Версiя для друку

Зупинку заборонено. ВККС вважає, що може працювати, бо її повноваження були не «припинені», а лише «припиняються». А це є незавершеною дією

Попри невдалу спробу зібратися 1 липня, «кваліфікаційники» не занепали духом: 5 серпня вони провели засідання. За час «затишшя» у Вищій кваліфікаційній комісії суддів з’явилося двоє нових членів. А ще на засідання прийшли представники громадськості. І привело їх сюди аж ніяк не рішення комісії продовжувати роботу. Вони вимагали від ВККС «розібратись» із суддями, які розглядали справи щодо учасників майдану.

Громадськість почули

Як уже повідомляв «ЗіБ», навесні та влітку ВККС залишило троє членів — Віктор Шаргало, Лідія Горбачова та Анатолій Марцинкевич. На заміну їм прийшли Михайло Зайцев (суддя Вищого адмінсуду, став «кваліфікаційником» 1 липня) і Тетяна Шевкова (суддя Донецького апеляційного господарського суду, на посаді члена комісії — з 14 липня). З 22 лютого 2013 р. вони перебували на «лаві запасних» (цього дня ХІ з’їзд суддів обрав їх членами ВККС на випадок вибуття інших представників цього органу). Тобто цього разу, на відміну від засідання 1 липня, кворум був.

Спершу представник громадської організації «Ніхто крім нас» зачитав звернення до комісії. Він повідомив присутнім, що до ВККС приїхали представники їхньої ГО з Житомирської, Хмельницької та Вінницької областей (біля будівлі зібралося близько 40 осіб, деякі з них тримали плакати з гаслами «Вимагаємо діяти! Ви — остання надія!»).

«У ці важкі для країни часи ми не можемо залишатись осторонь останніх подій і не реагувати на свавілля, що відбувається в державі, бездіяльність», — заявив представник громадськості.

Їхня вимога — аби ВККС у межах наданих їй повноважень невідкладно вжила «кардинальних заходів реагування на кожний факт звернення щодо неналежної поведінки суддів, які відіграли ключову роль у переслідуванні учасників майдану, з метою недопущення аналогічних випадків у майбутньому».

Представники ГО попросили комісію повно та об’єктивно провести розслідування, притягнути до відповідальності тих володарів мантій, які виконували злочинні накази.

Голова ВККС Ігор Самсін запевнив, що всі звернення, які надійшли, розглянуть у відповідності до закону.

Особливий статус

У багатьох сьогодні виникає запитання: чи повинна працювати ВККС? Нагадаємо, що в травні Окружний адміністративний суд м.Києва виніс постанову, якою комісії фактично дали зелене світло для продовження роботи. До суду звернувся головний спеціаліст відділу забезпечення утримання адміністративних будівель управління господарського та матеріально-технічного забезпечення секретаріату ВККС із позовом до очільника цього органу Ігоря Самсіна про визнання протиправною його бездіяльності в частині відмови в підписанні наказу про звільнення позивача з роботи за власним бажанням та зобов’язання його підписати такий наказ.

Тоді суд зобов’язав І.Самсіна підписати наказ про звільнення та сказав: члени постійно діючого органу мають виконувати повноваження до початку роботи новосформованої комісії.

На цю постанову подано апеляційну скаргу. 5 серпня на сторінці адвоката Олександра Білоуса у Facebook з’явилася інформація: Київський апеляційний адміністративний суд задовольнив апеляційну скаргу на рішення Окружного адмінсуду м.Києва та вилучив із його тексту висновки про наявність повноважень у членів ВККС.

На прохання журналістів І.Самсін дав деякі пояснення. За його словами, «немає значення, є це рішення чи ні». Законодавець закріпив за комісією статус постійно діючого органу. «Такий статус мають не всі органи. Це свідчить про особливу природу виконуваних ними завдань», — наголосив І.Самсін.

