Версiя для друку

Східний пріоритет. На Печерську в Києві працюватимуть двоє законників з Луганщини. Хоча попередній склад ВККС рекомендував зовсім інших осіб

Вища кваліфікаційна комісія суддів дала рекомендації для переведення майже 130 володарям мантій, які працюють у зоні проведення антитерористичної операції. А деяким претендентам, які восени отримали «перепустки» до інших судів від колишнього складу постійно діючого органу, доведеться розпаковувати валізи: комісія переглянула рішення попередників, віддавши перевагу законникам зі східних регіонів.

«Господарників» не переводять

Нові «кваліфікаційники» не зволікали — після призначення восьмого члена комісії (для кворуму необхідно 8 осіб) відразу стали до роботи. Наприкінці грудня ВККС провела три засідання, на яких вирішила нагальне питання — переведення служителів Феміди з Криму, Донецької та Луганської областей до установ інших регіонів. Так, комісія ощасливила майже 130 претендентів, які виявили бажання перейти на роботу до «спокійних» судів. Та були й такі, яким «кваліфікаційники» відмовили — «перевідних» перепусток не отримали 78 володарів мантій (57 з них — з Донеччини та Луганщини).

Нагадаємо: 19 грудня ВККС повідомила, що з метою невідкладного вирішення питання про переведення законників з місцевих судів Донецької та Луганської областей, які не мають можливості здійснювати правосуддя в районі проведення АТО, відбудеться конкурс на заміщення вільних посад (усього для вибору кандидатам було запропоновано 171 вакансію) у сотні храмів Феміди.

Не були заповнені вакансії в жодному з господарських судів (у Дніпропетровській та Запорізькій областях було по одній вільній посаді, у Кіровоградській та Одеській — по дві). Претендентами на ці місця були служителі Феміди з господарських судів Донеччини та Луганщини. Однак комісія відмовилася давати їм «перевідні перепустки». Ймовірно, це пов’язано з тим, що відповідно до указу Президента було змінено місцезнаходження господарських судів, розташованих на території проведення АТО — вони «переїхали» до Харкова.

Залишити без сумнівів

Також ВККС переглянула деякі перевідні рішення попередників. Причина проста: на першому організаційному засіданні нові члени комісії вирішили, що повноваження попередників були припинені 11 квітня законом «Про відновлення довіри до судової влади в Україні». «Отже, всі їхні дії після набрання чинності законом, мабуть, не можна визнати законними», — зауважив член комісії Юрій Тітов. А секретар цього органу Станіслав Щотка додав: «Ми не хочемо ризикувати тими рекомендаціями, рішеннями, які були прийняті щодо суддів. А якщо потім хтось поставить під сумнів легітимність обрання чи призначення судді? Якщо проблема існує, вона не вирішена відповідним чином, то ми щодо цих суддів, очевидно, приймемо своє рішення, яке ніким не ставитиметься під сумнів. Суддя не мусить бути заручником прийнятого щодо нього рішення й повинен мати змогу приймати законні рішення, які не будуть поставлені під сумнів через процедуру його обрання, як комусь може видатися, з дефектом чи порушенням. Нам здається, це логічно».

Нагадаємо: після 11 квітня ВККС удалося провести 8 засідань. Зокрема, 64 володарі мантій отримали рекомендації про переведення до інших судів.

Так, 18 серпня троє «адміністративників» з Криму отримали перевідні «перепустки». 25 грудня новий склад постійно діючого органу дав свої рекомендації цим служителям Феміди.

Подвійна відмова

Проте не всім так пощастило, як законникам з півострова: багатьом не вдалося отримати повторні «перепустки» до інших храмів Феміди. Наприклад, 22 вересня ВККС у попередньому складі рекомендувала перевести Ольгу Ільяшевич зі Слов’янського міськ­районного суду Донецької області до Житомирського районного суду Житомирської області. Однак 26 грудня комісія відмовила їй. Така ж доля спіткала й Діну Огороднік з Господарського суду Донецької області, яка хотіла переїхати на роботу до Обухівського райсуду Київської області: колишні члени комісії дали їй рекомендацію, а нинішні — відмовили.

А декому довелося миритися з подвійною відмовою. Так, Ольга Чопик з Артемівського міськрайсуду Донецької області (присяги не склала) хотіла перейти на роботу до Галицького райсуду м.Львова. 23 вересня вона не отримала рекомендації, адже за результатами конкурсу на заміщення вакансії перемогу здобула Вікторія Вачко з Овруцького райсуду Житомирської області. 27 грудня ВККС знову відмовила О.Чопик у наданні перевідної «перепустки». До речі, цього ж дня не отримала благословення і її конкурентка В.Вачко.

Столичні новачки

Служителями Феміди з Донеччини та Луганщини поповняться й столичні установи. Так, до Дарницького, Дніпровського, Оболонського, Подільського, Солом’янського, Шевченківського райсудів м.Києва та Окружного адміністративного суду м.Києва прийде по одному новачку зі східних регіонів. А до Печерського райсуду — двоє володарів мантій.

До речі, 23 вересня в конкурсі на зайняття вакансій у цій установі перемогли Юрій Рибалка з Автозаводського райсуду м.Кременчука Полтавської області та Єлизавета Чернушенко з Ніжинського міськрайсуду Чернігівської області. Однак 27 грудня доля не була прихильною до них: комісія відмовила їм у наданні рекомендацій. Щасливий квиток витягнули Світлана Шапутько з Алчевського міськсуду Луганської області та Світлана Бабенко зі Свердловського міськсуду Луганської області.

Очевидно, пріоритетом для комісії в питанні переведення суддів є саме східний чинник.

Марина Бойко

Закон і бізнес. – 08.01–16.01.2015. – №1-2 (1195-1196)

Перейти на початок