Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії № 3:
головуючого – Сергія ЧУМАКА,
членів Комісії: Андрія ПАСІЧНИКА, Романа САБОДАША (доповідач),
за участі:
кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Богдани КУШНІР,
розглянувши питання про встановлення результатів спеціальної перевірки, дослідження досьє, проведення співбесіди та визначення результатів кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Кушнір Богдани Богданівни в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами),
встановила:
Стислий виклад підстав і порядку проведення конкурсу на посади суддів апеляційних адміністративних судів та процедури кваліфікаційного оцінювання кандидата.
- Статтею 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) установлено, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, що затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, з дотриманням вимог законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
- Загальний порядок подання заяви та документів для участі в конкурсі, порядок проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів місцевого, апеляційного, вищого спеціалізованого суду або суддів Верховного Суду (далі – конкурс) та внесення за результатами конкурсу до Вищої ради правосуддя рекомендації про призначення кандидата на посаду судді визначено в Положенні про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженому рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) (далі – Положення про конкурс).
Принципами проведення конкурсу є справедливість, законність, публічність, прозорість, відкритість і рівність умов для його учасників, об’єктивність, неупередженість та повага до прав людини (пункт 1.3 Положення про конкурс). Конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або суддів Верховного Суду проводиться на основі рейтингу кандидатів за результатами кваліфікаційного оцінювання та з урахуванням особливостей, передбачених статтею 793 Закону (пункт 1.5 Положення про конкурс).
- За змістом частини другої статті 793 Закону у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду) цього Закону. Процедуру проведення Комісією кваліфікаційного оцінювання врегульовано главою 1 розділу V Закону. Отже, необхідною умовою зайняття посади судді є проходження кваліфікаційного оцінювання з метою визначення здатності кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді.
- Частиною другою статті 83 Закону установлено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Комісією з метою визначення здатності кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними законом критеріями. Визначено критерії кваліфікаційного оцінювання: 1) компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо); 2) професійна етика; 3) доброчесність. Відповідно до частини п’ятої статті 83 Закону порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.
- Рішенням Комісії від 22 січня 2025 року № 20/зп-25 затверджено Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення (далі – Положення про кваліфікаційне оцінювання). За змістом пунктів 1.1‒1.6 цього положення завданням кваліфікаційного оцінювання є встановлення відповідності кандидата на посаду судді вимогам до посади судді за критеріями компетентності (професійної, особистої, соціальної), доброчесності та професійної етики згідно з визначеними показниками. Основні принципи кваліфікаційного оцінювання ‒ це автономність, запобігання конфлікту інтересів, об’єктивність, неупередженість, прозорість, публічність, рівність умов для кандидатів на посаду судді.
- Комісія відзначає, що необхідною умовою забезпечення права на справедливий суд є належне функціонування судів всіх інстанцій і юрисдикцій. Забезпечення кадрової спроможності є необхідною умовою для реалізації конституційного права кожного на доступ до правосуддя. З огляду на значну кількість вакансій та надмірне навантаження в апеляційних судах, у тому числі адміністративної юрисдикції, виникла об’єктивна потреба у проведенні конкурсу на вакантні посади суддів в апеляційних судах.
- Рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (із змінами та доповненнями) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, зокрема в апеляційних загальних судах.
- Частиною четвертою статті 83 Закону установлено, що однією із підстав для призначення кваліфікаційного оцінювання є заява кандидата на посаду судді про проведення кваліфікаційного оцінювання, у тому числі для участі в конкурсі.
- У грудні 2023 року до Комісії надійшла заява Богдани Кушнір про допуск її до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді в апеляційному загальному суді, оголошеному рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року, як особи, яка відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону, та про проведення стосовно неї кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.
- Рішенням Комісії від 04 березня 2023 року № 84/ас-24 Кушнір Богдану Богданівну допущено до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах.
Основні відомості про кандидата.
- Кушнір Богдана Богданівна, народжена _____________ року, на момент подання заяви мала повних ___ років. Є громадянкою України. Володіння державною мовою підтверджено сертифікатом УМД № 00203821 від 12 жовтня 2023 року на рівні вільного володіння (перший ступінь). Станом на дату проведення співбесіди кандидат є несудимою (відповідно до довідки/витягу з ЄРДР, наданої в межах спеціальної перевірки).
- Повну вищу юридичну освіту Кушнір Б.Б. здобула у 1999 році у Львівському державному університеті імені Івана Франка, отримала диплом спеціаліста за спеціальністю «Правознавство» та здобула кваліфікацію юриста.
- Стаж професійної діяльності кандидата у сфері права перевищує 27 років. Після здобуття вищої юридичної освіти Кушнір Б.Б. обіймала такі посади: з 1999 до 2001 року – спеціаліст в Арбітражному суді Львівської області; з 2001 до 2013 року – помічник судді в Арбітражному суді Львівської області; з 2013 року і до цього часу обіймає посаду судді Чернівецького районного суду Вінницької області.
- Указом Президента України від 25 липня 2013 року № 391/2013 Кушнір Б.Б. призначена на посаду судді Чернівецького районного суду Вінницької області строком на п’ять років. Присягу склала 31 березня 2015 року.
- Указом Президента України від 12 серпня 2019 року № 900/2019 Кушнір Б.Б. призначено на посаду судді Чернівецького районного суду Вінницької області.
- Рішенням Вищої ради правосуддя від 23 липня 2024 року № 2260/0/15-24 з 01 серпня 2024 року суддя Чернівецького районного суду Вінницької області Кушнір Богдана Богданівна відряджена для здійснення правосуддя до Франківського районного суду міста Львова строком на один рік. Рішенням Вищої ради правосуддя від 12 червня 2025 року № 1276/0/15-25 з 01 серпня 2025 року відрядження судді Чернівецького районного суду Вінницької області Кушнір Богдани Богданівни до Франківського районного суду міста Львова для здійснення правосуддя продовжено на один рік.
Складання кваліфікаційного іспиту (встановлення відповідності кандидата критерію професійної компетентності).
- Відповідно до статті 85 Закону та пунктів 2.1, 2.2 Положення про кваліфікаційне оцінювання основним засобом встановлення відповідності судді (кандидата на посаду судді) критерію професійної компетентності є кваліфікаційний іспит, який проводиться в порядку, передбаченому статтею 74 Закону, з урахуванням особливостей, встановлених главою 1 розділу V Закону.
- Кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складання анонімних тестувань та практичного завдання. Анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права та спеціалізації відповідного суду з урахуванням його інстанційності. Практичне завдання проводиться щодо спеціалізації відповідного суду з урахуванням його інстанційності.
- Рішеннями Комісії від 11 вересня 2024 року № 270/зп-24 (зі змінами) та від 09 грудня 2024 року № 316/ас-24 призначено кваліфікаційний іспит у межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), та визначено черговість етапів його проведення (перший етап – тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду; другий етап – тестування когнітивних здібностей; третій етап – виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду).
- Рішенням Комісії від 17 квітня 2025 року № 89/зп-25 затверджено загальні результати першого етапу «Складання кваліфікаційного іспиту» кваліфікаційного оцінювання, до другого етапу «Дослідження досьє та проведення співбесіди» у межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних загальних судах допущено 706 кандидатів, зокрема Кушнір Б.Б.
- Відповідно до пункту 8.2 Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 19 червня 2024 року № 185/зп-24, у разі якщо на момент складання іспиту анонімне тестування з історії української державності не проводиться, кожному учаснику, який успішно склав інші тестування та виконав відповідні практичні завдання, додається 40 балів до загального результату іспиту.
- Згідно з пунктом 62 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону анонімне тестування з історії української державності не проводиться в межах кваліфікаційного іспиту під час конкурсів на зайняття вакантних посад суддів, оголошених рішеннями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23.
- З огляду на зазначене Кушнір Б.Б. отримала такі результати першого етапу «Складання кваліфікаційного іспиту» кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних загальних судів у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами).
|
професійна компетентність |
когнітивні здібності |
46,3 |
364,80 |
|
знання історії української державності |
40 |
||
|
знання у сфері права та зі спеціалізації суду |
145 |
||
|
здатність практичного застосування знань у сфері права у суді відповідного рівня та спеціалізації |
133,5 |
- Відповідно до підпункту 6.3.3 Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів учасник визнається таким, що успішно склав етап іспиту (крім тестування щодо когнітивних здібностей), у разі набрання 75 або більше відсотків від максимально можливого бала. Учасник визнається таким, що успішно склав тестування когнітивних здібностей, у разі набрання встановленого Комісією середнього допустимого та більшого бала тестування.
- Отже, загальна кількість балів, отриманих Кушнір Б.Б. за кваліфікаційний іспит, становить 364,80 бала із 400 можливих, що свідчить про підтвердження нею здатності здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді за критерієм професійної компетентності.
Проведення спеціальної перевірки.
- Відповідно до статті 75 Закону, статей 56-58 Закону України «Про запобігання корупції» та Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2022 № 959), Вищою кваліфікаційною комісією суддів України організовано проведення спеціальної перевірки стосовно Кушнір Б.Б.
- Запити про надання відомостей стосовно Кушнір Б.Б. надіслано до Державної судової адміністрації України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Національного агентства з питань запобігання корупції, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України. На запити одержано інформацію з Державної судової адміністрації України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України. Крім того, в Єдиному державному реєстрі судових рішень перевірено відомості про кандидата на посаду судді на предмет обмеження дієздатності або недієздатності.
- Листом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – Національне агентство) від 08 серпня 2025 року № 49-01/68011-25 до Комісії надіслано результати спеціальної перевірки достовірності відомостей, зазначених у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларація), за 2024 рік.
