Версiя для друку

Історія Вищої кваліфікаційної комісії суддів України

Прийнятий Верховною радою Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року, що став першим етапом в реформуванні українського судочинства, закріпив статус Вищої кваліфікаційної комісії суддів України як постійно діючого органу в системі судоустрою України. До цього часу Комісія діяла на громадських засадах.

Визначений правовий статус Комісії створив умови для забезпечення стабільного, своєчасного та якісного наповнення судів професійними кадрами, ефективного й об’єктивного розгляду питань про дисциплінарну відповідальність суддів.

Відповідно до Закону Вищу кваліфікаційну комісію суддів України було наділено повноваженнями добору суддів, спеціальної підготовки суддів та дисциплінарного провадження щодо них. Організацію спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, підготовку суддів, підвищення їх кваліфікації, проведення науково-дослідної роботи тощо покладено на Національну школу суддів, що була утворена при Вищій кваліфікаційній комісі суддів України

До складу Комісії увійшло одинадцять членів.

На Х позачерговому з’їзді суддів України, що відбувся 16 вересня 2010 року, таємним голосуванням було обрано до складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Володимира Маслія — суддю Київського апеляційного адміністративного суду, Галину Колеснік — суддю Донецького апеляційного адміністративного суду, Лідію Горбачову — суддю Харківського апеляційного господарського суду, Віктора Шаргала — суддю Вищого господарського суду України, Миколу Пінчука — суддю Верховного Суду України та Анатолія Марцинкевича — першого заступника голови Апеляційного суду Хмельницької області.

Відповідно до статті 92 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» того ж дня за наказом голови Державної судової адміністрації до складу Комісії було призначено суддю Верховного Суду України Ігоря Самсіна, який у 2006-2009 роках очолював її на громадських засадах. За квотою Міністерства юстиції згідно з наказом Міністра членом Комісії було призначено Дмитра Сокуренка, начальника Головного управління юстиції в м. Києві. Суддя у відставці Ніна Фадєєва увійшла до складу Комісії за квотою Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

За рішенням IV Всеукраїнського з’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ членами Комісії також стали Микола Мельник і Віктор Мікулін.

Під час організаційного засідання Комісії 16 вересня, на якому головував Пінчук Микола Григорович, Головою вищої кваліфікаційної комісії суддів одноголосно було обрано суддю Верховного Суду України, члена Комісії Самсіна Ігоря Леоновича, який у 2006-2009 роках очолював Комісію, що діяла на громадських засадах. Секретарем Комісії на засіданні обрали Маслія Володимира Івановича.

27 вересня 2010 року Комісія отримала свідоцтво про державну реєстрацію, і вже наступного дня на черговому організаційному засіданні було затверджено регламент, структуру, штатний розпис та ескіз печатки Комісії.

Перше робоче засідання Комісії відбулося 1 жовтня 2010 року. І першим важливим рішенням у форматі реалізації судової реформи стало надання рекомендації народному депутату Леоніду Фесенку на посаду судді безстроково до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, якого Вища рада юстиції призначила головою цього суду. Цього ж дня 25 суддів отримали рекомендації на посаду судді безстроково.

Згодом, на засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що відбулося 10 жовтня 2011 року, було прийнято рішення про внесення змін до Регламенту Комісії, які визначають не врегульований законодавством порядок припинення повноважень членів Комісії. Відтак, згідно з прийнятими змінами до Регламенту, задоволено заяву секретаря Комісії Володимира Маслія про звільнення його із займаної посади та виведення зі складу Комісії у зв'язку із призначенням головою Київського апеляційного адміністративного суду 27 вересня 2011 року.

Секретарем Вищої кваліфікаційної комісії суддів України було обрано Анатолія Марцинкевича. На цьому ж засіданні Миколу Пінчука призначено заступником Голови Комісії.

Невдовзі, згідно з рішенням Комісії від 31 жовтня 2011 року приступив до виконання повноважень члена Комісії Володимир Віхров. Рішенням Х позачергового з'їзду суддів України «Про призначення членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» Володимира Віхрова — суддю апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці було призначено членом Комісії, який у порядку черговості в разі вибуття одного з членів набуває повноваження члена Комісії відповідно до статті 93 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Презентація Історія створення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.06 березня 2012
Перейти на початок