Версiя для друку

Офіційні зустрічі Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України з представниками канадської делегації

Офіційні зустрічі Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України з представниками канадської делегації

Протягом травня 2012 року відбулися офіційні зустрічі Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, представників Національної школи суддів України з представниками Національного інституту суддів Канади, Канадської Агенції міжнародного розвитку, Посольства Канади в Україні та діючих суддів Канади.

Метою зустрічей було визначення та обговорення концептуально важливих напрямів майбутнього співробітництва Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України з Канадською Агенцією міжнародного розвитку.

На початку зустрічі зі вступним словом стосовно основних ідей та пропозицій, вироблених Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, виступив Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін.

Ігор Самсін зазначив, що в програмі Проекту правильно визначено пріоритетні напрями навчальних курсів, погодився з думкою канадських колег, що правова визначеність у господарських відносинах, яка забезпечується, зокрема, і через компетентність суддів, є одним із ключових чинників інвестиційної стабільності України.

Також Ігор Самсін запропонував додати в програму такі курси як:

  • Практика Європейського суду з прав людини, яка є орієнтиром для застосування та тлумачення принципу верховенства права, а також
  • Основи регулювання фондового ринку та обігу цінних паперів.

Ефективним та доцільним з точки зору Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вбачається також реалізація поставлених цілей Проекту «Професійна підготовка суддів – для економічного зростання» в рамках трьох головних напрямків:

  • 1. спеціальна підготовка кандидатів на посаду судді вперше;
  • 2. навчання суддів у межах п’ятирічного строку;
  • 3. професійна підготовка суддів, обраних на посаду судді безстроково.

Окрім того, зважаючи на економічну направленість Проекту, Ігор Самсін наголосив на важливості та доцільності приділення більшої уваги на ряду із господарським розвитком адміністративному судочинству, в порядку якого вирішується значна частина спорів між господарюючими суб’єктами та державними органами, наділеними функціями контролю.

У свою чергу у ході зустрічі представники канадської делегації зазначили, що українська судова система проходить етап докорінної зміни судових структур та їх юрисдикції, судового управління, органів судової влади, створення та реструктуризації суддівських організацій, а також суттєвого реформування сфери професійної підготовки суддів. У цей період важливих змін постає потреба в ефективному вдосконаленні професійних навичок як чинних суддів, так і кандидатів на посаду судді. Відповідну систему підвищення кваліфікації потрібно розробити на базі Національної школи суддів України під наглядом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Крім того, наголосили на тому, що робота проекту буде ґрунтуватися на принципі, перевіреному на досвіді Канади – професійна підготовка суддів має базуватися на «трьох китах»:

  • знання законів і вміння їх застосовувати;
  • наявність навичок суддівства;
  • розуміння та врахування соціального контексту судового розгляду.

Представники канадської делегації також привітали усіх присутніх з початком роботи Проекту та зазначили, що Ігор Самсін звернув увагу на важливі питання, які потребують додаткового обговорення під час наступної зустрічі.

Директор відділу міжнародної співпраці з юридичних питань і навчання Національного інституту суддів Канади Дональд Чіассон наголосив, що канадські представники провели ряд плідних дискусій, як з Національною школою суддів України, так і з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, вислухали багато цікавих пропозицій та думок, зокрема щодо необхідності створення системи дистанційного навчання.

Дональд зазначив, що Національна школа суддів України визначилася з перешкодами на шляху досягнення поставленої мети, серед яких важливою проблемою є необхідність звільнити суддів від виконання професійних обов’язків на час проходження навчання.

Підсумовуючи, Ігор Самсін подякував всім за увагу та висловив сподівання на конструктивне обговорення всіх важливих на сьогоднішньому етапі питань та наголосив, що Проект буде стартовим інтелектуальним капіталом для Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Національної школи суддів України.

Перейти на початок