- За результатами спеціальної перевірки не виявлено фактів декларування недостовірних відомостей про майно або інший об’єкт декларування, що має вартість, які можуть відрізнятися від достовірних на суму, що дорівнює або перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, установлених на день подання такої декларації.
- Отже, під час проведення спеціальної перевірки не отримано інформації, яка беззастережно свідчить про невідповідність вимогам до кандидата на посаду судді. Результати спеціальної перевірки враховуються Комісією при встановленні відповідності кандидата критеріям доброчесності та професійної етики.
Дослідження досьє та проведення співбесіди (встановлення відповідності кандидата критеріям особистої та соціальної компетентності, а також критеріям професійної етики та доброчесності).
Стислий опис проходження другого етапу кваліфікаційного оцінювання.
- Згідно з рішенням Комісії від 17 квітня 2025 року № 89/зп-25 до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), допущено 706 кандидатів на посади суддів апеляційних загальних судів, які успішно склали кваліфікаційний іспит, зокрема Кушнір Б.Б.
- Відповідно до протоколу повторного розподілу між членами Комісії від 01 серпня 2025 року доповідачем за результатами розгляду матеріалів кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Кушнір Б.Б. визначено члена Комісії Сабодаша Р.Б.
- Листом Комісії від 06 серпня 2025 року № 21-6808/25 кандидатам на посади суддів в апеляційних загальних судах запропоновано надати Комісії для долучення до досьє та оцінювання під час співбесіди пояснення та докази (за наявності), які, на їх думку, підтверджують відповідність критеріям особистої та соціальної компетентності. Водночас увагу кандидатів акцентовано на пункті 5.6 розділу 5 Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, в якому визначено вагу критеріїв та показників під час кваліфікаційного оцінювання. Зокрема, особиста компетентність ‒ 50 балів (рішучість та відповідальність ‒ 25 балів, безперервний розвиток ‒ 25 балів) і соціальна компетентність ‒ 50 балів (ефективна комунікація ‒ 12,5 бала, ефективна взаємодія ‒ 12,5 бала, стійкість мотивації ‒ 12,5 бала, емоційна стійкість ‒ 12,5 бала).
- 20 серпня 2025 року до Комісії надійшли пояснення та докази від кандидата Кушнір Б.Б. на виконання листа Комісії від 06 серпня 2025 року № 21-6808/25. Кандидат надала інформацію, яка, на її думку, підтверджує її відповідність показникам критерію особистої компетентності: «Рішучість та відповідальність», «Безперервний розвиток», та показникам критерію соціальної компетентності: «Ефективна комунікація», «Ефективна взаємодія», «Стійкість мотивації», «Емоційна стійкість».
- До Комісії 30 квітня 2026 року надійшло рішення Громадської ради доброчесності (далі – ГРД) про надання інформації стосовно кандидата на посаду судді Кушнір Богдани Богданівни, затверджене 27 квітня 2026 року (далі – Інформація).
- Підставою для надання Інформації слугували виявлені ГРД обставини.
- Кандидат ухвалювала рішення про звільнення осіб від відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі ‒ КУпАП), з подальшою передачею матеріалів на розгляд трудовим колективам.
- За результатами дослідження Єдиного державного реєстру судових рішень (далі – ЄДРСР) ГРД виявлено 4 постанови, ухвалені кандидатом, у справах № № 150/668/17, 150/664/17, 150/151/20, 150/225/17, в яких використано однакове за змістом формулювання стосовно підстав звільнення осіб від адміністративної відповідальності.
- У своїх поясненнях Кушнір Б.Б. зазначила, що в усіх випадках правопорушники були офіційно працевлаштовані на підприємствах та в товариствах. У справах № 150/664/17 та № 150/151/20 правопорушники працювали тривалий час на посадах тракториста та водія відповідно, виключно позитивно характеризувалися за місцем роботи, вперше вчинили таке правопорушення, беззаперечно визнали свою провину та щиро розкаялись, адже в разі позбавлення їх водійського посвідчення вони могли втратити роботу, єдиний заробіток у сім’ї, що призвило б до важкого матеріального становища для родин. Ці обставини були тотожними у всіх справах, тому обґрунтування прийнятих рішень також практично однакові за змістом.
- Кандидат пояснила, що у справі № 150/664/17 правопорушник перебував на посаді тракториста вказаного підприємства, вчинив правопорушення під час виконання ним трудових обов’язків, в результаті чого товариству було завдано збитків. Підставою для застосування заходів громадського впливу стали запевнення правопорушника та керівництва СТОВ «Агрокряж», що відшкодувати матеріальну шкоду товариству можливо, якщо не позбавляти його права керування трактором та продовжити трудові відносини.
- ГРД зауважила, що керування транспортним засобом у стані сп’яніння є одним із найнебезпечніших правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху, адже створює реальну загрозу життю і здоров’ю, як самого водія, так і інших учасників руху, а тому обставини стосовно звільнення осіб від відповідальності за вчинення таких дій потребують уточнення, оскільки породжують сумніви в чесності та непідкупності судді і негативно впливають на авторитет суду.
- ГРД встановила, що після призначення на посаду судді Чернівецького районного суду Вінницької області кандидат у деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларація), відобразила безоплатне користування житловим будинком та земельною ділянкою, розташованими у с. Мазурівка Вінницької області, що на праві власності належать ОСОБА_1.
- У своїх поясненнях кандидат зазначила, що впродовж 2014‒2021 років вона та її чоловік, ОСОБА_2, проживали у частині житлового будинку АДРЕСА_1 у с. Мазурівка Вінницької області на підставі усного договору оренди (найму, користування) майна з власником ОСОБА_1. Умовами користування цим будинком було проведення кандидатом ремонтних робіт у двох кімнатах та коридорі, переобладнання комори у вбиральню, підведення води до будинку, а також належне підтримання його житлового стану, оплата житлово-комунальних послуг тощо.
- Упродовж користування цим будинком ОСОБА_2 здійснив відповідні ремонтні роботи, зокрема монтаж водопровідної лінії, приєднання до мережі «Інтернет». Також родина кандидата підтримувала житловий стан будинку та сплачувала житлово-комунальні послуги (водопостачання, користування мережею «Інтернет», електроенергія).
- Також кандидат зауважила, що ані вона, ані члени її сім’ї не перебували у дружніх, родинних, службових чи інших відносинах із власником будинку, про який йдеться.
- В Інформації ГРД зазначено, що з 2021 року кандидат декларує безоплатне користування житловим будинком та земельною ділянкою, розташованими у с. Чернівці Мотилів-Подільського району Вінницької області, які на праві власності належать ОСОБА_3.
- У своїх поясненнях кандидат повідомила, що упродовж 2021–2024 років вона та її чоловік користувались житловим будинком АДРЕСА_2 у с. Чернівці на підставі усного договору оренди (найму, безоплатного користування) майна з власником ОСОБА_3. Умовами користування цим житловим будинком було догляд за домашніми тваринами (собака і коти), а також належне підтримання житлового стану будинку та прибудинкової земельної ділянки, оплата житлово-комунальних послуг.
- Кандидат зауважила, що ані вона, ані члени її сім’ї не перебували у дружніх, родинних, службових чи інших відносинах з власником цього будинку. Упродовж користування цим будинком чоловік кандидата здійснив ремонтні роботи, зокрема облаштував відмостки довкола будинку та відкриту терасу, вимостив подвір’я природнім камінням, відремонтував паркан. Також родина кандидата сплачувала житлово-комунальні послуги (водопостачання, електроенергія, користування мережею «Інтернет»), підтримували належний житловий стан будинку та прибудинкової території, доглядали тварин.
- ГРД звертає увагу, що під час користування будинком у с. Мазурівка Вінницької області упродовж 2015–2018 років кандидат у деклараціях не зазначала право користування земельною ділянкою, на якій він розташований. Користування такою земельною ділянкою відображено кандидатом у деклараціях з 2019 року.
- У своїх поясненнях кандидат зазначила, що упродовж 2015–2018 років у деклараціях не зазначала земельну ділянку, на якій розташований цей будинок, оскільки, зі слів власника будинку, ним не оформлювалось право власності на цю земельну ділянку в порядку спадкування. ОСОБА_1 успадкував тільки будинок.
- ГРД зазначила, що згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про джерела та суми доходів, отриманих від податкових агентів, та/або про суми доходів, отриманих самозайнятими особами, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи (далі – ДРФО), чоловік кандидата упродовж 2012–2015 років не отримував жодного доходу, що, на думку стороннього спостерігача, викликає обґрунтовані сумніви та припущення стосовно можливого отримання сім’єю неофіційних доходів без оподаткування.
- У своїх поясненнях кандидат зазначила, що з 2013 року призначена на посаду судді Чернівецького районного суду Вінницької області, що розташований на відстані 460 км від місця проживання її сім’ї. У зв’язку з необхідністю проживання кандидата за місцем знаходження суду було прийнято рішення про самостійний догляд її чоловіком за дітьми, які станом на 2013 рік ІНФОРМАЦІЯ_1.
- З огляду на складні умови проживання за місцем знаходження Чернівецького районного суду Вінницької області (будинок у с. Мазурівка потребував ремонту) чоловік кандидата почав мешкати разом з нею та проводити ремонтні роботи. Діти в цей період проживали з батьками кандидата. Надалі ОСОБА_2 проживав періодично з кандидатом (переважно в опалювальний період, оскільки будинки, які перебували в їх користуванні, мали пічне опалення), а також з дітьми у м. Львові.
- Окрім того, у 2022 та 2024 роках мати чоловіка кандидата, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Тому, враховуючи поважний вік ОСОБА_4 (____ року народження) та стан здоров’я, чоловік кандидата був вимушений доглядати її, оскільки після смерті її чоловіка у 2002 році вона проживала сама.
