Версiя для друку

Умовляння раду точать. Що змусило «самоврядників» поступитися власними позиціями

На ХІІІ з’їзді суддів голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергій Козьяков висловив сподівання, що оновлений склад Ради суддів швидко погодить документи, без яких неможливо провести оцінювання володарів мантій. Експерти сумнівалися в цьому, адже в РСУ залишилось 20 осіб з попереднього складу, і були припущення, що вони наполягатимуть на своєму. Однак сталося не так, як гадалося. Не минуло й місяця після проведення з’їзду, як «самоврядники» без участі преси, але в присутності членів ВККС погодили всі документи.

Різне бачення

Для проведення кваліфікаційного оцінювання служителів Феміди, в тому числі й первинного, потрібно було прийняти три документи. Один з них РСУ погодила ще влітку, а от з двома іншими актами якось не складалося. «Положення про порядок ведення суддівського досьє було погоджене радою, так би мовити, на ура. Більш ніж щодо 2 тис. суддів досьє сформовані. Що стосується Порядку та методології кваліфікаційного оцінювання судді, то ми врахували 96 пропозицій РСУ. А в Положенні про порядок складення іспиту та методику його оцінювання під час кваліфікаційного оцінювання судді враховані 68 пропозицій. Ще 2 пропозиції з’явилися згодом, після врахування нами попередніх зауважень», — розповідав С.Козьяков на брифінгу під час ХІІІ з’їзду суддів.

Нагадав він тоді й про питання, щодо яких ВККС та РСУ не можуть дійти консенсусу. «Самоврядники» наполягали, аби під час оцінювання працюючих володарів мантій спочатку аналізувались їхні досьє, проводилася співбесіда, а вже потім, у разі необхідності, вони складали іспит.

«У законі записано: перший етап — іспит, а другий — дослідження досьє і проведення співбесіди. У нас немає повноважень змінювати закон або визначати особливості проведення цих етапів. РСУ пропонує не тільки змінити етапність, а й передбачити, щоб іспит складали лише ті судді, в кого виявлені певні негативні факти. Тобто іспит міг стати необов’язковим», — зауважив очільник ВККС.

Також він пояснив, чому «кваліфікаційники» не пристають на пропозицію ради. «Припустімо, ми погодилися з РСУ, поміняли етапність, зробили необов’язковим іспит. Що буде, коли ми приймемо негативне рішення щодо судді? Він звернеться до Вищого адмінсуду, який, очевидно, скасує наше рішення», — наголосив С.Козьяков.

Водночас він був упевнений, що новий склад ради погодить обидва документи. Але не виключав, що можливий інший сценарій. Так, якщо РСУ не поспішатиме зі схваленням актів, то в «гру» вступить законодавець.

Зустріч віч-на-віч

Дехто з експертів припускав, що РСУ має намір дочекатися, коли парламент унесе зміни до закону й виключить її з процесу ухвалення документів, необхідних для проведення кваліфоцінювання. Фахівці вважали: саме такий варіант розвитку подій — безпрограшний для ради. Адже в такому випадку вона, з одного боку, залишилася б вірною своїм позиціям та суддівській спільноті, а з другого — переклала б відповідальність за прийняття правил оцінювання на законодавця та «кваліфікаційників».

Однак, як не дивно, «самоврядники» взяли відповідальність на себе. 11 грудня на засідання РСУ запросили членів ВККС і в їх присутності останніх погодили обидва документи. Як це відбувалося, знають хіба що самі представники комісії та ради, бо журналістів на зібрання вирішили не запрошувати. Один із членів РСУ припустив, що обійтися без преси вирішили тому, що окремі його колеги на камеру займаються самопіаром. А комісія та рада хотіли поговорити щиро, без «гри на публіку».

Та деякі моменти засідання все ж стали відомі «ЗіБ». «За рішення… проголосували 22 члени РСУ із 29 присутніх. Тобто 7 членів ради не підтримали його. Як видно зі співвідношення голосів, члени РСУ по-різному розуміють оцінювання», — написав на своїй сторінці у Фейсбуку член органу суддівського самоврядування Тарас Багрій.

У своєму дописі він також зазначив, що не всі володарі мантій проти проходження оцінювання. «Деякі члени РСУ повідомили, що в їхніх судах не заперечують щодо цього. Також до ради надійшли звернення окремих суддів з вимогами не перешкоджати початку процесу оцінювання, оскільки вони бажають його проходити. Були навіть звинувачення на адресу попереднього складу РСУ в саботажі оцінювання. Наведене свідчить про відсутність єдиного й однакового ставлення суддів до погодження й запровадження оцінювання», — написав Т.Багрій.

