Версiя для друку

В очікуванні рекомендацій. Законник із Кривого Рогу протягом двох років замість рішень готує пам’ятки для колег

Історія судді Тернівського районного суду м.Кривий Ріг Дніпропетровської області Максима Коноваленка розпочалася ще в 2011 р., коли 25 липня закінчився термін його повноважень. Законник неодноразово звертався по безстрокову рекомендацію до Вищої кваліфікаційної комісії суддів, проте йому відмовляли. Ймовірно, чергова спроба закінчиться інакше, адже протягом двох років М.Коноваленко замість рішень у справах готує пам’ятки для суддів.

Без повноважень

Рішенням ВККС від 30.06.2011 М.Коноваленку відмовлено в рекомендації для обрання безстроково на посаду судді Тернівського районного суду м.Кривий Ріг Дніпропетровської області. Такого висновку комісія дійшла на основі виявлених фактів, а саме: несумлінне ставлення М.Коноваленка до виконання професійних обов’язків, непідвищення свого кваліфікаційного рівня, порушення розумних строків розгляду справ, за що він притягувався до дисциплінарної відповідальності.

Суддя із таким рішенням не погодився і оскаржив його до Вищої ради юстиції. Там це питання розглядалося 30 листопада 2011 р. У попередніх числах «ЗіБ» повідомляв про цю ситуацію, висвітлюючи засідання ВККС і ВРЮ, де розглядалися питання щодо М.Коноваленка. Тоді ВРЮ вирішила задовольнити скаргу М.Коноваленка про відмову в рекомендуванні та скасувати рішення комісії, а також «зобов’язати ВККС прийняти нове».

Підстави для ухвалення нового рішення у комісії знайшлися 30 вересня цього року, коли ВККС знову розглядала питання щодо М.Коноваленка.

Незважаючи на тривалий час, що минув після останньої зустрічі членів комісії та судді, зміст документів законника не змінився. Член ВККС Дмитро Сокуренко нагадав колегам суть справи, зокрема про негативну характеристику на суддю, про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та неодноразове оголошення доган. «А що змінилося у вас за цей час?» — поцікавився у М.Коноваленка секретар ВККС Анатолій Марцинкевич. «Більше 2 років без повноважень...» — відповів суддя. «А зарплату отримували...» — прокоментував Д.Сокуренко. «А з колективом які стосунки?» — продовжував ставити запитання А.Марцинкевич. «Повне взаєморозуміння!» — запевнив суддя.

Нагадаємо, що в рішенні ВРЮ від 30.11.2011 зазначено: «В Тернівському районному суді між головою суду та деякими суддями існує конфлікт». Серед «деяких» — і М.Коноваленко. Певно, конфлікт вирішено, якщо суддя запевняє в протилежному.

«То чим займалися два роки, не маючи повноважень вершити правосуддя?» — змінила тему розмови член ВККС Лідія Горбачова.

«Розробляв пам’ятки, регламент зборів суддів, посібники для суддів... Займався методичною роботою», — пояснив М.Коноваленко.

І хоча справа для ВККС — не нова, все ж таки члени комісії не змогли прийняти остаточного рішення. Тож М.Коноваленку знову доведеться продовжувати виконувати методичну роботу в очікуванні рішення ВККС, яка відклала розгляд його питання для проведення додаткової перевірки.

«Без помилок не буває...»

Із відмовою в рекомендації для переведення до Апеляційного суду АР Крим залишив зал засідань ВККС і Андрій Долгополов з Київського районного суду м.Сімферополя АР Крим. Члени комісії обурилися високим відсотком скасованих рішень судді. «53% скасованих! Що за робота?» — наголосив член комісії Микола Мельник.

Це не єдиний невтішний факт, виявлений ВККС у роботі судді. «Апеляційним судом АР Крим щодо вас винесено 5 окремих ухвал! І до комісії на вас скарги надходять, у тому числі й від голови Апеляційного суду АР Крим», — доповідав Д.Сокуренко. «У мене велике навантаження. А працюю як звичайний суддя — без помилок же не буває...» — захищався А.Долгополов. «Це ваші судження!» — відреагував Д.Сокуренко й поцікавився в законника, в якій палаті той бажає працювати в апеляційній інстанції: «У кримінальній», — почув у відповідь Д.Сокуренко й зауважив: «Але саме щодо цієї категорії справ до вас багато питань!»

Відповіді на них суддя шукатиме за теперішнім місцем роботи, бо перевідної «перепустки» від ВККС він не отримав.

Не потрапила до Апеляційного суду Донецької області й суддя Пролетарського районного суду м.Донецька Світлана Лебеденко. Їй завадили 16 скарг, що надійшли до ВККС. До того ж за 1 з них відкрито дисциплінарне провадження. «І немає даних щодо вашої роботи за 2013 рік», — звернула увагу член комісії Галина Колеснік.

До речі, на останньому ВККС наголошує чи не на кожному засіданні, закликаючи претендентів скрупульозніше ставитися до підготовлення та збору матеріалів. Як бачимо, дослухаються до цього не всі.


Майя Байрак
Закон і бізнес. – 12.10.2013. – № 41 (1131)

Перейти на початок