- З метою встановлення відповідності кандидата критеріям кваліфікаційного оцінювання членом Комісії – доповідачем 03 жовтня 2025 року надіслано лист голові Чернівецького районного суду Вінницької області про надання інформації про загальну кількість розглянутих суддею Кушнір Б.Б. заяв про самовідвід, відвід, справ про позбавлення батьківських прав, про визначення місця проживання дитини за позовом батька дитини, про встановлення факту проживання дитини разом з батьком, про визнання особи недієздатною, справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП.
- 15 жовтня 2025 року до Комісії надійшла відповідь на вказаний запит, в якій зазначено таке. За період з 28 липня 2020 року до 01 серпня 2024 року суддею Кушнір Б.Б. подано 4 заяви про самовідвід; заяви про відвід судді Кушнір Б.Б. не подавались; розглянуто 3 заяви про відвід інших суддів, 9 справ про позбавлення батьківських прав; 1 справу про визначення місця проживання дитини за позовом батька дитини; 11 справ про визнання особи недієздатною: у 5 справах заяву задоволено, у 6 справах заяву повернуто заявнику; 160 справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП: у 123 справах накладено адміністративне стягнення, закрито провадження у 37 справах, з яких у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення – 12 справ; 4 справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-6 КУпАП, з них у 3 справах накладено адміністративне стягнення, у 1 справі – провадження закрите у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
- З метою встановлення відповідності кандидата критеріям кваліфікаційного оцінювання членом Комісії – доповідачем 27 квітня 2026 року надіслано лист голові Франківського районного суду міста Львова про надання інформації про загальну кількість розглянутих суддею Кушнір Б.Б. заяв про самовідвід, відвід, справ про позбавлення батьківських прав, про визначення місця проживання дитини за позовом батька дитини, про встановлення факту проживання дитини разом з батьком, про визнання особи недієздатною, справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП.
- 30 квітня 2026 року до Комісії надійшла відповідь на вказаний запит, в якій зазначено таке. За період з 01 серпня 2024 року до 30 квітня 2026 року суддею Кушнір Б.Б. подано 5 заяв про самовідвід; 2 заяви про відвід судді Кушнір Б.Б.; розглянуто 6 заяв про відвід інших суддів; 1 справу про визначення місця проживання дитини за позовом батька дитини; 1 справу про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини; 5 справ про визнання особи недієздатною: у 1 справі заяву задоволено, у 1 справі заяву задоволено частково, у 2 справах заяву повернуто заявнику, 1 справу залишено без розгляду; 12 справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП: у 10 справах накладено адміністративне стягнення, закрито провадження у 2 справах; 1 справу про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-6 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення.
- З метою формування досьє кандидата на посаду судді апеляційного загального суду і проведення співбесіди 27 квітня 2026 року членом Комісії було направлено запит до ДП «Інформаційні судові системи» з метою отримання інформації про здійснення суддею повного доступу до ЄДРСР за 2022–2025 роки, зокрема про ключові слова і символи пошуку, дати пошуку, номери справ та документи, до яких було звернення користувача.
- 30 квітня 2026 року ДП «Інформаційні судові системи» надало в електронному вигляді запитувану інформацію щодо дій Кушнір Б.Б. в ЄДРСР.
- Кандидату 30 квітня 2026 року було надіслано Інформацію ГРД для надання пояснень та підтверджувальних документів (в разі наявності).
- 04 травня 2026 року до Комісії надійшла відповідь Кушнір Б.Б. на вказаний запит.
- Кушнір Б.Б. надано можливість ознайомитись із досьє кандидата на посаду судді.
- Співбесіду з кандидатом проведено 05 травня 2026 року. На початку співбесіди Кушнір Б.Б. ознайомлено з її правами. Встановлено відсутність обставин, що перешкоджають проведенню співбесіди. Кандидату також запропоновано надавати уточнювальну інформацію у разі виявлення неточностей чи неповноти відомостей за результатами дослідження досьє.
- Під час співбесіди Комісією обговорено: а) результати дослідження досьє; б) відповідність кандидата показникам критеріїв особистої і соціальної компетентності, а також критеріям доброчесності та професійної етики.
Встановлення відповідності кандидата критерію особистої компетентності.
- Із змісту пунктів 2.4–2.7 Положення про кваліфікаційне оцінювання вбачається, що особиста компетентність — це сукупність морально-психологічних якостей та поведінкових характеристик, що визначають здатність кандидата діяти рішуче та відповідально, самостійно, цілеспрямовано та стійко. Вона охоплює такі риси, як вміння приймати своєчасні й обґрунтовані рішення, готовність нести відповідальність за їх наслідки, прагнення до професійного розвитку та відкритість до зворотного зв’язку.
- Відповідність кандидата критерію особистої компетентності визначається через призму його відповідності показникам критерію особистої компетентності:
- Рішучість та відповідальність. Рішучість – це здатність кандидата на посаду судді вчасно приймати та не відкладати рішення у значущій для людини ситуації, навіть складні та непопулярні. Кандидат на посаду судді відповідає показнику рішучості, якщо вчасно приймає рішення, в тому числі складні та непопулярні; не відкладає рішення навіть попри наявні складнощі; демонструє розуміння невідкладності рішень, докладаючи максимальних, в тому числі додаткових/понаднормових, зусиль для їх вчасного прийняття, замість того щоб обґрунтовувати відтермінування зовнішніми чинниками. Відповідальність – це здатність кандидата на посаду судді брати на себе відповідальність за рішення та їх наслідки. Кандидат на посаду судді відповідає показнику відповідальності, якщо вміє оцінювати наслідки та приймати усвідомлені рішення; бере повну особисту відповідальність за свої рішення та їх наслідки; у разі виникнення перешкод та ускладнень не шукає можливості перекласти відповідальність на інших або зняти з себе відповідальність, посилаючись на зовнішні обставини.
- Безперервний розвиток – це свідомі та послідовні зусилля кандидата на посаду судді щодо професійного саморозвитку. Кандидат на посаду судді відповідає показнику безперервного розвитку, якщо він обʼєктивно оцінює свої сильні сторони та зони розвитку; запитує та відкрито сприймає зворотний зв’язок; виносить уроки з досвіду, зокрема з власних помилок, та коригує свої підходи та поведінку; має (принаймні усно) сформований план розвитку, визначає пріоритети щодо власного розвитку; регулярно займається саморозвитком, зокрема відвідує заходи з підвищення кваліфікації (тренінги, навчання, професійні конференції тощо); займає та підтримує активну позицію у фаховому середовищі, зокрема виконує наукові роботи та/або бере участь у проєктах юридичного спрямування, пише статті, колонки або блоги на правову тематику тощо.
- Пунктом 5.5 Положення про кваліфікаційне оцінювання визначено, що кандидат на посаду судді вважається таким, що відповідає критеріям особистої компетентності, у разі набрання не менше 75 відсотків від суми максимально можливих балів за критерій за результатами його оцінювання на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди»
- Вага критерію особистої компетентності та її показників визначена таким чином: особиста компетентність ‒ 50 балів, з яких: рішучість та відповідальність ‒ 25 балів; безперервний розвиток ‒ 25 балів.
- Комісія відзначає, що Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, а також Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям оцінювання та засоби їх встановлення об’єднані принципом особистої відповідальності кандидата за подання повної, достовірної та переконливої інформації про його відповідність встановленим критеріям.
- Цей обов’язок охоплює не лише надання Комісії загальних біографічних чи майнових даних, але й відомостей, які мають значення для оцінки особистої компетентності.
- Таким чином, при оцінюванні особистої компетентності важлива роль відводиться активній участі кандидата в підтвердженні своєї відповідності встановленим показникам критерію. Пасивна позиція або надання лише формальних відомостей без належного обґрунтування, саморефлексії та фахового змісту можуть негативно впливати на оцінювання Комісією відповідного критерію.
- Не менш важлива роль у формуванні стійкого уявлення члена Комісії про рівень відповідності кандидата на посаду судді критерію особистої компетентності відводиться співбесіді. Саме у процесі співбесіди члени Комісії мають можливість безпосередньо оцінити здатність кандидата до самостійного прийняття рішень у складних обставинах, готовність нести персональну відповідальність за наслідки своєї професійної діяльності, а також рівень усвідомлення ним потреби у постійному вдосконаленні знань, навичок і професійних якостей.
- Особливо важливою є здатність кандидата детально та переконливо пояснити твердження, викладені в мотиваційному листі, а також надати чіткі й узгоджені пояснення щодо відомостей, які підтверджують відповідність показникам особистої компетентності.
- Саме під час співбесіди формується остаточна оцінка кандидата на посаду судді. У зв’язку з цим Комісія підкреслює, що оцінювання особистої компетентності має індивідуальний характер і здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням. Показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та у сукупності.
- Відповідно до пункту 5.7 Положення про кваліфікаційне оцінювання критерії (показники) особистої та соціальної компетентності оцінюються Комісією у складі палати або колегії шляхом обчислення середнього арифметичного бала. У разі проведення оцінювання критеріїв (показників) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» Комісією у складі колегії обчислення середнього арифметичного бала здійснюється на підставі оцінок всіх членів колегії.
- Надані кандидатом Кушнір Б.Б. документи, а також її відповіді під час послідовного обговорення показників особистої компетентності на співбесіді індивідуально оцінені членами Комісії таким чином:
|
Критерій |
Показник |
Бали, виставлені членами Комісії за показниками |
Розрахований за п. 5.7 середній бал |
Бал за критерій |
|||
|
особиста компетентність |
рішучість |
19 |
18 |
19 |
18,67 |
37,50 |
|
|
відповідальність |
|||||||
|
безперервний розвиток |
19 |
18,5 |
19 |
18,83 |
|||
- Отже, надана кандидатом інформація в письмових поясненнях та під час співбесіди продемонструвала належний рівень рішучості, відповідальності та безперервного розвитку кандидата.