Натяк від зїзду

Дійсно, під час обговорення правил кваліфоцінювання попереднім складом РСУ деякі її представники закликали не затягувати процес погодження. Вони наголошували, що служителі Феміди готові пройти «перевірку на профпридатність», яким би не був її перший етап — іспит чи дослідження досьє.

До речі, в перший день ХІІІ з’їзду суддів один із делегатів запропонував унести до порядку денного питання щодо скасування рішення РСУ про погодження Порядку та методології кваліфоцінювання судді із зауваженнями. Таку ідею підтримали тільки 84 законники. Результати голосування за згадану пропозицію володарі мантій сприйняли по-різному. Дехто був переконаний: з’їзд уважає, що без висловлених радою зауважень документи схвалювати не можна. Інші ж запевняли, що учасники форуму фактично погодилися з необхідністю якнайшвидшого проведення кваліфоцінювання.

«Мій обов’язок відверто сказати, що окремі судді, які до і під час
ХІІІ з'їзду суддів категорично заявляли, що оцінювання суддів є неприпустимим, після обрання їх до РСУ змінили свою думку й голосували за погодження порядку й положення в цілому. Слід розуміти, що вони виражають волю колег з областей», — зазначив у дописі в соцмережі Т.Багрій.

Завтра відкладається

Як би там не було, але, напевно, більшість служителів Феміди змирилися з тією думкою, що їм доведеться проходити «перевірку на профпридатність» (якщо не на виконання закону «Про забезпечення права на справедливий суд», то у зв’язку з можливим унесенням змін до Конституції).

Однак не виключено, що ті, кому не вдасться впоратися з «кваліфікаційними завданнями», оскаржуватимуть вердикт до суду. Дехто із фахівців-правників переконаний: якщо на захист володарів мантій не стануть національні суди, то, ймовірно, на це піде Європейський суд з прав людини. Адже звільнення служителя Феміди за порушення присяги з підстав непроходження кваліфоцінювання суперечить не тільки нашій Конституції, а й міжнародним стандартам.

Водночас, незважаючи на рішення РСУ та обіцянку очільника ВККС, що в разі погодження всіх документів вони зможуть «починати оцінювання вже завтра о 9-й ранку», кваліфперевірка розпочнеться тільки в наступному році. Швидше за все, прогнозують експерти, першими оцінювання проходитимуть ті, хто подав заяви про обрання безстроково після 28 березня цього року, але комісія не може розглянути їхні матеріали. Адже в законі «Про забезпечення права на справедливий суд» передбачено: служителі Феміди, які на момент набрання чинності актом подали заяву про обрання безстроково, повинні першочергово пройти «перевірку на профпридатність».

Що ж стосується представників Верховного та вищих спеціалізованих судів, то відповідно до положень закону їх мали оцінити ще до кінця вересня. На думку окремих експертів, без унесення змін до згаданого акта проводити кваліфперевірку володарів мантій цих установ неможливо. Хоча інші фахівці вважають: ВККС, попри порушення строків, повинна виконати свій обов’язок та перевірити знання й моральні якості всіх суддів ВС та вищих спеціалізованих інституцій. Навіть без законодавчих змін. Але якщо корективи не будуть унесені, то, можливо, служителі Феміди матимуть ще одну підставу для оскарження негативного висновку «кваліфікаційників».

коментар «ЗiБ»

ОЛЕКСАНДР САСЕВИЧ, член Ради суддів, суддя Львівського окружного адміністративного суду:

— Всі члени РСУ усвідомлювали: зволікання й подальше непогодження документів заганяє судову владу в глухий кут. Напруження довкола цього питання набирає обертів, тому на засіданні 11 грудня РСУ вирішила погодити обидва документи в тій редакції, в якій вони подавалися Вищою кваліфікаційною комісією суддів.

До того ж останнім часом від судів та суддів надійшло багато пропозицій щодо цих документів. Тому ми вирішили таким чином: створили спільну з ВККС робочу групу, яка опрацює всі пропозиції, і, можливо, з метою вдосконалення до документів будуть додатково внесені відповідні зміни (законодавець не позбавляє нас такого права).

Оскільки судову владу звинувачують у тому, що вона боїться тестів, ми погодилися: будемо складати тести. Але є ще етап дослідження суддівського досьє. На засіданні РСУ предметом обговорення, крім іншого, було й таке: якщо тести будуть «слабше» написані, а досьє покаже, що суддя — професіонал, то все буде на місці оцінюватися, обговорюватися. Можливо, ці питання ще будемо додатково регулювати.


Ксенія Магнушевська

Закон і бізнес. – 19.12–25.12.2015. – №51 (1245)

Перейти на початок