Версiя для друку

Навчальний візит представників ВККСУ до республіки Польща

У рамках Спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу «Прозорість та ефективність судової системи України» 24-29 жовтня 2011 року відбувся навчальний візит представників Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Національної школи суддів України до республіки Польща. Візит було організовано за участі Національної школи судочинства та прокуратури Польщі.

У ході проведення візити його учасники мали нагоду ознайомитись із системою підготовки кандидатів на посаду судді, порядком підвищення професійного рівня діючих суддів, організацією взаємодії органів суддівського самоврядування, судів та органів державної влади у республіці Польща. З цією метою українська делегація відвідала Міністерство юстиції Республіки Польща, Національну Раду юстиції Республіки Польща, а також Національну школу судочинства і прокуратури.

25 жовтня 2011 року відбулась зустріч української делегації з представниками Міністерства юстиції Республіки Польща. Заступник Міністра, суддя Гжегош Валейко репрезентував стислий опис системи призначення суддів на посаду судді вперше, а також розповів про етапи становлення польської системи добору суддів. Доповідач окреслив також роль міністерства у вказаних процесах. Зокрема, Міністерство юстиції щороку визначає потребу у наборі для підготовки суддів та прокурорів, який здійснює Національна школа судочинства та прокуратури. Після річної підготовки кандидатів, які успішно пройшли первинну загальну підготовку, Міністерство юстиції визначає кількість посад суддів та прокурорів, яких необхідно підготувати. Характерно, що діючий порядок надає право Міністерству встановлювати прохідний бал при проведенні вступного тестування до його проведення, однак з наступного року такий порядок буде змінено, оскільки він не є ефективним і не дає змогу чіткого прогнозування та планування.

Під час зустрічі членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Мікуліним В.П. було представлено доповідь про організацію судової системи України, наведено головні напрями її реформування, а також надано інформацію щодо правового статусу та діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

У другій половині дня учасники візиту мали нагоду відвідати Державну раду судочинства Республіки Польща, яка є органом суддівського самоврядування, однак має схожі функції із Вищою кваліфікаційною комісією суддів України. До складу цього органу входить 25 осіб, 17 з яких судді. Державна рада судочинства Республіки Польща здійснює рекомендацію кандидатів на посаду судді для призначення їх президентом, займається питаннями суддівської етики, зокрема, цим органом затверджений діючий на даний час кодекс суддівської етики, Рада також оцінює проекти законів, які стосуються статусу суддів та судів, а також розглядає скарги на дії суддів. Членство у складі Державної ради судочинства відбувається на громадських засадах. Зважаючи на вищевказане зустріч членів навчального візиту відбувалась із трьома діючими членами Державної ради судочинства Республіки Польща. Суддя апеляційного суду в Познані, член Державної ради судочинства Республіки Польща, Ярема Савінский ознайомив учасників зустрічі із основними напрямами роботи Ради, порядком проведення конкурсу на заміщення вакантної посади судді, роллю Державної ради судочинства у підборі суддівських кадрів. Насамперед, наголосив на тому, що на перше місце при оцінці кандидата на посаду судді Рада ставить його кваліфікацію. Оцінка кожного кандидата відбувається без його участі, однак у випадку виникнення спірних ситуацій, кандидат на посаду судді може бути і запрошений на засідання.

Протягом 27 – 28 жовтня учасники поїздки відвідали Національну школу судочинства і прокуратури Республіки Польща. Національна школа судочинства і прокуратури є самостійною юридичною особою, яка функціонує у системі органів судової влади. Правовий статус Національної школи визначається у спеціальному законі від 23 січня 2009 року. Згідно вказаного Закону школа здійснює підготовку кандидатів на посаду судді та прокурора, підвищенням кваліфікації суддів та прокурорів, а також проводить дослідницьку діяльність та аналіз повноважень суддів та прокурорів.

27 жовтня 2011 року відбулась зустріч із директором Національної школи, суддею паном Лешеком Петрашко. Учасникам зустрічі було представлено порядок проведення Національною школою вступного екзамену для навчання в школі, який складається із анонімного тестування та виконання трьох практичних завдань. Заступником директора з питань початкової освіти Рафаелем Джигом був наданий огляд порядку підготовки кандидатів на посаду судді: проведення річної загальної підготовки усіх кандидатів, здійснення спеціалізованої підготовки кандидатів на посаду судді та кандидатів на посаду прокурорів, системою оцінювання кандидатів та порядок направлення їх на стажування.

У ході візиту до Національної школи учасники української делегації мали змогу ознайомитись із аудиторним фондом Національної школи, навчальними залами судових засідань, готельним комплексом для кандидатів.

За результатами візиту Національною школою судівництва та прокуратури Республіки Польща та Національною школою суддів України була підписана угода про співпрацю.

Перейти на початок