- За результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також з урахуванням індивідуальних оцінок членів колегії за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цим критерієм, становить 37,50 бала із 50 можливих, що становить 75% (37,5 бала) максимально можливого бала, тому Комісія виснує, що кандидат підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді за критерієм особистої компетентності.
Встановлення відповідності кандидата критерію соціальної компетентності.
- Із змісту пунктів 2.8–2.12 Положення про кваліфікаційне оцінювання вбачається, що соціальна компетентність ‒ це сукупність морально-психологічних якостей, поведінкових установок і міжособистісних навичок кандидата, що забезпечують ефективну взаємодію, конструктивну комунікацію та здатність зберігати професійну мотивацію і психологічну стійкість у складних ситуаціях, притаманних судовій діяльності. Зазначена компетентність відображає здатність судді налагоджувати та підтримувати належну комунікацію з учасниками процесу, колегами та суспільством, керувати емоціями, ухвалювати рішення в умовах міжособистісної напруги чи конфлікту, діяти з дотриманням поваги до людської гідності та прав сторін.
- Відповідність кандидата критерію соціальної компетентності визначається через призму його відповідності показникам критерію соціальної компетентності:
- Ефективна комунікація ‒ це здатність кандидата на посаду судді ефективно використовувати комунікацію як інструмент для формування повного розуміння ситуації, встановлення взаєморозуміння та консенсусу у взаємодії з іншими. Кандидат на посаду судді відповідає показнику ефективної комунікації, якщо вміє чути та розуміти точку зору інших; чітко та структуровано доносить свою позицію; обґрунтовує свої рішення раціональними, цілісними та послідовними аргументами; здатний відстоювати свою позицію та впливати на думку інших; впевнено та переконливо виступає перед аудиторією.
- Ефективна взаємодія ‒ це здатність кандидата на посаду судді будувати конструктивні стосунки з колегами та іншими представниками професійного середовища на основі професійних цілей та цінностей, а не особистих інтересів. Кандидат на посаду судді відповідає показнику ефективної взаємодії, якщо проявляє повагу та докладає свідомих зусиль для розуміння інших точок зору; не провокує сам та не допускає виникнення міжособистісних конфліктів; здатний вживати ефективних заходів для вирішення робочих суперечок.
- Стійкість мотивації ‒ це усвідомлена мотивація кандидата на посаду судді до тривалого виконання професійних обов’язків судді в межах закону. Кандидат на посаду судді відповідає показнику стійкості мотивації, якщо має та демонструє усвідомлену (не ситуативну) мотивацію до роботи на посаді судді; розуміє всі виклики та складнощі такої роботи; може переконливо пояснити, що мотивує його до роботи; має сталу та усвідомлену мотивацію до служіння суспільству та розбудови правової держави.
- Емоційна стійкість ‒ це здатність кандидата на посаду судді ефективно управляти своїми емоційними станами. Кандидат на посаду судді відповідає показнику емоційної стійкості, якщо він на прикладах доводить свою здатність проявляти емоційну стійкість у стресових ситуаціях та під психологічним тиском; переконливо на прикладах розповідає, як відновлюється від стресу та напруги у професійній діяльності, та демонструє під час співбесіди здатність утримувати фокус та зберігати емоційну рівновагу, відповідаючи на запитання членів Комісії, в тому числі на складні та провокаційні (зокрема, щодо статків, доходів, доброчесності).
- Пунктом 5.5 Положення про кваліфікаційне оцінювання визначено, що кандидат на посаду судді вважається таким, що відповідає критерію соціальної компетентності, у разі набрання не менше 75 відсотків від суми максимально можливих балів за критерій за результатами його оцінювання на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди».
- Вага критерію соціальної компетентності та його показників визначена таким чином: соціальна компетентність ‒ 50 балів, з яких: ефективна комунікація ‒ 12,5 бала; ефективна взаємодія ‒ 12,5 бала; стійкість мотивації ‒ 12,5 бала; емоційна стійкість ‒ 12,5 бала.
- Під час оцінювання відповідності кандидата критерію соціальної компетентності саме на кандидата покладається обовʼязок надання повної, достовірної та переконливої інформації про його відповідність критерію соціальної компетентності. Цей обов’язок охоплює не лише загальні біографічні чи майнові дані, а й ті відомості, що мають значення для оцінки соціальних компетентностей.
- Таким чином, оцінювання кандидата за критерієм соціальної компетентності здійснюється за його активної участі у підтвердженні своєї відповідності встановленим показникам критерію. Пасивна позиція або надання лише формальних відомостей без належного обґрунтування, саморефлексії та фахового змісту можуть негативно впливати на оцінювання Комісією відповідного критерію.
- Як і в оцінюванні особистої компетенції, не менш важлива роль у формуванні стійкого уявлення члена Комісії про рівень відповідності кандидата на посаду судді критерію соціальної компетентності відводиться співбесіді. Саме у процесі співбесіди члени Комісії мають можливість безпосередньо оцінити здатність кандидата до відкритого діалогу, сприйняття критичних запитань без агресії чи захисних реакцій, готовність визнавати помилки, а також загальну здатність до ефективної взаємодії з іншими особами в умовах підвищеного психологічного навантаження.
- Важливою ознакою сформованої соціальної компетентності є здатність кандидата чітко й аргументовано пояснити твердження мотиваційного листа, а також надати змістовні, логічно узгоджені відповіді на запитання щодо відомостей, наданих на підтвердження відповідності цьому критерію. Це свідчить про рівень відкритості, здатність до самоспостереження, уміння адаптуватися до комунікативного контексту та працювати у взаємодії з іншими, що є ключовими елементами соціальної компетентності судді.
- Саме під час співбесіди формується остаточна оцінка кандидата на посаду судді. У зв’язку з цим Комісія підкреслює, що оцінювання соціальної компетентності має індивідуальний характер і здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням. Показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та у сукупності.
- Комісія звертає увагу також на те, що відповіді на деякі запитання мали переважно загальний, описовий характер і не завжди демонстрували конкретні приклади відповідності показникам.
- Відповідно до пункту 5.7 Положення про кваліфікаційне оцінювання критерії (показники) особистої та соціальної компетентності оцінюються на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» Комісією у складі палати або колегії шляхом обчислення середнього арифметичного бала. У разі проведення оцінювання критеріїв (показників) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» Комісією у складі колегії обчислення середнього арифметичного бала здійснюється на підставі оцінок всіх членів колегії.
- Надані кандидатом Кушнір Б.Б. документи, а також її відповіді під час послідовного обговорення показників соціальної компетентності на співбесіді були індивідуально оцінені членами Комісії таким чином:
|
Критерій |
Показник |
Бали, виставлені членами Комісії за показниками |
Розрахований за п. 5.7 середній бал |
Бал за критерій |
|||
|
соціальна компетентність |
ефективна комунікація |
9 |
9 |
9 |
9,00 |
37,66 |
|
|
ефективна взаємодія |
9 |
9 |
9 |
9,00 |
|||
|
стійкість мотивації |
10 |
11 |
10 |
10,33 |
|||
|
емоційна стійкість |
9 |
10 |
9 |
9,33 |
|||
- Отже, надана інформація та участь у співбесіді продемонстрували належний рівень соціальної компетентності.
- За результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також з урахуванням індивідуальних оцінок членів колегії за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цим критерієм, становить 37,66 бала із 50 можливих, що становить більше 75% (37,5 бала) максимально можливого бала, тому Комісія виснує, що кандидат відповідає критерію соціальної компетентності.
Загальні принципи, застосовані Комісією при встановленні відповідності кандидата критерію професійної етики та доброчесності.
- Насамперед Комісія відзначає, що доброчесність та професійна етика ‒ це взаємопов’язаний комплекс морально-етичних якостей кандидата на посаду судді, що підтверджує його незалежність, чесність та відкритість як у службовій діяльності, так і поза її межами. Він охоплює принципи неупередженості, непідкупності, відповідального ставлення до етичних норм та бездоганної поведінки у професійній діяльності та особистому житті. Цей комплекс також включає законність джерел походження майна кандидата на посаду судді, відповідність рівня його життя та життя членів його сім’ї задекларованим доходам, а також узгодженість способу життя кандидата із його попереднім правовим статусом.
- Таким чином, на переконання Комісії, доброчесність і професійна етика є фундаментальним критерієм, який забезпечує суспільну довіру до судової влади та гарантує дотримання принципів верховенства права.
- Функціонування судової влади, до складу суддівського корпусу якої входитимуть судді, які не відповідають критерію доброчесності та професійної етики, є таким, що не відповідає очікуванням суспільства та фактично ставить під загрозу інтереси національної безпеки, громадського порядку та захист прав і свобод людей.
- Хоча Комісія виходить із того, що кандидат на посаду судді відповідає критерію доброчесності та професійної етики, однак така презумпція є спростовною, а рівень відповідності критерію доброчесності та професійної етики підлягає з’ясуванню у процесі кваліфікаційного оцінювання.
- Відповідність кандидата на посаду судді критерію доброчесності та професійної етики встановлюється за такими показниками:
- Незалежність.
- Чесність.
- Неупередженість.
- Сумлінність.
- Непідкупність.
- Дотримання етичних норм і бездоганна поведінка у професійній діяльності та особистому житті.
- Законність джерел походження майна, відповідність рівня життя судді (кандидата на посаду судді) або членів його сім’ї задекларованим доходам, відповідність способу життя судді (кандидата на посаду судді) його статусу.
- Наповнюють змістом ці показники затверджені рішенням Вищої ради правосуддя від 17 грудня 2024 року № 3659/0/15-24 Єдині показники для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді) (далі – Єдині показники).
