Версiя для друку

Перші ластівки

24-25.02.2016 р. у приміщенні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відбувся другий етап первинного кваліфікаційного оцінювання суддів для першої групи, які подали до ВККСУ заяви про обрання суддею безстроково.

У перший день кваліфікаційною палатою Комісії були оголошені результати оцінювання 9 законників, 7 з них підтвердили можливість здійснювати правосуддя у відповідному суді. Перелік відмінників склали суддя Оболонського районного суду м. Києва Тарас Андрейчук, суддя Бершадського районного суду Вінницької області Вадим Губко, суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Марія Дмитрієва, суддя Краматорського міського суду Донецької області В’ячеслав Заборський, судді Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Олена Іваненко та Інна Калугіна, суддя Яготинського районного суду Київської області Олеся Кисіль.

Суддівське навчання

Не підтвердила можливість здійснювати правосуддя суддя Суворовського районного суду м. Херсона Ольга Біднина. Комісія відсторонила її від роботи та направила до Національної школи суддів України для проходження перепідготовки, яка триватиме до 22.08.2016 р. Під час перепідготовки враховуватиметься спеціалізація та інстанційність суду, а також результати первинного кваліфікаційного оцінювання володілеці мантії. Після навчання на суддю очікує повторне оцінювання.

Нагадаємо, що раніше «ЮГ» спілкувалася з представниками Комісії. Останні зауважили, що поки не мають чіткого уявлення про те, як саме перевчатимуть служителів Феміди у НШСУ, однак вже після першого направлення редакція отримала змогу запитати про це у ректора Школи Миколи Оніщука. Відповідаючи журналісту він зазначив, що, звісно, НШСУ не зможе скласти план навчання «під одного суддю», тож, вочевидь, доведеться зачекати на формування групи законників, які отримують негативний висновок Комісії. Чекатимуть на «невдах» у Школі десь 1-2 місяця, що дозволяє вкластись у термін проведення перепідготовки. Програму формуватимуть відповідно до рекомендацій, які отримують володільці мантій у ВККСУ. Для когось пріоритетним стане вивчення практики Європейського суду з прав людини, для когось – правових позицій вітчизняних вищих судів, а комусь знадобиться покращити рівень комунікативних та соціальних навичок.

До слова, з тим, що таке соціальні критерії, за якими оцінюватимуть служителів Феміди у Комісії, у Школі також визначились. Сюди, скажімо, можна віднести розуміння суддею принципів гендерної рівності чи не дискримінації, які є одними з визначальних засад справедливого правосуддя, а також усвідомлення законником того, як поводити себе у процесі та «на людях», що одягати, як будувати мовленнєві конструкції тощо. Також у Школі готові роз’яснювати володільцям мантій, як правильно звітувати про свої статки та як звести до мінімуму можливість дисциплінарних порушень.

Не забувають у НШСУ і про тих, хто лише готується до проходження оцінювання у ВККСУ. Найближчим часом на офіційному веб-ресурсі школи з’явиться кейс із роз’ясненнями окремих положень рішень ЄСПЧ, аби українські судді мали змогу легше орієнтуватись у судовій практиці Старого Світу.

Від законників же, які потраплять на перепідготовку, вимагатиметься жага до знань та бажання вчитись. На тих же, хто халатно поставиться до занять у Школі та не зможе скласти повторного іспиту, очікуватиме звільнення з посади судді за порушення присяги, відповідно до закону, адже володіння суддівською професією та наявність ґрунтовних правових знань входить у зміст суддівської обітниці.

«Якщо суддя з якихось мотивів чи причин не може або не схоче набути необхідний обсяг кваліфікації для того, щоб забезпечувати якісне судочинство, він має залишити професію судді добровільно або примусово, – зазначив М. Оніщук у своєму коментарі. – Не випадково закон передбачає, що якщо суддя повторно не складає іспиту чи відмовиться пройти перепідготовку у НШСУ, він має бути звільнений з посади. Тому ми даємо можливість та створюємо умови для того, щоб суддя покращив свою кваліфікацію. Все інше залежить від нього».

Розгляд із відкладенням

Стосовно судді Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Марини Камбул Комісія вирішила оголосити перерву в розгляді питання про визначення результатів первинного кваліфікаційного оцінювання через необхідність проведення додаткової перевірки даних суддівського досьє. Така ж перерва була оголошена й наступного дня – 25.02.2016 р. Додаткової перевірки, на думку Комісії, потребують матеріали у досьє ще 3-х служителів Феміди: судді Вишгородського районного суду Київської області Олени Скарлат, судді Черкаського районного суду Черкаської області Олександра Суходольського та судді Хортицького районного суду м. Запоріжжя Світлани Ширіної.

А ось 9 їхнім колегам 25.02.2016 р. пощастило більше. На думку ВККСУ, вони підтвердили можливість здійснювати правосуддя у відповідному суді. Цими суддями стали суддя Ленінського районного суду м. Миколаєва Ігор Коваленко; суддя Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області Юлія Матвєєва; суддя Голосіївського районного суду м. Києва Вікторія Пасинок; суддя Орджонікідзевського районного суду м. Харкова Вікторія Попова; суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області Олена Предоляк; суддя Гайсинського районного суду Вінницької області Олександр Швидкий.

Таким чином, Комісія завершила проведення оцінювання суддів першої групи. Наступні 20 осіб, які подали заяви про обрання суддею безстроково, розпочнуть первинне кваліфікаційне оцінювання 1.03.2016 р. 

Катерина Бєляєва

Юридична газета. – 1.03.2016. – №9-10 (507-508)

Перейти на початок