Так, постійно діючими є Центральна виборча комісія, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, Рахункова палата. Тобто, на думку «кваліфікаційників», особливий статус ВККС та характер покладених на неї повноважень виключають можливість перерви в роботі цього органу.

Як нагадав очільник комісії, п.3 розд.ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» закону «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» встановлено: з дня набрання чинності законом повноваження членів ВККС припиняються. На думку І.Самсіна, значення слова «припиняються» вказує на незавершену дію в часі. Характерно, що ця норма не містить текстуальної конструкції вже встановленого юридичного факту щодо припинення повноважень членів комісії, наприклад: «Із дня набрання чинності цим законом повноваження членів ВККС вважаються припиненими». Як вважає голова комісії, повноваження членів комісії може припинити тільки ново­обраний склад цього органу. Тому «кваліфікаційники» мають працювати до того часу, поки їм не знайдуть заміни.

Хто поставить крапку?

«Сьогодні деякі народні депутати чинять на нас політичний тиск. Я не піддаюся тиску, а дію в межах закону, — наголосив І.Самсін і додав: — Ми не тримаємося за крісла. Член комісії — це тимчасова посада. У першу чергу я суддя Верховного Суду. Не потрібно нас залякувати, казати про порушення щодо нас кримінальної справи і кричати, що прийдуть 3 тис. людей і зметуть комісію. Кому від цього стане легше?»

Він повідомив, що сьогодні до комісії надійшло близько 6 тис. звернень і скарг. Якщо ВККС не розпочне їх розглядати, то скарг значно побільшає, а деяким суддям удасться уникнути дисциплінарної відповідальності, адже може збігти строк, передбачений для застосування стягнення.

«Сьогодні в судовій системі — свавілля. Багато суддів не притягнені до дисциплінарної відповідальності. За такий короткий проміжок часу, 4 місяці, ми маємо в системі багато проб­лем. Для кого це добре? Я не розумію», — прокоментував ситуацію І.Самсін.

Згадав голова ВККС і про безпідставні звинувачення комісії в тому, що вона відкрила дисциплінарне провадження щодо судді Родіона Кірєєва тільки в березні, хоча раніше цього не зробила.

«Ми нічого не боялися. Просто заявники безграмотно написали скаргу. У законі чітко визначені підстави притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, а заявники писали про незаконно винесений суддею вирок. Оскарження рішення — це не до нас», — пояснив І.Самсін.

Також він запевнив, що комісія вирішить долю звернень та скарг щодо дій суддів, які розглядали справи учасників майдану, і той, хто винен, — буде покараний. Але, вважає він, не можна казати, що всі судді «неналежно себе поводили».

На запитання «ЗіБ» про те, чи має комісія побоювання, що Верховна Рада чи Президент не реалізують рішення ВККС від 5 серпня, І.Самсін відповів так: «Це вже їхні проблеми… Політичні амбіції тут ні до чого. Обгрунтуйте та скасуйте наші рішення в суді — тоді немає проб­лем. Хай суд скаже: «Ви не повноважні».

Також він додав: ВАС почав розглядати справи, в яких відповідачем є ВККС. Нагадаємо, що раніше ВАС зупинив провадження у справах за позовами до ВККС про визнання незаконними та скасування її рішень, визнання її дій протиправними. Тоді ВАС аргументував свою позицію таким чином: закон «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» набрав чинності 11 квітня, тобто з указаної дати повноваження членів ВККС припинилися.

«Після прийняття закону всі перелякалися, зупинили провадження. А сьогодні є причини, чому розгляд справ продовжився: комісія — постійно діючий орган», — пояснив очільник ВККС.

Очевидно, крапку в цій історії ще не поставлено, адже питання «Чи припинилися повноваження членів ВККС?» залишається відкритим. Можливо, відповідь на нього зможуть дати Президент і парламент, які повинні реалізувати прийняті 5 серпня рішення ВККС щодо переведення суддів до інших установ.

Марина Закаблук

Закон і бізнес. – 9.08.2014. – № 32-33 (1174-1175)

Перейти на початок