- Відповідно до пункту 5.10 Положення про кваліфікаційне оцінювання суддя (кандидат на посаду судді) не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики, якщо встановлено невідповідність або існує обґрунтований сумнів у відповідності хоча б одному показнику, визначеному пунктом 2.13 цього Положення.
У такому разі кандидат на посаду судді визнається таким, що не відповідає критерію доброчесності та професійної етики, і цей критерій оцінюється у 0 балів.
- Для встановлення невідповідності критерію доброчесності та професійної етики (істотна невідповідність) використовується стандарт обґрунтованого сумніву, за яким для прийняття рішення мають існувати відповідні та достатні фактичні дані, які є переконливими для звичайної розсудливої людини. Обставинами, що вказують на їх істотність, є, зокрема: тяжкість діяння та його наслідки, суб’єктивна сторона поведінки, історичний контекст події, систематичність, давність порушення тощо.
Відповідно до пункту 5.11 Положення про кваліфікаційне оцінювання оцінюються обставини, що вказують на істотність порушення: тяжкість діяння та його наслідки, суб’єктивна сторона, історичний контекст, систематичність, давність тощо.
- У разі якщо обставини не є настільки переконливими, щоб підтвердити невідповідність критерію (у значенні пункту 5.10 Положення про кваліфікаційне оцінювання), проте вказують на значне відхилення від очікуваних стандартів (суттєва невідповідність), Комісія може знизити бали за конкретний показник на 15 балів, що передбачено пунктом 5.12 Положення про кваліфікаційне оцінювання.
На цьому етапі враховуються ознаки, що створюють ймовірність відхилення від очікуваних стандартів, навіть якщо фактичні дані не є повними чи остаточними. На переконання Комісії, такий підхід дозволяє фокусувати увагу на потенційно проблемних випадках і є прийнятним для прийняття рішень в межах конкурсної процедури з мінімальними негативними наслідками для кандидата. При цьому з метою обмеження дискреції Комісії сума балів є фіксованою, а зниження оцінки потребує окремого голосування під час закритого обговорення.
- Отже, встановлення невідповідності показникам відбувається через призму істотності та суттєвості невідповідності тому чи іншому показнику. На переконання Комісії, поєднання оцінки ризику як попереднього фільтру та обґрунтованого сумніву як фінального критерію дозволяє забезпечити баланс між ефективністю процедури та захистом прав і репутації кандидатів.
Встановлення відповідності кандидата критерію професійної етики та доброчесності.
- Надаючи оцінку доводам ГРД та поясненням кандидата, Комісія виходить із такого.
- Стосовно ухвалених кандидатом судових рішень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, Комісія встановила таке.
- На запит Комісії Чернівецький районний суд Вінницької області листом від 15 жовтня 2025 року надав інформацію про загальну кількість розглянутих суддею справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, за період з 28 липня 2022 року до 01 серпня 2024 року. Так, суддею Кушнір Б.Б. розглянуто 160 справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, ухвалено судові рішення: про накладення адміністративного стягнення – 123 справи, про закриття провадження у справі – 37 справ, із них у зв’язку із закінчення строків накладення адміністративного стягнення – 12 справ.
- На запит Комісії Франківській районний суд міста Львова листом від 30 квітня 2026 року надав інформацію про загальну кількість розглянутих суддею справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, за період з 01 серпня 2024 року до 30 серпня 2026 року. Так, суддею Кушнір Б.Б. розглянуто 12 справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, ухвалено судові рішення: про накладення адміністративного стягнення – 10 справ, про закриття провадження у справі – 2 справи.
- За результатами дослідження відомостей із ЄДРСР, зокрема щодо підстав закриття проваджень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, Комісія встановила таке.
- Зокрема, кандидатом 23 листопада 2017 року ухвалена постанова у справі № 150/664/17 про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 124-4, 124, частиною четвертою статті 130 КУпАП. Згідно з обставинами справи № 150/664/17 21 жовтня 2017 року о 20:00 в с. Вила-Ярузькі на території СТОВ «Агрокряж» особа керувала трактором ХТЗ, здійснила рух заднім ходом, в результаті чого пошкодила кран цистерни з рідким добривом, чим завдала матеріальної шкоди СТОВ «Агрокряж». Отже, особа порушила вимоги пункту 10.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі — Правила дорожнього руху), відповідальність за що передбачена статтею 124 КУпАП. Відтак особа залишила місце скоєння дорожньо-транспортної пригоди (далі — ДТП), порушивши вимоги пункту 2.10 «а» Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачена статтею 124 – 4 КУпАП. Після вчинення ДТП вказана особа вживала алкогольні напої, чим порушила вимоги пункту 2.10 «є» Правил дорожнього руху України, відповідальність за що передбачена частиною четвертою статті 130 КУпАП.
- Вказана особа у судовому засіданні визнала, що здійснила зіткнення з резервуаром, після чого відразу ж повідомила засобами телефонного зв’язку про цей факт головного інженера і агронома. Невдовзі вони приїхали на місце пригоди і були присутніми під час усунення наслідків наїзду разом із різноробочим СТОВ «Агрокряж». Винна особа допомогла усунути витік аміачної води (мінеральних добрив) із резервуара. Працівники служби охорони повідомили поліцію про ДТП, однак особа їх не дочекалась, оскільки, усуваючи наслідки аварії, намочила одяг хімікатами, що спричинило подразнення шкіри, тому змушена була піти додому переодягнутися, в отже, покинула місце ДТП. Вдома ця особа випила 100—150 грамів горілки. Близько 8 години ранку 22 жовтня 2017 року директор СТОВ «Агрокряж» разом зі службою безпеки товариства повезли особу в лікарню – Чернівецьку ЛПЛ для проведення експертизи і визначення стану алкогольного сп’яніння. Було складено довідку про стан алкогольного сп’яніння, протокол про адміністративне правопорушення та вилучено посвідчення водія. Під час огляду на стан алкогольного сп’яніння були присутні працівники поліції.
- Враховуючи характер вчиненого правопорушення, притягнення до адміністративної відповідальності особи вперше, повне визнання особою своєї вини, щире каяття у вчиненому, виключно позитивну характеристику за місцем роботи та за місцем проживання, а також клопотання трудового колективу про передачу їм матеріалів справи про адміністративне правопорушення для розгляду, судом ухвалено рішення про застосування стосовно цієї особи заходу громадського впливу на підставі статті 21 КУпАП та звільнення від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 122-4, 124, частиною четвертою статті 130 КУпАП, із передачею матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд трудового колективу СТОВ «Агрокряж», провадження у справі закрито.
- Кандидатом 20 квітня 2017 року ухвалена постанова у справі № 150/225/17 про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП. Згідно з обставинами цієї справи 08 березня 2017 року о 23:35 в смт Чернівці Вінницької області особа керувала автомобілем марки «OPEL ASTRA» в стані алкогольного сп’яніння. Огляд проводився за допомогою приладу «Драгер» (тест № 1423, результат 0,81 %), в присутності двох свідків. Особою порушено вимоги пункту 2.9 Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачено частиною першою статтею 130 КУпАП. Як зазначено в постанові, особа працює в центрі поштового зв’язку № 4 Вінницької дирекції ПАТ Укрпошта, звідки має єдиний дохід, який дозволяє утримувати сім’ю, просить звільнити її від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд трудового колективу в порядку статті 21 КУпАП. Суду було надано відповідне клопотання.
- З огляду на характер вчиненого правопорушення, притягнення до адміністративної відповідальності особи вперше, клопотання трудового колективу, заяву порушника судом ухвалено рішення про застосування заходу громадського впливу стосовно цієї особи, звільнення її від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд трудового колективу Центру поштового зв’язку № 4 Вінницької дирекції ПАТ «Укрпошта» на підставі статті 21 КУпАП, провадження у справі закрито.
- За аналогічних підстав кандидат ухвалювала рішення про передачу матеріалів про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 130 КУпАП, на розгляд трудового колективу, внаслідок чого правопорушників було звільнено від адміністративної відповідальності у справах №№ 150/151/20, 150/668/17.
- Водночас, на думку Комісії, під час ухвалення цих рішень судом не було враховано об’єктивної оцінки сутності скоєного діяння, що визначається його суспільною небезпечністю, зокрема тяжкості наслідків. Натомість під час ухвалення цих рішень кандидатом використано однакове за змістом формулювання підстав звільнення осіб від адміністративної відповідальності.
- У своїх поясненнях від 04 травня 2026 року кандидат зауважила, що під час розгляду вказаних справ у 2017 році стаття 21 КУпАП (виключена на підставі Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення адміністративної відповідальності за незаконну торгівлю пальним» від 06 жовтня 2022 року № 2657-IX) передбачала можливість передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд трудового колективу за умови, що до особи правопорушника доцільно застосувати такий захід громадського впливу. Про заходи громадського впливу, застосовані до осіб, які вчинили правопорушення, передбачені, зокрема, у статті 130 КУпАП, власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, або громадська організація повинні не пізніш як у десятиденний строк з дня одержання матеріалів повідомити орган (посадову особу), який надіслав матеріали.
- Тобто можливість передачі матеріалів на розгляд трудового колективу була прямо передбачена частиною другою статті 21 КУпАП.
- Кандидат зазначила, що у кожній конкретній справі нею оцінювались суспільна небезпечність інкримінованого особам правопорушення та тяжкість його наслідків, а також можливість закриття справи про адміністративне правопорушення шляхом застосування до особи правопорушника заходу громадського впливу.
- Крім цього, кандидат зауважила, що статтею 280 КУпАП передбачено прямий обов’язок судді з’ясувати, зокрема, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу.
- Статтею 23 КУпАП визначено мету адміністративного стягнення та зазначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Заходи громадського впливу згідно з вимогами КУпАП застосовуються лише за заявою громадської організації чи трудового колективу, з урахуванням конкретних обставин справи, характеру вчиненого правопорушення, його наслідків і особи правопорушника.
