС (Manuel OLMEDO PALACIOS), суддя магістрату - Голова Відділу відбору Генеральної Ради Юстиції охарактеризував загальну процедуру добору кадрів для суддівського корпусу, що включає щорічний випуск бюлетеня Генеральної Ради Юстиції, де публікується оголошення про вакантні посади. Так, протягом 20 календарних днів кандидатам у судді пропонується подати заяву, автобіографію та лист про наміри. Після опрацювання поданих кандидатами документів Кваліфікаційна комісія виносить свої пропозиції щодо кандидатур (приблизно три кандидатури на одну вакантну посаду) на засідання всього складу Ради.

6 травня члени делегації були запрошені на офіційний прийом до Офісу Омбудсмена Іспанії, де обмінялися привітаннями з пані Марією Луізою Кава де Ллано Каріо (Mar?a Luisa Cava de Llano y Carri?), Омбудсменом Іспанії.

Під час робочої зустрічі з представником Офісу Омбудсмена Іспанії Кармен Міра (Carmen COMAS-MATA MIRA) члени делегації ознайомилися з принципами судового та позасудового захисту прав особи, особливостями функціонування пенітенціарної системи Іспанії та контролем над нею, що здійснюється Омбудсменом Іспанії. Також, пані Кармен Міра поінформувала представників української сторони, як в Іспанії діє механізм запобігання тортурам. За 2010 рік співробітникам Офісу Омбудсмена вдалося відвідати 2031 місце позбавлення волі та особисто оцінити умови утримання засуджених під вартою.

Перейти на початок