Версiя для друку

Шанс одягти мантію. Ігор Самсін: «Хто з голів повідомив про вакансію — того заявку й ураховували»

Вища кваліфікаційна комісія суддів удруге за поточний рік оголосила конкурс на заміщення вакантних посад суддів у місцевих судах загальної юрисдикції серед кандидатів, які перебувають у резерві.

Напередодні комісія ще приймала рішення про надання рекомендацій для призначення на посади суддів місцевих судів загальної юрисдикції. А вже наступного дня стало відомо про ще один шанс для охочих стати суддями. «І що б не говорили, ми знову оголошуємо конкурс!» — повідомив голова ВККС Ігор Самсін.

Порівняно з попереднім, що відбувся 5 березня, нині кількість вакансій значно менша — 105 (було 359). Та при зменшенні вільних суддівських посад кількість охочих їх обійняти залишається великою. У середньому, якщо підрахувати, виходить 6 осіб на одне місце. Таке співвідношення спостерігалось і під час проведення попереднього конкурсу.

Які суди приваблювативатимуть кандидатів цього разу — прогнозувати не будемо. Тим паче що самі претенденти на мантії часто називають конкурс лотереєю. Мовляв, важлива не лише кількість балів, набраних за кваліфікаційний іспит, багато чого залежить від правильного вибору суду. Щоправда, ясна річ: чим престижніший суд, тим більша конкуренція, відповідно, претендують на «смачні» місця саме ті, хто отримав високі бали.

Згадаємо 11 кандидатів на 3 посади суддів Господарського суду м.Києва. З-поміж них — лідер конкурсу Ярослав Маринченко з 96 балами, які, безпереч­но, допомогли йому обійняти бажану посаду. З високими оцінками — 93 та 87,5 — приєдналися до переможця Максим Лиськов та Олена Комарова відповідно. За ними — з 87 балами Тетяна Канигіна, якій не вистачило для перемоги 0,5 бала. Вона не пройшла попереднього конкурсу, тож знову значиться в рейтинговому списку кандидатів на посаду судді, де тепер 6-а.

З високим балом не вийшло, а от з мінімальним прохідним — будь ласка. Це довела ситуація з кандидатом Євгеном Філіповим, який набрав 60 балів і став переможцем конкурсу на посаду судді Васильківського районного суду Дніпропетровської області. У чому секрет? Просто Є.Філіпов, претендуючи на єдину вакансію, став єдиним, хто подав заявку на зайняття посади в згаданому суді.

Цього разу найвищий бал серед «резервістів» (97) — у двох кандидатів, найнижчий (60) — у 82. Проте основна інтрига — прохідний бал — ще попереду, і не відомо, до якого суду кандидати подадуть найбільше заявок.

Звичайно, популярність інституції залежить від багатьох чинників. Серед них — місце розташування суду та проживання кандидата. Пригадується, як нещодавно перед засіданням ВККС суддя одного з райсудів Луганщини поділилася наболілим. Мовляв, велике навантаження, бо не вистачає людей. Вакансії є, а заповнювати їх ніким. Бачте, не хочуть кандидати працювати в їхньому районному центрі. «Чи то не приваблює, чи то навантаження бояться. Хоча ми завжди підтримаємо й пояснимо», — запевнила суддя.

Серед непривабливих для претендентів на мантії минулого конкурсу виявилися два суди Донецької області — Великоновосілківський районний та Дебальцевський міський. Вони мали по одній вакансії, проте жоден із 913 кандидатів, які подали заяви на участь у конкурсі, не забажали там працювати. Незаповненою залишилась і одна з двох вакансій у Торезькому міському суді Донецької області. Із 70 балами одне місце зайняв Дмитро Ісаков.

Зважаючи на такі обставини, суди повторно заявили про вакансії та чекають нових облич у своїх колективах. Усього таких установ у списку 33. Так, знову шукають охочих стати до праці Херсонський та Черкаський окружні адміністративні суди. Також вакансію має Джанкойський міськрайонний суд АР Крим.

Попереднього разу вільних місць було 6. Та напередодні ВККС відмовила в рекомендації для обрання суддею вказаної установи Жану Запруті, пояснивши, що за своїми моральними та етичними якостями він не може бути суддею, хоча й набрав 70 балів за кваліфіспит. Тож Ж.Запрута не отримав рекомендації, а Джанкойський міськрайонний суд — працівника.

Про те, як «резервісти» використають другу можливість стати суддею, дізнаємося 3 вересня 2013 р., коли відбудеться черговий конкурс. А поки що в кандидатів є час подати документи до ВККС. Із 5 до 16 серпня — надіслати поштою, а з 5 до 23 серпня — принести особисто.

Майя Байрак
Закон і бізнес. – 03.08.2013. – № 31 (1121)

Перейти на початок