- За весь час здійснення судочинства кандидатом було ухвалено лише 4 рішення про застосування до правопорушників заходів громадського впливу.
- В усіх справах правопорушники були офіційно працевлаштовані на підприємствах та в товариствах. У справах № 150/664/17 та № 150/151/20 правопорушники працювали тривалий час на посадах тракториста та водія відповідно, виключно позитивно характеризувалися за місцем роботи, вперше вчинили адміністративне правопорушення, беззаперечно визнали свою вину та щиро розкаялись, адже в разі позбавлення їх водійського посвідчення вони можуть втратити роботу, єдиний заробіток в сім’ї.
- Ці обставини були тотожними у всіх справах, тому обґрунтування прийнятих рішень також практично однакові за змістом.
- Кандидат зауважила, що у справі № 150/664/17 особа на момент вчинення правопорушення перебувала на посаді тракториста підприємства і виконувала свої трудові обов’язки. Внаслідок вчиненого правопорушення підприємству було завдано збитків. Підставою для застосування заходів громадського впливу стало запевнення правопорушника та керівництва СТОВ «Агрокряж» про можливість відшкодування матеріальної шкоди товариству, якщо не позбавляти його права керування трактором та продовжити трудові відносини.
- У справах №º№ 150/664/17, 150/668/17, 150/225/17 такі заходи були виправданими та досягли виховної мети, передбаченої статтею 23 КУпАП, оскільки випадків вчинення вказаними особами аналогічних чи інших правопорушень не було, що підтверджується відомостями з сайту «Судова влада України».
- Як визначено у постановах у справах про адміністративне правопорушення, відповідно до частини другої статті 21 КУпАП колектив відповідного підприємства зобов’язано не пізніше як у десятиденний строк з дня одержання матеріалів повідомити суд про заходи громадського впливу, які застосувались до правопорушників.
- Відповідно до наявної в системі «Документообігу суду «Д-3» Чернівецького районного суду Вінницької області інформації 21 грудня 2017 року Фермерське господарство «ВВВ» надіслало до суду рішення зборів трудового колективу щодо вжиття заходів громадського впливу до правопорушника (справа № 150/688/17); 26 грудня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрокряж» надіслало до суду протокол засідання загальних зборів щодо вжиття заходів громадського впливу до правопорушника (справа № 150/664/17); 30 липня 2020 року філією «Томашпільський райавтодор» Чернівецького ДРП надіслано до суду повідомлення про застосування заходів громадського впливу до правопорушника (справа № 150/151/20).
- Стосовно заходів громадського впливу, які застосувались до правопорушника (справа № 150/225/17), кандидат пояснила, що система документообігу Чернівецького районного суду Вінницької області не містить інформації про виконання колективом ПАТ «Укрпошти» обов’язку згідно з постановою суду та про застосовані заходи впливу.
- Оскільки матеріали справ за 2017—2020 роки про притягнення до адміністративної відповідальності не зберігались в електронній формі та зі сплив трирічний термін їх зберігання в архіві суду, кандидат позбавлена можливості надати інформацію стосовно заходів громадського впливу, які були застосовані до кожного із правопорушників у цих справах.
- Водночас кандидат зазначила, що нормами чинного на той час законодавства було не передбачено судового контролю за виконанням рішень у таких справах, як і можливості скасування ухвалених постанов із накладенням адміністративного стягнення.
- Насамперед Комісія наголошує, що вона не має повноважень у межах кваліфікаційного оцінювання надавати оцінку судовим рішенням, прийнятим суддею Кушнір Б.Б., натомість оцінює поведінку судді з огляду на вимоги Кодексу суддівської етики, затвердженого рішенням ХІ з’їзду суддів України від 22 лютого 2012 року (далі – Кодекс).
- Не надаючи оцінку судовим рішенням, Комісія відзначає, що відповідно до статей 6, 7 Кодексу суддівської етики, затвердженого рішенням ХІ з’їзду суддів України від 22 лютого 2013 року, суддя повинен виконувати свої професійні обов’язки незалежно, виходячи виключно з фактів, установлених на підставі власної оцінки доказів, розуміння закону, верховенства права, що є гарантією справедливого розгляду справи в суді, незважаючи на будь-які зовнішні впливи, стимули, загрози, втручання або публічну критику. Суддя повинен старанно й неупереджено виконувати покладені на нього обов’язки та вживати заходів для поглиблення своїх знань та вдосконалення практичних навичок. Подібні за змістом положення містяться і в статтях 6 та 7 Кодексу суддівської етики, затвердженого рішенням ХX з’їзду суддів України від 18 вересня 2024 року.
- У Коментарі до Кодексу суддівської етики, затвердженому рішенням Ради суддів України від 02 березня 2026 року № 14, відзначається, що згідно з пунктом 7 Висновку № 7(2005) Консультативної ради європейських суддів метою судочинства є вирішення спорів, і, ухвалюючи рішення, суд виконує як «нормативну», так і «виховну» роль, надаючи громадянам відповідне керівництво, інформацію та гарантуючи дотримання закону і його практичне застосування.
- Ефективна система правосуддя функціонує на благо широкого загалу суспільства, а не тільки тих осіб, справи яких розглядаються в суді.
- Відповідно до статей 6, 7 Кодексу суддя повинен виконувати свої професійні обов’язки незалежно, виходячи виключно з фактів, установлених на підставі власної оцінки доказів, розуміння закону, верховенства права, що є гарантією справедливого розгляду справи в суді, незважаючи на будь-які зовнішні впливи, стимули, загрози, втручання або публічну критику. Суддя повинен старанно й неупереджено виконувати покладені на нього обов’язки та вживати заходів для поглиблення своїх знань та вдосконалення практичних навичок.
- Комісія беззастережно підтримує положення Коментаря до Кодексу суддівської етики, затвердженого рішенням Ради суддів України від 04 лютого 2016 року № 1, що також містяться у Коментарі до Кодексу суддівської етики, затвердженому рішенням Ради суддів України від 02 березня 2026 року № 14, у частині того, що довіра з формуванням суспільної думки націлена на правомірні очікування з боку громадськості певної моделі поведінки від суддів, що втілюється в ефективному відправленні судочинства та виступає мірою реалізації завдань справедливого суду.
- Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
- Звільнення від покарання також може свідчити про невиконання завдань адміністративної відповідальності щодо виховання особи, яка вчинила таке правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
- Підпунктом «а» пункту 2.9 Правил дорожнього руху визначено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Згідно з пунктом 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
- Згідно з частиною першою статті 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб – накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- Адміністративне правопорушення, передбачене статтею 130 КУпАП, має підвищену суспільну небезпечність порівняно з іншими встановленими цим Кодексом правопорушеннями, безпідставне звільнення правопорушників має вкрай негативні наслідки, розгляд вказаної категорії справ є суспільно значущим та має значний суспільний інтерес.
- Проте, на думку Комісії, мети юридичної відповідальності не буде досягнено, якщо особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, систематично не притягатимуться до адміністративної відповідальності у зв’язку з малозначністю.
- Звільнення від покарання також може свідчити про невиконання завдань КУпАП щодо виховання особи, яка вчинила таке правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
- Надмірно формальні дії судді щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, Комісією у складі колегії враховані як такі, що впливають на оцінку відповідності судді критеріям професійної етики та доброчесності.
- Під час закритого обговорення Комісія у складі колегії одноголосно вирішила зменшити бали за показником «сумлінність» критеріїв професійної етики та доброчесності на 15 балів.
- Стосовно безоплатного користування кандидатом житловим будинком та земельною ділянкою, розташованими у с. Мазурівка Вінницької області, які на праві власності належать ОСОБА_1, а також житловим будинком та земельною ділянкою, розташованими у с. Чернівці Мотилів-Подільського району Вінницької області, які на праві власності належать ОСОБА_3, Комісією встановлено таке.
- Згідно з відомостями з декларацій за 2015–2020 роки кандидат з 03 березня 2014 року безоплатно користувалась житловим будинком загальною площею 46 кв.м, що знаходиться АДРЕСА_1 у с. Мазурівка Вінницької області та належить на праві власності ОСОБА_1.
- Відомості про земельну ділянку, на якій розташований цей будинок, задекларовано кандидатом у деклараціях за 2019-2020 роки, дата набуття права – 01 січня 2019 року.
- Згідно з відомостями з декларацій кандидата за 2021–2024 роки кандидат з 01 вересня 2021 року безоплатно користувалась житловим будинком загальною площею 65,3 кв.м та земельною ділянкою загальною площею 501 кв.м, що АДРЕСА_2 у с. Чернівці Мотилів-Подільського району Вінницької області та належать на праві власності ОСОБА_4.
- У своїх письмових поясненнях від 04 травня 2026 року, кандидат зазначила, що упродовж 2014–2021 років вона та її чоловік, ОСОБА_2, проживали у частині житлового будинку, що знаходиться у с. Мазурівка АДРЕСА_1, на підставі усного договору оренди (найму, користування) майна з власником ОСОБА_1. Умовами користування цим будинком було проведення кандидатом ремонтних робіт у двох кімнатах та коридорі, переобладнання комори у вбиральню, підведення води до будинку, а також належне підтримання житлового стану будинку, оплата житлово-комунальних послуг.
- Упродовж користування цим будинком ОСОБА_2 здійснив відповідні ремонтні роботи, зокрема монтаж водопровідної лінії, приєднання до мережі «Інтернет». Також родина кандидата підтримувала житловий стан будинку та сплачувала житлово-комунальні послуги (водопостачання, користування мережею «Інтернет», електроенергія).
- Також кандидат зауважила, що ані вона, ані члени її сім’ї не перебували у дружніх, родинних, службових чи інших відносинах із власником цього будинку.
- Кандидат зауважила, що населений пункт Мазурівка не підключений до газопостачання, а також до каналізаційних мереж. Отже будинок в опалювальний сезон обігрівався за допомогою пічного опалення – дровами, які вони придбавали за власний кошт. Частина будинку, яка перебувала у безоплатному користуванні кандидата та її чоловіка, була лише частково облаштована меблями: шафою, столом, двома кріслами та сервантом, інші меблі (ліжка, комоди, кухонна стінка), побутова техніка та сантехніка були привезені ними з м. Львова.
- Кандидат не змогла надати відповідних квитанцій для підтвердження таких видатків у зв’язку зі спливом значного часу.
- Кандидатом долучено світлокопію довідки АТ КБ «ПриватБанк» про оплату вартості спожитої електроенергії у 2020–2021 роках, також повідомлено, що оплата за водопостачання здійснювалась у готівковій формі згідно з квитанціями, які залишились у будинку.
- Також кандидат зауважила, що ані вона, ані члени її сім’ї не перебували у дружніх, родинних, службових чи інших відносинах з власником цього будинку.
- Окремо кандидат зазначила, що декларувала лише користування житловим будинком у с. Мазурівка Вінницької області у 2015–2018 роках, не зазначаючи зазначення земельну ділянку, на якій він розташований. Земельна ділянка під цим об’єктом нерухомості декларувалася з 2019 року. Це зумовлено тим, що упродовж 2015–2018 років ця земельна ділянка не була оформлена власником у порядку спадкування з підстав відсутності попередньої реєстрації спадкодавцем права власності на неї.
- Зі слів власника земельної ділянки, його родичів та власників суміжних земельних ділянок, право власності на цю земельну ділянку не було зареєстровано за спадкодавцем у встановленому законом порядку у зв’язку з відсутністю технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та кадастрового номера.
- Зі слів родичів та власників суміжних земельних ділянок, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж вказаної земельної ділянки в натурі та суміжних земельних ділянок виготовлена в червні 2021 року. Земельній ділянці, що перебувала у користуванні кандидата, присвоєно кадастровий номер та зареєстровано в Державному земельному кадастрі у жовтні 2022 року.
- Як пояснила кандидат, вона керувалась роз’ясненнями Національного агентства, згідно з якими відомості про земельну ділянку не підлягають декларуванню, зокрема, якщо об’єкт нерухомого майна розміщено на земельній ділянці, межі якої не встановлені в натурі (на місцевості) та права щодо якої не визначені у встановленому законом порядку.
- У своїх поясненнях кандидат зазначила, що упродовж 2021–2024 років вона та її чоловік користувались житловим будинком, що знаходиться у с. Чернівці АДРЕСА_2, на підставі усного договору оренди (найму, безоплатного користування) майна з власником ОСОБА_3. Умовами користування цим житловим будинком було догляд за домашніми тваринами (собака і коти), а також належне підтримання житлового стану будинку та прибудинкової земельної ділянки, оплата житлово-комунальних послуг.
- Кандидат зауважила, що ані вона, ані члени її сім’ї не перебували у дружніх, родинних, службових чи інших відносинах з власником цього будинку. Упродовж користування цим будинком чоловік кандидата здійснив відповідні ремонтні роботи, зокрема облаштував відмостки довкола будинку та відкриту терасу, вимостив подвір’я природнім камінням, відремонтував паркан. Також родина кандидата сплачувала житлово-комунальні послуги (водопостачання, користування мережею «Інтернет», електроенергія), підтримувала житловий стан будинку та прибудинкової території, доглядала тварин.
- Також кандидат відзначила, що населений пункт Чернівці Вінницької області не підключений до газопостачання, а також до каналізаційних мереж. Отже будинок в опалювальний сезон обігрівався за допомогою пічного опалення – дровами, які купувались за власні кошти.
- На підтвердження видатків на відшкодування житлово-комунальних послуг кандидат долучила квитанції про оплату інтернет-послуг, а також довідку АТ КБ «ПриватБанк» про оплату електроенергії у 2021–2024 роках та зауважила, що послуги з водопостачання сплачувались у готівковій формі згідно з квитанціями, які залишились у будинку.
- З огляду на складні умови проживання за місцем знаходження Чернівецького районного суду Вінницької області (будинок у с. Мазурівка потребував ремонту) чоловік кандидата почав мешкати разом з нею та здійснив ремонтні роботи. Діти в цей період часу проживали з батьками кандидата. ОСОБА_2 періодично проживав з кандидатом (переважно в опалювальний період, оскільки будинки, які перебували в їх користуванні, мали лише пічне опалення), а також з дітьми у м. Львові.
- Умови проживання в сільській місцевості не дозволяли кандидату перевезти всю сім’ю за місцезнаходженням її роботи. Окрім того, ІНФОРМАЦІЯ_3.
- Таким чином, її чоловік взяв на себе обов’язок із забезпечення належних умов проживання як для кандидата за місцем її роботи, так і у м. Львові для дітей.
- Окрім того, у 2022 та 2024 роках мати чоловіка кандидата, ОСОБА_4, мала ІНФОРМАЦІЯ_4. Враховуючи поважний вік ОСОБА_4 (____ року народження) та перенесені нею хвороби, чоловік кандидата був вимушений тимчасово доглядати її, оскільки після смерті її чоловіка у 2002 році вона проживала сама.
- Оцінюючи пояснення кандидата, Комісія встановила невідповідність між письмовими поясненнями від 04 травня 2026 року та відомостями, задекларованими кандидатом за 2015–2024 роки. Ця невідповідність полягає у такому: у деклараціях кандидат послідовно кваліфікувала правовідносини щодо обох об’єктів як безоплатне користування; натомість у письмових поясненнях стверджувала, що підставою користування були усні договори оренди з умовою здійснення ремонтних робіт, оплати комунальних послуг та підтримання стану майна.
- Комісія визнає переконливими застереження кандидата про відсутність ринку нерухомості в с. Мазурівка та с. Чернівці Вінницької області.
- Попри це твердження кандидата про укладення нею саме договорів оренди з власниками зазначених приміщень є непереконливими з таких підстав.
- Відповідно до частини першої статті 810 Цивільного кодексу України (надалі – ЦК України) за договором найму (оренди) житла одна сторона – власник житла (наймодавець) передає або зобов’язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату.
- Таким чином, договір найму (оренди) житла є оплатним, оскільки наймодавець за виконання своїх обов’язків щодо передачі майна наймачеві має отримати від останнього зустрічне виконання у вигляді орендної плати. Розмір плати за найм житла встановлюється у договорі найму житла.
- Комісія не заперечує, що чинне цивільне законодавство та ділова практика допускає зарахування вартості поліпшень орендованого майна в рахунок орендної плати.
- Однак реалізація механізму зарахування поліпшень у рахунок орендної плати потребує дотримання таких умов:
- По-перше, сторони мають узгодити розмір орендної плати. Оскільки зарахування здійснюється саме в рахунок цієї плати, її розмір є математично необхідним елементом розрахунку. За відсутності узгодженого розміру орендної плати зарахування є арифметично неможливим: невідомо, у рахунок чого зараховується вартість поліпшень.
- По-друге, сторони мають визначити вартість здійснених поліпшень, тобто ту суму, яка підлягає зарахуванню. Вартість ремонтних робіт є фактом, що підлягає підтвердженню: кошторисом, актом виконаних робіт, чеками на придбані матеріали або іншими первинними документами. За відсутності такого підтвердження неможливо встановити ні те, на яку суму зменшується заборгованість із орендної плати, ні те, чи є правовідносини між сторонами дійсно оплатними.
- По-третє, зарахування має бути погоджено між сторонами, тобто наймодавець має підтвердити як факт здійснення поліпшень, так і їхню вартість і висловити згоду на зарахування.
- Кандидат не надала жодних доказів того, що зазначені умови були дотримані в будь-якому з варіантів. За таких обставин посилання на проведення ремонтних робіт як на форму зустрічного виконання зобов’язання, що забезпечує оплатність користування, не може бути прийнято Комісією. Відносини, за яких одна сторона упродовж тривалого часу користується житлом іншої сторони, здійснює в ньому поліпшення невизначеної вартості і при цьому жодним чином документально не фіксує умов такого користування, не переконують Комісію в існуванні орендних правовідносин між сторонами.
- Стосовно твердження про те, що оплата житлово-комунальних послуг становила форму орендної плати за користування житлом, Комісія відхиляє цей аргумент як такий, що ґрунтується на змішуванні двох різних цивільно-правових зобов’язань.
- Орендна плата – це плата за користування майном наймодавця. Її правова природа полягає у компенсації наймодавцю економічної вартості того, що він надає наймачеві. Орендна плата становить дохід наймодавця від використання його власності.
- Житлово-комунальні послуги – водопостачання, електроенергія, користування мережею «Інтернет», опалення — є послугами, які надаються кандидату третіми особами — відповідними постачальниками послуг. Обов’язок оплати цих послуг виникає у їх споживача безпосередньо перед їх надавачами і є результатом споживання послуг, а не користування майном наймодавця. Наймодавець у цих правовідносинах участі не бере і доходу від них не отримує.
- Ділова практика свідчить про те, що оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватись у два способи — безпосередньо надавачам таких послуг або через механізм компенсації витрат наймодавцю, якщо відповідні рахунки оформлені на його ім’я. Однак у жодному з цих випадків така оплата не набуває правової природи орендної плати. В першому випадку кандидат виконує власне зобов’язання перед третьою особою, у другому — відшкодовує наймодавцю витрати, які той поніс за кандидата, що є відносинами компенсації, а не орендної плати. Економічний результат для наймодавця є різним: орендна плата утворює його дохід, компенсація комунальних витрат – лише відновлює його майнове становище до стану, що існував до їх понесення.
- Ця різниця має принципове значення для оцінки майнового стану кандидата. Якщо єдиною зустрічною компенсацією за користування житлом є оплата комунальних послуг, яку кандидат як споживач зобов’язаний здійснювати незалежно від факту проживання, то наймодавець фактично не отримує жодної компенсації за надане право користування своїм майном. Це означає, що кандидат безоплатно отримує право користування житлом, економічна вартість якого визначається розміром ринкової орендної плати за аналогічне житло у відповідний період.
- Натомість за договором позички користування майном є безоплатним, а позичкоодержувач зобов’язаний підтримувати майно у належному стані та нести витрати на його утримання (ст. 833 ЦК України). У цьому значенні оплата комунальних послуг є законним обов’язком позичкоодержувача, а не орендною платою. Більше того, саме договір позички може укладатись між сторонами усно.
- Викладений правовий аналіз переконує Комісію у тому, що відомості, зазначені кандидатом у деклараціях за 2014–2021 роки, а саме кваліфікація правовідносин щодо будинку у с. Мазурівка як безоплатного користування, відповідають дійсним правовідносинам між сторонами. Натомість твердження, викладені у письмових поясненнях від 04 травня 2026 року, що підставою користування цим будинком був усний договір оренди за умови здійснення ремонтних робіт та оплати комунальних послуг, суперечать як задекларованим кандидатом відомостям, так і встановленим Комісією обставинам.
- Аналогічний висновок Комісія робить щодо правовідносин стосовно будинку у с. Чернівці Мотилів-Подільського району Вінницької області: відомості декларацій за 2021–2024 роки, про безоплатне користування є вірними, а пояснення про усний договір оренди за умови догляду за тваринами, ремонту та оплати комунальних послуг є недостовірними з тих самих підстав.
- Комісія враховує, що задекларовані кандидатом відомості щодо обох об’єктів є вірними: у деклараціях послідовно зазначено безоплатне користування, що відповідає дійсній правовій природі відносин. Таким чином, кандидат не приховувала факту користування житлом і не спотворювала його правову кваліфікацію в деклараціях.
- Водночас письмові пояснення від 04 травня 2026 року містять версію про відплатну оренду, яка суперечить відомостям із власних декларацій кандидата. Комісія не може встановити, чим зумовлена ця суперечність — намаганням переосмислити правову природу відносин чи невизначеністю кандидата щодо юридичної кваліфікації усних домовленостей, укладених у сільській місцевості за відсутності типових ринкових умов оренди.
- Комісія також зважає на таке:
- По-перше, декларації є вірними, тобто публічно доступні відомості про майновий стан кандидата не містять спотвореної інформації.
- По-друге, обидва об’єкти розташовані в малих сільських населених пунктах Вінницької області без розвиненого ринку оренди, де усні домовленості щодо умов проживання є поширеною практикою, а їхня правова кваліфікація може бути суб'єктивно неочевидною для сторін.
- По-третє, умови проживання кандидата в обох випадках були об’єктивно скромними.
- З урахуванням викладеного Комісія кваліфікує встановлену суперечність між поясненнями та деклараціями як менш суттєве порушення показника чесності: воно не пов’язане з приховуванням інформації, не спотворює майновий стан кандидата і не свідчить про отримання неналежної вигоди. Водночас ця суперечність не є нейтральною – вона знижує рівень переконливості пояснень кандидата та підлягає врахуванню при визначенні підсумкової оцінки.
- Пунктом 14 розділу ІІІ Єдиних показників для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді), затверджених рішенням Вищої ради правосуддя від 17 грудня 2024 року № 3659/0/15-24 (далі – Єдині показники) передбачено, що оцінка доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді) полягає в оцінюванні відповідності судді (кандидата на посаду судді) показнику «чесність».
- Пунктом 18 розділу ІІІ Єдиних показників визначено, що чесність – це правдивість, принциповість, щирість судді (кандидата на посаду судді) у професійній діяльності та особистому житті.
- Комісія зазначає, що відповідно до Єдиних показників однією з ознак невідповідності критерію доброчесності є ненадання суддею (кандидатом на посаду судді) достовірної та відомої йому інформації в деклараціях доброчесності судді (декларації доброчесності кандидата на посаду судді), деклараціях родинних зв’язків судді (декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді), деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, про яку має бути обізнаний; надання неправдивих усних та/або письмових відомостей під час участі в доборі, конкурсі, кваліфікаційному оцінюванні, дисциплінарному провадженні, інших юридичних процедурах, у яких такий суддя (кандидат на посаду судді) брав та/або бере участь.
- Пунктом 5.12 розділу 5 Положення про кваліфікаційне оцінювання передбачено, що кількість балів за результатами оцінювання відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям доброчесності та професійної етики може бути знижена на 15 балів за кожне виявлене порушення (одне суттєве або декілька менш суттєвих) правил та/або норм.
- Ураховуючи викладене, Комісія одноголосно вирішила зменшити бали кандидата за критеріями професійної етики та доброчесності на 15 балів за показником «чесність».
- Стосовно припущень ГРД про отримання сім’єю кандидата неофіційних доходів без оподаткування з огляду на відсутність у ДРФО відомостей про доходи чоловіка кандидата упродовж 2012–2025 років Комісією встановлено таке.
- Відповідно до відомостей з ДРФО чоловік кандидата отримав доходи упродовж 2008–2013 років у розмірі 688 265 грн. У ДРФО відсутні відомості про отримані ОСОБА_2 доходи упродовж 2014-2024 років.
- У своїх поясненнях від 04 травня 2026 року кандидат зазначила, що її чоловік ОСОБА_2 з 2012 року до листопада 2025 року не отримав жодного доходу, оскільки не був працевлаштованим у вказаний період. Доходу від тимчасових підробітків не отримував.
- Зазначене пояснюється тим, що з 2013 року кандидат призначена на посаду судді Чернівецького районного суду Вінницької області, що знаходиться на відстані 460 км від місця проживання її сім’ї. У зв’язку з необхідністю проживання кандидата за місцем знаходження суду було прийнято рішення про самостійний догляд її чоловіком за дітьми, які станом на 2013 рік ІНФОРМАЦІЯ_5.
- З огляду на складні умови проживання за місцем знаходження Чернівецького районного суду Вінницької області (будинок у с. Мазурівка потребував ремонту) чоловік кандидата почав мешкати разом з нею та здійснив ремонтні роботи. Діти в цей період часу проживали з батьками кандидата. Надалі ОСОБА_2 періодично проживав з кандидатом (переважно в опалювальний період, оскільки будинки, які перебували в їх користуванні, мали лише пічне опалення), а також із дітьми у м. Львові.
- Окрім того, у 2022 та 2024 роках мати чоловіка кандидата, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6. Враховуючи поважний вік ОСОБА_4 (____ року народження) та перенесені нею хвороби, чоловік кандидата був вимушений тимчасово доглядати її, оскільки після смерті її чоловіка у 2002 році вона проживала сама. На підтвердження вказаних обставин кандидат долучила світлокопію Виписного епікризу карти стаціонарного хворого № 9450 ОСОБА_4, виданого КНП «Стрийська ЦРЛ» від 01 жовтня 2023 року.
- Надаючи оцінку зазначеним обставинам, Комісія дійшла висновку, що суддею надано обґрунтовані та достатні пояснення, а також докази, які підтверджують факт відсутності доходів у чоловіка кандидата упродовж 2014–2024 років.
- За результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також за результатами голосувань під час закритого обговорення за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цим критерієм, становить 270 балів із 300 можливих, що вище 75% (225 балів) максимально можливого бала, тому Комісія виснує, що кандидат відповідає критерію професійної етики та доброчесності.
V. Висновки за результатами кваліфікаційного оцінювання.
|
КРИТЕРІЇ |
ПОКАЗНИКИ |
РЕЗУЛЬТАТ |
РЕЗУЛЬТАТ |
|
професійна компетентність |
когнітивних здібностей |
46,3 |
364,8 |
|
знання історії української державності |
40 |
||
|
знання у сфері права та спеціалізації суду |
145 |
||
|
здатність практичного застосування знань у сфері права у суді відповідного рівня та спеціалізації |
133,5 |
||
|
особиста компетентність |
рішучість та відповідальність |
18,67 |
37,50 |
|
безперервний розвиток |
18,83 |
||
|
соціальна компетентність |
ефективна комунікація |
9,00 |
37,66 |
|
ефективна взаємодія |
9,00 |
||
|
стійкість мотивації |
10,33 |
||
|
емоційна стійкість |
9,33 |
||
|
доброчесність та професійна етика |
Незалежність |
|
270 |
|
Чесність |
|||
|
Неупередженість |
|||
|
Сумлінність |
|||
|
Непідкупність |
|||
|
Дотримання етичних норм і бездоганна поведінка у професійній діяльності та особистому житті |
|||
|
Законність джерел походження майна, відповідність рівня життя судді (кандидата на посаду судді) або членів його сім'ї задекларованим доходам, відповідність способу життя судді (кандидата на посаду судді) його статусу |
|||
|
|
|
Загальний бал |
709,96 |
|
|
|
|
|
Таким чином, відсутні підстави для визнання Кушнір Б.Б. такою, що не підтвердила здатності здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді за критерієм доброчесності та професійної етики.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 79, 83–86, 88, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Положенням про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
1. Визначити, що за результатами проходження процедури кваліфікаційного оцінювання кандидат на посаду судді апеляційного загального суду Кушнір Богдана Богданівна набрала 709,96 бала.
2. Визнати Кушнір Богдану Богданівну такою, що підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді.
Головуючий Сергій ЧУМАК
Члени Комісії Андрій ПАСІЧНИК
Роман САБОДАШ